26. marca 2019

Počas pobytu britskej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku mala odborníčka na kráľovský protokol a etiketu Katarína Diková Strýčková tú česť a stretla sa s jej veličenstvom takmer medzi štyrmi očami. „Prvé, čo zo mňa vypadlo bolo, že sa cítim ako v rozprávke,“ opisuje zážitok úspešná žena, ktorá za svoj kariérny vrchol protokolistky na pôde Britského veľvyslanectva na Slovensku považuje práve organizáciu návštevy britskej panovníčky.

Čo však pre ňu samotná etiketa znamená, aký význam má v dnešnej dobe a komu podľa odborníčky, ktorá zastrešovala pravidlá protokolu aj v parlamente, dnes ešte stále chýba najviac?

Začínala ako čerstvá absolventka

Pôdu britskej ambasády v Bratislave okúsila hneď po skončení vysokej školy. Nakoniec práci na tomto mieste venovala desať rokov, pričom si prešla najrôznejšími pozíciami, ktoré z jej strany vyžadovali množstvo úsilia a energie venovanej hlavne do ďalšieho vzdelania a kurzov organizovaných aj priamo v Londýne.

Komplikácie v začiatkoch podnikania ju neodradili. Dnes má vlastnú značku dizajnových šperkov

„Často sa mi stalo, že som ráno vstala a popri obliekaní som pozerala Morning News, pričom daný moderátor mi hneď nato prednášal na kurze. Učili nás, ako sa vyjadrovať pred médiami z pozície diplomata a zažili sme aj simulované zasadania Bezpečnostnej rady OSN,“ vysvetľuje Katarína, ktorá mala nakoniec na ambasáde na starosti organizáciu zahraničných politických návštev na Slovensku.

Nejde o povrchnosť, ale profesionalitu

Za svoj kariérny vrchol doteraz považuje návštevu kráľovnej Alžbety II., ktorú mala spoločne s ďalšími ľuďmi z tímu na starosti. Celý proces sa začal už dva roky pred skutočným príchodom jej veličenstva, keďže výber krajiny musí prejsť procesom schvaľovania a presný dátum je jasný len asi pol roka vopred. K médiám sa však podľa expertky informácia dostane ešte o niečo neskôr. Konkrétne po tom, čo majú za sebou obe zaangažované strany niekoľko kôl rokovaní týkajúcich sa pripravovaného programu kráľovnej.

Skôr ako ona však na Slovensko zavítal jej tím, ktorý všetky miesta jej budúcej prítomnosti do detailov preveril. V praxi to podľa odborníčky na protokol znamená naozaj precíznu prácu a dôraz na detail. „Veľmi dobre sa mi niečo také demonštruje na dáme menom Angela Kelly. Prišla v rámci kráľovninho tímu. Na starosti mala jej garderóbu, preto chodila na každé miesto programu a zapisovala si farby, svetlo, prvky interiéru. Tam som pochopila, čo znamená vysoký profesionalizmus. Nejde o povrchnosť, zámerom je skutočne urobiť prácu na sto percent. Každý v tíme má svoj dielik puzzle, ktorý musí dať presne tam, kde má byť,“ objasňuje Katarína.

Slovenka pomáha nielen našincom preraziť za veľkou mlákou. V USA už naštartovala biznis 50 firmám

Za prílišnú parádu a povrchnosť nepovažuje ani samotný ošiaľ, ktorý kráľovskú rodinu sprevádza. To, že by bola pre Britániu drahá či zbytočne preceňovaná, si Katarína nemyslí. Práve naopak. Vďaka kráľovskej rodine podľa nej Británia ročne na turizme zarobí obrovské množstvo peňazí, nehovoriac o tom, že Alžbeta II. predstavuje v britskej spoločnosti akúsi odvekú stabilitu.

„Je veľkým tmelom spoločnosti aj teraz počas brexitu. Nemieša sa do politických záležitostí, no na druhej strane upozorňuje na to, čo je dôležité pre ľudí. Vzdelávanie a vylúčené komunity, dediny, školy, nemocnice a menšiny,“ dodáva.

V prípade protokolu ide síce o striktnejšie pravidlá, no ani tie podľa Kataríny Dikovej Strýčkovej nepatria do stredoveku. Foto: Marián Garaj

Slušnosť sa podceňuje

Inými slovami, kráľovná so sebou prináša slušnosť a mravy, ktoré podľa Kataríny v dnešnej spoločnosti vo veľkej miere chýbajú. Veľa ľudí spozornie, keď im prezradí, že sa profesionálne venuje protokolu a etikete, podľa nej to však o správnom sedení či dokonale uloženom príbore vôbec nie je. Ide o viac. O to, aby naša slušnosť a takt nevychádzali len zo zištných dôvodov. „V etikete ide o základné mravy. O to, čo ľuďom chýba najviac. Nerobiť tým druhým, čo by som nechcel, aby robili mne,“ hovorí.

V prípade protokolu ide síce o striktnejšie pravidlá, no ani tie podľa nej nepatria do stredoveku. „Je to niečo ako pravidlá cestnej premávky. Ak to ľudia chápu a dodržiavajú, zlepšuje to celý chod spoločnosti,“ vysvetľuje Katarína, podľa ktorej však veľa ľudí na Slovensku nechápe, že je v niektorých momentoch oveľa lepšie nechať si poradiť od odborníkov, či už ide o výber outfitu alebo pri príprave prejavu či rokovania. Hlavne pokiaľ sa to týka oficiálnych udalostí, pri ktorých majú aj garderóba a vystupovanie svoje pravidlá.

Nepochopená miera zodpovednosti

S podobnou neochotou nechať si poradiť sa občas stretla aj počas svojho pôsobenia ako riaditeľka protokolu v NR SR, kde okrem vlastného tímu dostala i riadiace a rozhodovacie právomoci. S odstupom času túto prácu považuje za kariérne najťažší oriešok. Viac ako organizácia štátnych návštev či oficiálnych náležitostí alebo napríklad aj samotná inaugurácia už bývalého prezidenta Andreja Kisku, ju totiž miestami vyčerpávalo správanie niektorých členov tímov okolo troch po sebe nasledujúcich predsedov Národnej rady či viacerých poslancov, ktorí podľa nej nechápu váhu svojej zodpovednosti.

Za svoj kariérny vrchol počas pôsobenia na Britskom veľvyslanectve Katarína Diková Strýčková považuje návštevu kráľovnej Alžbety II. Foto: SITA

„Nemyslia na to, že sú zodpovední nielen za zákony, ktoré schvália, ale aj za svoje správanie a za to, čo rozprávajú. To, že niektorí poslanci vykrikujú, nevedia sa správať k ženám a prejavujú sa ako mizogýni a xenofóbovia, je veľmi nebezpečné,“ hovorí Katarína. Podľa nej to totiž v niektorých ľuďoch môže vyvolávať pocit, že ak je to dovolené na pôde parlamentu, je to správne.

Odpoveďou je podľa nej práve osvojenie si slušnosti a etických spôsobov správania sa ako medzi bežnými ľuďmi, tak aj medzi politikmi. Neuškodilo by nám pozrieť sa, ako sa niektoré veci riešia v zahraničí. Práve mladšie krajiny ako Estónsko sa podľa nej rozvíjajú dynamickejšie, viac sa zaujímajú, sú ako spoločnosť viac inkluzívni. „Treba sa počúvať. Nie stredoveko kričať, že ženy patria za sporák, alebo ich nazývať dievčinkami. Aj ja môžem niekoho nazvať mládencom, ale čo to vyrieši?“ dodala protokolistka.