25. februára 2019

Po minulé roky čelili Oscary kritike za dominanciu belochov ako filmových tvorcov či hercov a obvineniam z rasizmu. Tento rok však ukázali národnostnú a rasovú pestrosť vo filmovom svete, pričom medzi zásadnými hráčmi v nomináciách boli práve filmy zaoberajúce sa rasizmom v USA. Platí to aj o víťazovi hlavnej kategórie Najlepší film, ktorým sa stala snímka Green Book. Tá bola ocenená aj za najlepší pôvodný scenár, ale výrazne tému zobrazila aj kriminálna dráma BlackkKlansman, ktorá aj napriek piatim nomináciám získala Oscara len za najlepší adaptovaný scenár.

Zdá sa, že „biele“ Oscary si zobrali výraznú kritiku posledných rokov k srdcu. Tento ročník prial práve snímkam s rasovou tematikou a ukázal národnostnú rôznorodosť filmového priemyslu. Road movie Green Book, režiséra Petra Farrellyho, povráva o rasizme v USA v 60. rokoch, pričom pripomína aktuálnosť témy aj v súčasnosti.

Snímka Green Book si odniesla ocenenie za najlepší film, najlepší scenár a najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, ktorá pripadla hercovi Mahershalovi Alimu. „Je to privilégium, je to splnený sen. Ten film sme spravili s láskou, nehou a istotou,“ uviedol Peter Farrelly. Kvality ocenenej najlepšej snímky budú môcť zhodnotiť aj slovenskí diváci, keďže už 7. marca sa Green Book dostane do našich kín.

Film mladého Košičana kvalifikovali na Oscara.
Podporil ho aj Leonardo DiCaprio

Film Green Book pritom nebol úplne jednoznačným favoritom. Za toho bol skôr považovaný čiernobiely film mexického režiséra Alfonsa Cuaróna Roma. Ten si však odniesol rovnako tri ocenenia, konkrétne za najlepšiu réžiu a kameru pre Cuaróna a najlepší cudzojazyčný film. Pre Cuaróna to bol už štvrtý Oscar a pre svoj film úspešný večer zhodnotil slovami: „Neunavuje ma tu byť.“

Favoriti s jedným ocenením

Téme rasizmu sa venujú aj ocenená krátkometrážna snímka Skin, ktorá sa dočká aj svojej rozšírenej verzie, a kriminálna dráma BlackkKlansman, ktorá sa odohráva v 70. rokoch 20. storočia.

„Chcel by som pochváliť našich predkov, ktorí vytvorili túto krajinu, a poďakovať sa tým, ktorí prežili. Blížia sa prezidentské voľby a mali by sme sa rozhodnúť medzi láskou a nenávisťou. Spravme tú správnu vec. Musel som to povedať,“ prehovoril k divákom režisér Spike Lee, ktorý si za svoje slová vyslúžil od publika masívny potlesk a standing ovation. Snímka mala na konte šesť nominácií, no napokon sa jej podarilo premeniť na sošku len jedinú.

Prekvapivo s jedným Oscarom obišla aj historická dráma Favoritka odohrávajúca sa v 18. storočí vo Veľkej Británii, kde vládne ľahko ovládateľná a málo vzdelaná kráľovná Anna. O jej priazeň a moc nad kráľovnou bojujú jej dvorné dámy. Práve za stvárnenie kráľovnej si Oscara vyslúžila herečka Olivia Colman, pre ktorú to je prvý Oscar. „Fakt je to stresujúce. To je smiešne, dostala som Oscara. Chcem povedať dievčatkám, ktoré si cvičia ďakovnú reč pred zrkadlom, nikdy neviete, ako to bude,“ uviedla s humorom herečka a poďakovala aj ostatným nominantkám vrátane speváčky Lady Gaga, ktorá herečke poslala s úsmevom vzdušný bozk.

Veľké oscarové očakávania mala aj snímka Zrodila sa hviezda v hlavných úlohách s Lady Gaga a Bradley Cooperom, pre ktorého bolo možno sklamaním, že sa za svoj režijný debut nedostal do režisérskych nominácií. Film išiel do oscarovej noci so siedmimi nomináciami vrátane nominácie pre Lady Gaga v hlavnej ženskej kategórii, napokon si však odniesol len Oscara za najlepšiu skladbu Shallow.

Desať najlepšie platených speváčok.
Kraľuje Katy Perry s 83 miliónmi

„Bradley, neexistuje žiadna osoba na tejto planéte, ktorá by to mohla so mnou spievať. Ďakujem ti, že si nám veril,“ uviedla v ďakovnej reči Lady Gaga, pre ktorú to bola prvá veľká filmová príležitosť a za svoj výkon získala Zlatý glóbus. „Ide o to, aby ste sa nevzdávali, ak máte nejaký cieľ, bojujte. Nejde o to, koľkokrát vás dajú dole, ale o to, koľkokrát sa postavíte,“ dodala dojatá speváčka.

Oscarový úspech pre Bohemian Rhapsody

Najlepšiu pôvodnú hudbu vytvoril podľa amerických akademikov pre superhrdinský film Čierny panter švédsky skladateľ Ludwig Göransson. „Ďakujem Ryan Coogler (režisér filmu, pozn. red.), pracovať s tebou bola úžasná pocta. Pamätám si, že pred dvanástimi rokmi sme sedeli na internáte a ty si písal svoj prvý krátky film. A o dvanásť rokov neskôr oslavujeme jeden z najlepších filmov v histórii,“ uviedol autor hudby k spomínanému filmu. Snímka si odniesla Oscara aj za kostýmy a výpravu.

Fantastický divácky a komerčný úspech má za sebou životopisná snímka Bohemian Rhapsody, ktorá sa stala šiestym najlepšie zarábajúcim filmom roka 2018 a tiež najúspešnejšou hudobnou snímkou v histórii. Podarilo sa jej zarobiť 860 miliónov dolárov po celom svete, pričom mala 50-miliónový rozpočet. Na úspešnej vlne pokračovala aj na Oscaroch, keď premenila štyri z piatich nominácií. Dostala Oscara za najlepší strih, strih zvuku, mix zvuku a svojho prvého Oscara si odniesol aj herec Rami Malek za stvárnenie Freddieho Mercuryho.

„Ďakujem ľuďom, ktorí to so mnou riskli. Možno som nebol prvá voľba, ale zdá sa, že to fungovalo dobre,“ narážal vo svojej reči Rami Malek na Sashu Barona Cohena, ktorý mal pôvodne stvárniť Mercuryho. „Ďakujem skupine Queen, že mi pomohla byť súčasťou vášho fenomenálneho posolstva, som vám zaviazaný. Natočili sme film o geniálnom muzikantovi, ktorý žil život podľa seba bez toho, aby sa ospravedlňoval,“ dodal herec, ktorý zvíťazil v náročnej konkurencii medzi nominantami ako Willem Dafoe, Bradley Cooper, Viggo Mortensen či Christian Bale, ktorý sa kvôli filmu Vice zmenil na nepoznanie a pribral 18 kilogramov. Snímka Vice si napriek ôsmim nomináciám pripísala Oscara len za masky.

Prehľad víťazov 91. ročníka udeľovania Oscarov:

Najlepší film: Zelená kniha – Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali – Zelená kniha
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Olivia Colman – Favoritka
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Regina King – If Beale Street Could Talk
Réžia: Alfonso Cuarón – Roma
Adaptovaný scenár: BlacKkKlansman – Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee
Pôvodný scenár: Zelená kniha – Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
Najlepší cudzojazyčný film: Roma (Mexiko)
Najlepší dokumentárny film: Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill
Animovaný film: Spider-Man: Paralelné svety – Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, Christopher Miller
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Shallow (Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt) – z filmu Zrodila sa hviezda
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Čierny panter – Ludwig Göransson
Kamera: Alfonso Cuarón – Roma
Kostýmy: Ruth E. Carter – Čierny panter
Masky: Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney
Strih: Bohemian Rhapsody – John Ottman
Výprava: Čierny panter – Hannah Beachler a Jay Hart
Strih zvuku: Bohemian Rhapsody – John Warhurst, Nina Hartstone
Mix zvuku: Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali
Vizuálne efekty: Prvý človek – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Najlepší krátky animovaný film: Bao – Domee Shi, Becky Neiman-Cobb
Najlepší hraný krátky film: Skin – Guy Nattiv, Jaime Ray Newman
Najlepší krátky dokumentárny film: Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi, Melissa Berton

Hlavné foto: Lady Gaga si odniesla Oscara len za spoluautorstvo na skladbe Shallow z filmu Zrodila sa hviezda, kde stvárnila hlavnú úlohu. Zdroj: Chris Pizzello/Invision/AP