9. januára 2020

Koniec OTP Banky na Slovensku sa podľa analytikov dal očakávať. Na malom slovenskom trhu totiž v súčasnosti pôsobí veľa bankových domov. Klienti banky by sa však nemali obávať, keďže nová banka si ich bude chcieť udržať, tvrdia odborníci.

O odchode OTP Banky sa špekulovalo už dlhšiu dobu, v stredu (8. 1.) však predseda predstavenstva OTP Sándor Csányi avizoval, že by sa tak malo stať do jari tohto roka, keďže sa jej v uplynulých rokoch nepodarilo zvýšiť svoj podiel na slovenskom trhu nad tri percentá. „Naším plánom je zvýšiť podiel na trhu všade, kde pôsobíme,“ uviedol Csányi na tlačovej konferencii v Slovinsku. Finančný dom chce expandovať do nových štátov, obzerá sa aj po ázijských trhoch.

Tento rok nebude pre sporivých. Peniaze skúste radšej investovať

O prevzatie OTP Banky na Slovensku prejavilo záujem niekoľko konkurenčných bánk. Banka uviedla, že so záujemcami rokuje, klientom poskytuje naďalej plnohodnotné služby. „So záujemcami sa uskutočňujú rokovania a o ďalšom postupe sa rozhodne až po zhodnotení záväzných ponúk. Pre klientov poskytuje OTP Banka na Slovensku naďalej plnohodnotné služby a aj v prípade rozhodnutia o prevzatí inou bankou sa na tom nič nezmení,“ uviedol pre TASR hovorca OTP Banky Slovensko Róbert Varšányi.

O odchode sa špekulovalo dlhšie

„Vzhľadom na nízky trhový podiel OTP banky a stratové hospodárenie sa tento krok dal očakávať. O jej potenciálnom odchode sa na trhu špekulovalo už dlhší čas, nie je to prekvapenie,“ skonštatoval generálny riaditeľ Partner Investments Maroš Ovčarík. Podľa neho sa o „prebratie“ jej klientov mohli zaujímať banky, ktoré majú strategický záujem na Slovensku pôsobiť a zvyšovať svoj trhový podiel, teda skôr väčšie banky, ktoré u nás už pôsobia.

„Odchod ktorejkoľvek banky z trhu nie je dobrou správou, pretože sa znižuje konkurencia. Pre klientov banky to však nemusí byť zlá správa, pretože nový majiteľ bude mať záujem banku rozvíjať. Všetky zmluvy, či už úverové, prípadne zmluvy o bežnom účte a podobne, ostávajú naďalej v platnosti bez zmien,“ doplnil Ovčarík.

Bankárka odišla z hektického zamestnania,
odsťahovala sa na chalupu a v Sabinove si otvorila bezobalový obchod

Na Slovensku sa už dlhšie hovorí aj o konsolidácii bankového trhu, ktorý je malý a podľa odborníkov je pritesný pre tak veľa pôsobiacich hráčov. „Konkurenčný boj je v segmente bankovníctva skutočne veľký, čoho sme všetci svedkami napríklad pri vzájomnom podliezaní úrokových sadzieb bánk pri úveroch, ale aj pri zavádzaní inovácií. Pre klientov je to obrovský prínos, ale pre banky a špeciálne pre tie s nižším trhovým podielom je to veľká výzva,“ doplnil analytik portálu Finančná hitparáda Martin Švidroň.
Problémom pre banky na Slovensku môže byť aj vyšší bankový odvod.

„Vzhľadom na budúcu perspektívu poklesu ziskovosti celého sektora aj vďaka zvýšeniu bankového odvodu, to vôbec nemusí byť posledný odchod banky z trhu. Vláda dala jasne najavo, že neváha expresne siahnuť do bankového sektora vždy, keď sa jej to bude hodiť, čo je pre bankárov veľmi zlá správa,“ hodnotí Švidroň.

Naposledy na Slovensku zanikla napríklad Zuno banka, Sberbank sa zlúčila s Prima bankou. „O banke, ktorá preberie aktivity OTP Banky a tým si navýši svoj trhový podiel, sa špekuluje už dlhšie. Nechcem predbiehať oficiálne správy, ktoré onedlho určite prídu, ale videl by som to v poradí ČSOB Banka, Tatra Banka a finančná skupina Penta. Odchodom bánk z nášho trhu sa oslabuje konkurenčné prostredie, čo je pre klientov v akomkoľvek segmente do budúcna zlá správa,“ dodal Švidroň.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk