19. októbra 2019

Spraviť z krajiny, do ktorej môžu dnes pricestovať len pútnici alebo pracovníci v rámci služobných ciest celosvetovú turistickú destináciu číslo 5 je ambiciózny plán. Presne tento cieľ si stanovila Saudská Arábia dosiahnuť do roku 2030.

Ak ste v priebehu posledných 5 – 8 týždňov surfovali na YouTube, mohli ste vidieť tajomstvom zahalenú kampaň pod názvom „kde na svete“, ktorá predvádzala zábery z rôznych destinácií, ktoré pripomínali raz Toskánsko, inokedy jordánsku Petru, niekedy terasovité záhrady na Bali a alebo zasnežené alpské planiny. V skutočnosti to boli všetko miesta na území Saudského kráľovstva. Vládnúca dynastia sa rozhodla krajinu otvoriť aj inej skupine než veriacim moslimom.

V Dubaji pracuje pre slávnu českú skláreň Moser. Slovák je riaditeľom jej prvej zahraničnej pobočky

Pre 49 krajín celého sveta sa tak otvára možnosť pre turistov, ktorí by chceli spoznať najrôznejšie zaujímavé miesta. Na tento účel môžu získať vstupné víza. Kráľovstvo si sľubuje od tohto kroku vytvorenie až 1 milióna nových pracovných miest v cestovnom ruchu. Je to jeden z krokov k zníženiu závislosti krajiny od ťažby ropy. Dnes má cestovný ruch v krajine asi 3 % podiel na HDP. V roku 2030 by to malo byť už 10 %, píše Reuters. Na dosiahnutie tohto cieľa sú nutné aj rozsiahle investície. Od letísk, cez dopravnú infraštruktúru a hotely až po gastronómiu a služby. Krajina preto v rámci celého projektu láka zahraničných investorov, ktorí by sa mohli stať partnermi pri jednotlivých investíciách.

Atrakcie vs. ľudské práva

Bežne v súčasnosti krajinu navštívi asi 40 miliónov zahraničných návštevníkov. V roku 2030 očakáva vláda podľa agentúry Reuters už 100 miliónov zahraničných turistov ročne. Už dnes sú pre zahraničné turistky nad 24 rokov uvoľnené pravidlá obliekania pre ženy. Nebude nutné nosiť takzvanú abáju, ale bude postačovať zahaľujúce oblečenie v decentnom štýle. Áno, je to krajina, ktorá ešte musí zodpovedať na mnohé otázky spojené s dodržiavaním ľudských práv, krajina, žiaľ, spojená s brutálnou vraždou novinára Khashoggiho na veľvyslanectve v Istanbule a spojená s vojnou na území Jemenu. To všetko bude mať istotne vplyv na rozhodovanie potenciálnych turistov, no dlhodobý plán do roku 2030 dáva veľký priestor na realizáciu zámerov.

Hľadáme investorov

Aktivity spojené s cieľom dotiahnuť turistov a investorov nemajú žiadne hranice. Aj v druhom októbrovom týždni sa napríklad pri ostrovoch Tiran a Sanafir v Červenom mori konal zraz najluxusnejších súkromných jácht sveta. (Tieto ostrovy boli v roku 2017 v rámci medzinárodnej dohody medzi Egyptom a Saudskou Arábiou prevedené pod správu Saudov. V blízkosti týchto ostrovov sa na pevnine nachádza aj lokalita mesta budúcnosti NEOM. Je to taktiež súčasť plánov do roku 2030, ktorá má napomôcť Saudskej Arábii k prilákaniu zahraničných návštevníkov.)

V októbri sa podľa stránky SuperYachtFan na pobreží konalo kotvenie tých najväčších a najluxusnejších jácht ako Ecstasea, Amevi, Kingdom 5kr, Christina O či Dubai. Ak si dáte prácu s hľadaním majiteľov týchto „lodičiek“ na Googli, zistíte, že sa na brehoch Červeného mora konal „dejchánek“ miliardárov z ligy Lakshmiho Mittala, Muhammada Al Maktouma či Romana Abramoviča. Všetky spomenuté megajachty na pár dní vypli svoje lokalizačné zariadenia, ale ich smerovanie k pobrežiu Sanafiru bolo zaznamenané.

Máte radi cestovanie? Prestaňte opakovať týchto 5 chýb

Podobné podujatia majú spravidla napomôcť k osloveniu investorov, ktorí by mohli Saudom pomôcť vybudovať potrebnú infraštruktúru. Lákadlom môžu byť napríklad pláže v oblasti Umluj, ktorú označujú aj ako Maledivy pri Červenom mori.

Jedna z dominánt Rijádu Foto: H. Alghanim / Unsplash

V neposlednom rade by zariadenia vybudované na turistické účely mali pomôcť udržať veľkú časť výdavkov bohatých Saudov doma. Podľa Saudi Gazette to bolo v roku 2017 21 miliárd dolárov, ktoré turisti zo Saudskej Arábie minuli na dovolenky mimo domova. Krajine aj dnes chýbajú hotely a rezorty, kde by mohli miestni boháči minúť svoje peniaze, ktoré utrácajú na najrôznejších riviérach a destináciách. Je jasné, že pri takomto „mixe“ budúcich návštevníkov sa ženy zo západného sveta nebudú na plážach v Saudskej Arábii kúpať v bikinách, no krajina ponúka obrovské množstvo pamiatok, ktoré sú zapísané na listine dedičstva UNESCO.

Pre ľudí zapichujúcich špendlíky do krajín na mape sveta sa otvára možnosť ďalšieho bodu, kde sa nejaká tá hlavička bude môcť dať zaraziť. Snaha Saudskej vládnucej dynastie je obdivuhodná a aj bude k dispozícii bezodná pokladnica, je možné očakávať, že ich ambícia dostať sa na 5. miesto v najnavštevovanejších krajinách sa naplní. Znamená to však, že bude nutné predbehnúť také magnety ako Mexiko či Taliansko. Čas ukáže.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk