17. októbra 2019

Monika Gernátová urobila niečo, čo by mnohí považovali za neracionálne rozhodnutie. Dôležitú pozíciu v banke vymenila za „pomalý“ život na chalupe neďaleko mesta Sabinov a otvorila tu bezobalový obchod s názvom Chutné vrecko. Rodáčka z Lipian doslova zmenila svoj život po tom, ako jej deti vyrástli a začali žiť svoje životy. „S manželom sme si postavili malú víkendovú chalúpku v katastri mesta Sabinov a keď nám syn zaobstaral malú bielu guľku – šteniatko labradora – bolo rozhodnuté. A odvtedy náš ‘víkend’ trvá až doteraz,“ hovorí Monika Gernátová.

Ako dodáva, bývanie v lone prírody človeka prirodzene vedie k tomu, aby zbytočne nevytváral odpad a aby zužitkoval všetko, čo sa zužitkovať dá. Veľký vplyv na ňu mali v tomto smere aj jej deti, ktoré veľa cestujú a prinášajú si z ciest mnoho zážitkov a poznatkov. A práve deti boli aj jej veľkou podporou a presvedčili ju, že naozaj stojí za to skúsiť a ukázať ľuďom aj v menších mestečkách iné spôsoby nakupovania.

Založili bezobalový obchod v Poprade, teraz pripravujú e-shop a workshopy priamo v predajni

Odchod z práce v bankovom prostredí – Monika Gernátová pracovala na pozícii oblastnej riaditeľky – tiež nebolo ľahké rozhodnutie. Dala však na intuíciu. „Milovala som svoj tím skvelých ľudí a odísť od nich bolo asi to najťažšie. No u každého človeka príde čas, kedy je potrebné zastaviť sa a utriediť si myšlienky. Svoju prácu som milovala, no zároveň si vyžadovala neustále služobné cesty, rýchle raňajky, žiaden obed, hektické dni, stresové situácie. Mnoho ľudí to pozná a ja som si jednoducho povedala dosť,“ spomína.

Monika Gernátová sa snaží, aby čo najviac tovaru v obchode bolo od lokálnych slovenských výrobcov. Foto: Tatiana Gernátová, archív Chutné vrecko

Oporou v tomto veľkom rozhodnutí bola jej rodina – manžel a štyri deti. „Moje dievčatá sa do toho ‘obuli’ a vzali si na starosť celý marketing. Mne zostali úrady, dodávatelia a chod obchodu,“ vysvetľuje Monika Gernátová.

Ako dodáva, popularita bezobalových obchodov a „pomalý“ a udržateľný prístup k životu je najmä medzi mladými ľuďmi už dnes prirodzenou záležitosťou. Monika si ale myslí, že aj generácia dnešných šesťdesiatnikov a starších žila ‘trvalo udržateľne’ i keď v tom čase možno ani netušili, čo to znamená.

Aj v Prešove nakúpite bez obalu

„Myslím, že práve ja spadám do generácie, ktorá sa na prahu dospelosti zrazu ocitla v inom svete ako naši rodičia. Zrazu tu bola demokracia, dostupnosť tovaru, dostupnosť cestovania a začali sme žiť veľmi rýchlo. Našťastie je stále viac a viac ľudí, ktorí si uvedomujú potrebu spomaliť a obzrieť sa späť, čo po nás na tejto zemi zostáva,“ hovorí 47-ročná podnikateľka.

Bezobalový obchod v Sabinove

Svoj obchod Chutné vrecko otvorila v Sabinove len nedávno, začiatkom októbra. Myšlienka na otvorenie takéhoto typu obchodu v nej ale zrela zhruba dva roky, kedy si začala viac všímať, čo nosí z obchodov v nákupných taškách. Zistila, že takmer polovicu nákupu hneď vyhodí, pretože sú to samé obaly.

Otvoreniu obchodu v Sabinove predchádzal aj internetový prieskum, ktorý ukázal, že mnoho ľudí v tomto mestečku aj blízkom okolí sa snaží minimalizovať odpad. Túto možnosť podľa Moniky veľmi privítali. Reakcie v prvých dňoch po otvorení obchodu boli veľmi pozitívne.

V rámci ponuky tu prevažujú sypké potraviny ako múka, cukor, cestoviny, vločky či rôzne koreniny. Zákazníci tu nájdu aj bezlepkové cestoviny a domáce potraviny ako domáci sirup, ovocné či zeleninové pyré bez cukru a konzervantov pre deti, mandľové maslo, či známu „slow“ verziu obľúbenej orieškovej nátierky. Výrobky sú balené v skle, takže ho zákazníci môžu vo svojich domácnostiach aj po konzumácii obsahu naďalej využívať. V ponuke nechýba ani čapovaná drogéria a drobný kozmetický tovar.

Lokálnosť produktov bola pri výbere dodávateľov pre Moniku prioritou. Ponúkajú napríklad domáce sirupy a pyré v skle neďalekej firmy Gazdovia z Veľkého Šariša, cestoviny Goraľ z Novej Ľubovne, výrobky spoločnosti Ravita, ktorí sídlia v Prešove.

Aké sú plány?

I keď bio produkty majú o niečo vyššiu cenu, Monika Gernátová patrí k tým, ktorí veria, že tá má skutočné opodstatnenie. „Ich výroba si vyžaduje viac pozornosti, väčšinou sú to časovo náročnejšie procesy výroby a obnášajú veľa manuálnej práce.“ Ako však dodáva: „Bezobalové nakupovanie nie je prioritne o bio produktoch, ale o našich slovenských výrobkoch, ktoré sú kvalitatívne na oveľa vyššej úrovni ako mnohé dovezené lacné potraviny.“

A aké sú jej ďalšie plány do budúcnosti? Sortiment v obchode plánuje postupne rozširovať podľa požiadaviek zákazníkov a v blízkej dobe by rada zorganizovala napríklad aj „swap“ oblečenia. „A keďže sa venujem aj kváskovaniu, tak by som rada svoje skúsenosti odovzdávala ďalej vo forme workshopov. Mojím snom do budúcna je mať svoju malú pekárničku, kde by sa piekli všakovaké kváskové dobroty,“ uzatvára Monika Gernátová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk