9. septembra 2019

V roku 2010 Catherine Alford založila svoj prvý blog, ktorý jej umožnil hovoriť a písať o svojom živote a financiách. V tom čase mala iba 23 rokov a navštevovala postgraduálne štúdium. Práve online priestor jej umožnil písať o všetkom, o čom chcela. A to bez akýchkoľvek časových harmonogramov a obmedzení, ktoré sprevádzalo štúdium na škole. 

Jej prvý blog zožal úspech. I napriek tomu sa však Catherine rozhodla v roku 2016 pre jeho rebrand, aby mu dodala profesionálnejší tón. V súčasnosti jej webová stránka slúži ako domáca základňa, kde sa môže deliť o tipy, ako si budovať sebadôveru a ako narábať s financiami.

V roku 2010 Catherine Alford založila svoj prvý blog, ktorý jej umožnil hovoriť a písať o svojom živote a financiách. V tom čase mala iba 23 rokov a navštevovala postgraduálne štúdium. Práve online priestor jej umožnil písať o všetkom, o čom chcela. A to bez akýchkoľvek časových harmonogramov a obmedzení, ktoré sprevádzalo štúdium na škole. 
Matke dvojčiat sa podarilo vychovávať deti i budovať kariéru. Foto: Catherine Alford

No kým to dosiahla, zažila Catherine množstvo udalostí, ktoré obrátili jej život hore nohami. Jej muža prijali na lekársku školu v Karibiku, čo znamenalo, že sa museli presťahovať do Grenady a začať od nuly. Avšak bez pracovných vyhliadok, víz a so študentskou pôžičkou vo výške 40-tisíc amerických dolárov, ktorú museli splácať.

Keď mama bloguje: Michala Grešková a jej dcéry Dorota, Gréta a Agáta sú idolom módnych značiek

Catherine mala svoj blog, takže ho brala ako prácu. Nakoniec do svojho online biznisu investovala toľko úsilia, až sa vďaka nemu z nej stala freelancerka. Táto skúsenosť ju taktiež priviedla k ďalšiemu zamestnaniu, na univerzite totiž začala vyučovať písanie. Stále však po nociach pracovala ako freelancerka, aby do rodinného rozpočtu priniesla viac peňazí.

Reklama

„S manželom sme sedeli jeden vedľa druhého. On študoval a ja som písala príspevok za príspevkom pre klientov,“ vraví.

Narodili sa jej dvojčatá

Jej život išiel hladko, no Catherine sa chcela stať matkou a ostať s deťmi doma. Aký v tom bol háčik? Nechcela sa vzdať kariéry. Vedela však, že ak bude aj naďalej pokračovať vo svojej online práci, tak zarobí dosť peňazí bez toho, aby zmeškala všetky dôležité medzníky detí. A čo sa nestalo. Otehotnela a čakala dvojčatá.

Mama ôsmich detí podniká a bloguje.
Hovorí, že veľká rodina nie je pre biznis prekážkou

„Zrazu bola moja myšlienka na hodiny strávené písaním s dieťaťom spiacim na hrudi stratená,“ vysvetľuje. „V tehotenstve som zažívala veľa úzkosti, nevedela som, čo sa stane.“ V marci 2014 porodila dvojčatá. Dievča a chlapca. Bola to pre ňu úžasná a zároveň i ohromujúca udalosť. Až do tohto bodu mala vždy všetko naplánované. No pri deťoch sa po prvýkrát v živote cítila rozptýlená.

A čo je ešte horšie. S rodinou sa museli pre manželovo štúdium presťahovať na druhú stranu ostrova. Vtedy mali ich dvojčatá ešte len 5 týždňov. Prvé dni boli pre Catherine ťažké, a to i napriek tomu, že mala všetko, čo chcela. Teda kariéru a možnosť zostať doma a vychovávať svoje deti. No nakoniec sa usadila a začala budovať online biznis. A ako deti rástli, veci sa postupne zjednodušovali.

Firmy riadi z domu

Rovnako ako ďalší online podnikatelia, Catherine priznáva, že má vďaka svojmu hlavnému biznisu, firme Alford Media Group, veľa rôznych príjmov. Píše obsahy pre spoločnosti a iné blogy a zarába tiež z vlastnej webovej stránky prostredníctvom affiliate marketingu (predaj výrobkov alebo služieb s využitím ďalšieho sprostredkovateľa, pozn. red.) a vlastného kurzu písania. Taktiež jej platia za účasť na konferenciách a navyše pracuje na videách pre množstvo značiek. Dokonca napísala i sériu kníh s názvom The Twins Go.

V roku 2019 sa pustila do partnerstva s inými podnikateľmi, aby získala ďalší príjem. Teraz je spolumajiteľkou ďalších dvoch blogov Trendy Money a Millennial Homeowner. A čo konečný výsledok? Má niekoľko firiem, ktoré jej ročne zarobia šesťciferné sumy. Tie riadi z pohodlia svojho domova, vo voľnom čase. Teda bez toho, aby sa vzdala toho, čo chcela najviac.

Online biznis tipy od matky dvojčiat

Kým bola jej cesta k podnikaniu jedinečná, naučila sa mnoho vecí, ktoré môžu ostatní ľudia využiť vo svojich životoch. Tou najdôležitejšou lekciou je podľa nej to, že „mindset je všetkým.“ Vysvetľuje: „Dostávam veľa správ a emailov od začínajúcich podnikateľov, ktorí majú problémy. Pýtajú sa, prečo nedokážu nájsť klientov alebo dosiahnuť úspech. Vravím im to, čo som sa sama naučila, že musia veľa myslieť.“

Napríklad, ak vás niekto odmietne zamestnať, tak si musíte automaticky pomyslieť, že táto práca nebola určená pre vás a že existuje aj lepšie miesto. Bohužiaľ, veľa ľudí sa domnieva, že jedno zlyhanie je znamením ďalších, ktoré prídu. Ale to vôbec nie je pravda. „Ak vás nikto neobjaví, tak sa môžete zamestnať sami,“ hovorí.

Alford tiež vysvetľuje, že budú dobré dni, počas ktorých zarobíte viac peňazí, než ste si kedy mysleli. Nájdu sa však i také, keď prídete o zmluvu, keď sa veci na poslednú chvíľu zrušia. Musíte jednoducho zvládnuť všetko to dobré i zlé. Rovnako sa môže stať, že uvidíte, ako vaši kamaráti podnikatelia dostanú prácu, ktorú ste sami chceli. Nevidíte však, o koľko zmlúv prišli predtým.

V konečnom dôsledku podľa nej treba byť tou najlepšou verziou seba samého. Mať bohatý mindset a tešiť sa z úspechov ďalších ľudí. „Vedzte, že sú pre vás pripravené úžasné veci.“ Len si predstavte, kým sa chcete stať. Snažte sa byť pozitívni a úspech sa dostaví.

Prispievateľ Jeff Rose píše pre Forbes.com o osobných financiách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk