23. septembra 2019

Pochádza zo Spišskej Belej, no s rodinou sa usadil v Spojených arabských emirátoch. Slovák Tomáš Griger dostal v Dubaji dve pracovné ponuky, ktoré nedokázal odmietnuť. Najskôr pracoval pre českú firmu Lasvit, no začiatkom septembra sa z neho stal managing director zahraničnej pobočky prestížnej sklárne Moser, ktorá funguje od roku 1857.

Zahraničie ho však lákalo oveľa skôr, už ako študenta Vysokej školy ekonomickej v Prahe. S vtedajšou priateľkou, dnes už manželkou Mirkou, cestovali takmer každé leto do Spojených štátov amerických v rámci programu Work & Travel. Štúdium však ubehlo rýchlo a Tomáš sa musel rozhliadať po práci. Naskytla sa mu príležitosť zamestnať sa v českej sklárskej a dizajnérskej spoločnosti Lasvit, ktorá sa zaoberá svetelnými inštaláciami. Tá sa rozrastala do sveta, takže pracovná ponuka platila aj pre Dubaj.

Pracuje ako bar manažér v Singapure.
Pohár najdrahšej whisky tu stojí tisíc eur

A tak sa v októbri roku 2011 Tomáš s rodinou, už i trojmesačnou dcérou Luciou, presťahoval do tejto exotickej krajiny. V práci sa zapájal do rôznych projektov, učil sa nové veci a posledných 5 rokov bol riaditeľom tamojšej pobočky. Počas uplynulého leta však dostal ďalšiu pracovnú ponuku. „Ako sa hovorí, zmena je život,“ pripomína. Od septembra tohto roku pôsobí ako managing director pre ďalšiu českú značku – Moser.

Priestory známej českej sklárne Moser, pre ktorú Tomáš Griger pracuje.
Tomáša očarila návšteva hlavných priestorov známej českej sklárne Moser. Foto: Moser

Táto skláreň, ktorá sa preslávila svojím krištáľom sklom, pôsobí na trhu už 162 rokov. Doposiaľ však nemala žiadne pobočky v zahraničí. „Keď prišla možnosť stať sa riaditeľom ich prvej zahraničnej pobočky v Dubaji, tak som ani chvíľu neváhal,“ prezrádza Tomáš. Absolvoval teda pohovory a rozhovory s HR riaditeľom, generálnym riaditeľom, area manažérkou zodpovednou za rozvoj biznisu v okolitom regióne.

Pracuje v slávnej rakúskej cukrárni.
Slovenka vytvorila tortu za 25-tisíc eur

Tiež spomína, že na neho zapôsobilo i stretnutie so spolumajiteľmi manželmi Zapletalovcami, ktorí chcú dostať Moser medzi top svetové značky, a návšteva areálu spoločnosti v Karlových Varoch. „Dôležité pre mňa bolo aj to, že mám naďalej možnosť pracovať s krištáľovým sklom. Je to skutočne fascinujúci materiál, ktorý v spojení s unikátnym dizajnom umožňuj vytvárať nádherné produkty,“ vysvetľuje bližšie.

Vázy s 24-karátovým zlatom

Momentálne sa Tomáš sústreďuje na formálne založenie a rozbehnutie dubajskej pobočky. Spoločnosť Moser Middle East už získala licenciu, takže zariaďuje kanceláriu a showroom priamo v Dubai Design District, čo je novovybudovaná oblasť. V nej sídli mnoho firiem, napríklad Wilson Associates, Christian Dior Parfumes, Chanel, Chopard či Hugo Boss, ktoré sa pohybujú vo svete dizajnu. „Zároveň absolvujeme prvé mítingy s hoteliermi, dizajnérmi, umelcami a budúcimi klientmi,“ približuje.

Týmto ľuďom Slovák predstavuje produkty sklárne a snaží sa nadviazať nové spolupráce. Rovnako sa podieľa na prípravách novembrovej výstavy Dowtown Design, na ktorej sa česká spoločnosť Moser predstaví tamojšej odbornej i laickej verejnosti. Pre túto príležitosť naplánovali ľudia z firmy i ukážku umeleckého sklárskeho rytectva.

Česká firma Moser, pre ktorú Tomáš Griger pracuje, je na trhu 162 rokov. Má teda dlhú tradíciu.
Česká firma, pre ktorú Tomáš pracuje, je na trhu 162 rokov. Má teda dlhú tradíciu. Foto: Moser

A to je špecialita Moseru. Takéto umelecké rytiny vznikajú aj niekoľko mesiacov a väčšinou sa objavia v limitovaných edíciách produktov. Portfólio značky je podľa Tomáša pestré, česká skláreň má v ponuke nápojové kolekcie ako Splendid, Maharani alebo Lady Hamilton. Okrem toho vyrába i brúsené vázy, niektoré z nich sú ručne maľované a zdobené 24-karátovým zlatom. Niektoré kúsky tejto značky stoja podľa Slováka i 50-tisíc eur.

Slovák a Češka pre Moser

V dubajskej pobočke pôsobí Tomáš spolu s Češkou Ivanou Loušovou, ktorá pochádza priamo z Karlových Varov, a obaja jej rodičia v známej sklárni pracujú. „Jej otec je dokonca sklárskym majstrom. Postupne chceme tím rozširovať, pretože budeme mať okrem krajín Blízkeho východu na starosti aj Indiu a niektoré krajiny v Afrike,“ prezrádza Tomáš.

Produkty z dielne sklárne Moser si našli svojich fanúšikov tiež v Dubaji.
Produkty z dielne Moser si našli svojich fanúšikov tiež v Dubaji. Foto: Moser

Slovák bilancuje, že v Dubaji má zatiaľ spoločnosť Moser veľmi pozitívne ohlasy. I napriek tomu, že doposiaľ žiadnu pobočku v tomto regióne nemala, tak sa tam nachádzalo niekoľko distribútorov aj zákazníkov. „Produkty teda nie sú pre miestny trh celkom neznáme,“ vysvetľuje.

Plastika pre Dubajskú operu

Počas debaty sa ešte predsa vraciame k Lasvitu, a to vo chvíli, keď si má Tomáš spomenúť na svoj najväčší doterajší kariérny úspech. Priznáva, že o unikátne zákazky nemal v predchádzajúcom zamestnaní núdzu, no za tú najzaujímavejšiu označuje projekt Dubajskej opery. V tendri získal jeho tím zákazku na centrálnu dynamicky nasvietenú plastiku, ktorú vidno aj od populárnej Dubajskej fontány, keďže budova opery má presklenú fasádu.

A čo Slovensko? „Každý, kto žije v zahraničí, ďaleko od rodiny a známych, zvažuje, že sa jedného dňa vráti do svojej vlasti,“ vraví otvorene. On sám sa spolu s rodinou na Slovensko pravidelne vracia a jeho deti s manželkou tu trávia každé leto. Zatiaľ im však život v Dubaji vyhovuje. A zahraničnú skúsenosť odporúča i ďalším. Je totiž nenahraditeľná. Ideálny čas na vycestovanie je podľa neho počas štúdia na strednej alebo vysokej škole.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk