19. marca 2019

Petra Arbetová je mladá slovenská umelkyňa, ktorá tvorí šperky pod značkou Bepart. Tú založila už počas štúdia na VŠVU, no až zahraničná skúsenosť jej dala potrebnú sebadôveru na rozbehnutie biznisu naplno. Nedostatok vedomostí o podnikaní pritom pre ňu vôbec nebol prekážkou.

Petra sa dostala k šperkárskemu remeslu v mladom veku aj napriek tomu, že nikto z jej rodiny nemá umelecké zázemie – a už vôbec nie klenotnícke. „Mala som asi 14 – 15 rokov, keď som sa rozhodla vyrobiť si pomocou otcovho náradia prvú bižutériu,“ spomína na svoje začiatky. Odvtedy si na narodeniny a Vianoce vždy pýtala namiesto bežných darčekov radšej nové náradie, s ktorým by mohla svoje šperky vylepšovať. Postupne si tak zariadila dielňu, v ktorej tvorí dodnes, a vyhla sa tak vysokým počiatočným investíciám.

Zákazky z celého sveta

Počas štúdia na VŠVU v Bratislave sa rozhodla využiť možnosť študijného pobytu. Vraví, že ju vždy fascinoval severský dizajn a minimalizmus, a preto voľba padla na Fínsko. Slabú znalosť angličtiny nepovažovala za ťarchu, naopak brala to ako výzvu. „Erasmus pobyt mi dal neskutočne veľa. Naučila som sa tam napríklad zasadzovať kamene do šperkov, čo v podstate u nás na škole nikto neučil. Dá sa povedať, že po tejto skúsenosti som sa druhýkrát zamilovala do svojho remesla,“ spomína.

Počas materskej začala šiť šperky. Na jej výtvory sa čaká i celé mesiace

Po návrate domov v roku 2012 sa Petra odhodlala založiť vlastnú značku Bepart, no na úradoch natrafila na nemilé prekvapenie. Hoci v tom čase študovala šperkárstvo, bez výučného listu nemohla získať viazanú živnosť, ktorá je potrebná napríklad aj pri predaji šperkov z drahých kovov. „Po trojmesačnom behaní po úradoch sa mi napokon podarilo nájsť dieru v zákone a so statusom slobodného povolania som získala puncovú značku. Bola som údajne prvá na Slovensku, ktorej túto výnimku udelili,“ vysvetľuje.

Šperky značky Bepart z kolekcií s názvom Circle a 313. Na fotke vľavo je náhrdelník, na fotke vpravo sú prstene.
Šperky z kolekcií s názvom Circle a 313. Foto: Andrea Zvadová, Patrícia Kvasňovská

„Počas štúdia to však bola stále viac-menej brigáda a značke som sa začala aktívne venovať po škole, keď som v roku 2015 navrhla a nafotila prvú kolekciu. Následne som odišla na neplatenú stáž do Londýna a tam som si zriadila vlastnú stránku s e-shopom,“ hovorí.

Vysoké náklady na život prinútili Petru vyrábať doslova na kolene v malej prenajatej izbičke šperky, ktoré následne predávala na americkom portáli Etsy. „V tom čase síce existovala na Slovensku obdobná stránka, no šperky z drahých kovov sa na nej nepredávali. Zahraničný portál bol preto pre mňa logickou cestou, pretože ponúkal širšiu škálu produktov a možnosť osloviť oveľa väčšie publikum.“ A tento krok sa aj vyplatil. Zákazky začali prichádzať z celého sveta od Ameriky po Austráliu a Petra si tak zabezpečila kapitál na ďalší rozvoj značky.

Značku nazvala podľa príbehu o Golemovi.
Tradičným šperkom chce dopriať
osvieženie

Slováci sa učia oceniť dizajn a ručnú prácu

Po načerpaní skúseností zo zahraničia sa Petra vrátila domov a začala sa zameriavať aj na lokálny trh. Čoraz viac zákazníkov bolo zo Slovenska, až sa postupne karta obrátila. Dnes vraví, že domáci zákazníci prevyšujú tých zahraničných, a pripisuje to tomu, že Slováci sa pomaly učia oceniť kvalitný dizajn a hlavne ručnú prácu.

„Okrem výroby šperkov ma tiež baví aj obalový dizajn, a preto balenia na šperky vyrábam sama. Celá značka je v podstate „one-man show“ a koordinujem si všetko od výroby cez logistiku až po marketing“. Dodáva, že jej pracovný týždeň trvá zväčša sedem dní, no tempo práce závisí najmä od mesiaca v roku. „V predvianočnom období predám napríklad aj 50 – 60 kusov šperkov.“ A hoci má toho všetkého niekedy vyše hlavy, tvrdí, že ju jej práca baví a vždy je radšej, keď má viac práce ako žiadnu.

Kolekcia Alba slovenskej značky Bepart.
Kolekcia Alba. Foto: archív Petra Arbetová, Jakub Gulyás

Šperky s príbehom

Minimalistické šperky značky Bepart, ktoré sú najmä zo zlata a striebra, sa dajú kúpiť nielen z kolekcie, ale je aj možnosť si ich dať vyrobiť na zákazku. Proces výroby obrúčok na mieru trvá asi dva až tri mesiace, no Petra dodáva, že tento interval závisí od konkrétnej zákazky. Cena za pár sa môže pohybovať od 500 do 2 500 eur, ale i vyššie.

Tvorivosti sa pritom medze nekladú a Petra je rada, ak môže do svojich šperkov vložiť príbeh. „Mala som napríklad zákazníka, ktorý mi povedal, že sa so svojou priateľkou spoznal na Havaji a rád by túto krajinu nejakým spôsobom premietol do zásnubného prsteňa. Spoločne sme vymysleli prsteň so žltým zafírom a drobnými lístkami, ktorý evokoval tradičné havajské plumérie.“

Spolupracuje aj na nábytku

Okrem novej kolekcie kombinovateľných šperkov pracuje Petra na dizajne nábytku pre značku Variedo, ktorú založila jej spolužiačka zo základnej školy. „Zatiaľ začíname so skrinkami, no máme navrhnuté už aj sedačky. Pôjde o slovenské produkty, ktoré dbajú na ekologický aspekt, a budeme radi, ak sa nám s nimi podarí dostať aj do zahraničia.“

A čo vlastné štúdio? „Určite, veľmi po ňom túžim. Rada by som však pôsobila v mojom rodnom meste a čakám na vhodný priestor pre moju prácu. Zatiaľ o takom neviem. Aj napriek pozitívnym skúsenostiam zo zahraničia chcem určite ostať na Slovensku.“ A aký je Petrin recept na úspech? Jednoduchý – nevzdávať sa a robiť to, čo človeka baví.