15. augusta 2019

Ropné spoločnosti po celom svete rozbiehajú aktivity smerujúce k životu po dobe ropnej. Energia získavaná z fosílnych zdrojov je na prioritnom zozname problémov spojených s emisiami a skleníkovými plynmi. V súčasnej sezóne tlačových vyhlásení k polročným výsledkom firiem, ako sú OMV, Exxon Mobile, Repsol či MOL, sa aj preto takmer v každej prezentácii hovorí o aktivitách v oblastiach obnoviteľných zdrojov energie a alternatívnych palív.

Napriek náročným výzvam sa firmám darilo

Ekonomické prostredie pre ťažbu, spracovanie a predaj ropných produktov bolo aj v prvom polroku 2019 náročné. Ceny ropy sa od začiatku tohto roka nachádzali na „húsenkovej dráhe“. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2018 prešli z úrovní 74 – 75 dolárov za barel na 63 dolárov koncom marca až napokon pod vplyvom iránsko-amerických a britských ťahaníc opäť vzrástli na takmer 69 dolárov.

Vzhľadom na to, že podnikanie v oblasti ťažby ropy je globálnym biznisom, väčšina firiem vo svojich polročných správach hovorí o niekoľkotýždňových blokádach ich polí či už v Líbyi, alebo v Južnej Amerike. Európske spoločnosti jednohlasne hovoria o miernej zime začiatkom roka 2019, ktorá ovplyvnila predaje vykurovacích produktov. Celkovo sa otepľovanie planéty často spomína ako jeden z faktorov ovplyvňujúcich spotrebu ropy a produktov z nej. Všeobecný predpoklad je, že tento efekt nebude jednorazový a bude sa opakovať.

Baterkoví inovátori spresnili projekt pre Slovensko a dohodli sa aj so skupinou MOL. Hovoria o tržbách v desiatkach miliónov

Odpoveď niektorých rafinérií je v plánovanom odklone od ropných produktov k produktom zo zemného plynu, prípadne smerom k petrochémii, výrobe plastov či palív pre priemyselné, nedopravné použitie. Avšak predpokladom a podmienkou na takýto manéver je vyhovujúce technologické vybavenie a integrovaný typ rafinérie, čo spĺňa asi len 1/3 európskych zariadení.

Zemný plyn nie je univerzálne riešenie

Ani odklon k plynu však nie je všeliekom. Aj v tejto sfére sa totiž prvý polrok vyznačuje previsom ponuky skvapalneného zemného plynu na trhu najmä na európskom kontinente. Po znížení tempa rastu v Číne sa mnohé LNG tankery presmerovali do prístavov v Európe a ponuka prevýšila dopyt, opäť čiastočne aj vzhľadom na mierne počasie v mesiacoch február a marec. Analytici Royal Bank of Canada predpovedajú, že previs ponuky nad dopytom potrvá zrejme aj počas najbližších 2 – 3 rokov.

Vzhľadom na strednodobé očakávané sprísnenie environmentálnych predpisov sa všetky spoločnosti intenzívne obúvajú do ekologických topánok. Firmy prevádzkujúce siete čerpacích staníc aj u nás na Slovensku vstúpili do odvetví výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Navyše zvyšujú aj svoju angažovanosť v týchto odvetviach.

OMV aj INA chcú využívať solárnu energiu vo veľkom

Rakúska OMV hodlá spolu s Verbundom, najväčším energetickým podnikom v Rakúsku, postaviť fotovoltaickú elektráreň v Dolnom Rakúsku. Tá sa bude rozkladať na ploche 20 hektárov a ročne by mala dodať do siete 18 GWh energie.

Odišla zo slovenského ministerstva a pracuje pre vládu v Dubaji.
Je z nej špecialistka na zmenu klímy

Chorvátska spoločnosť INA ohlásila výstavbu troch fotovoltaických parkov s celkovým výkonom 11 MW a podľa portálu Balcan Energy News sa aj Grécka Hellenic Petroleum zaviazala preinvestovať počas 5 rokov 250 miliónov eur do obnoviteľných zdrojov. Grékom sa tak zvýši kapacita z dnešných 26 MW na 300 MW obnoviteľných zdrojov, a to najmä slnečných a veterných.

V Slovinsku sa firma Petrol angažuje vo výrobe elektrickej energie z malých vodných elektrární. Začiatkom septembra minulého roka spustila prevádzku malej vodnej elektrárne s kapacitou 4,8 MW. Je to už piata malá vodná elektráreň vo vlastníctve Petrolu. Firma má vo svojom portfóliu aj chorvátsky veterný park s kapacitou 20,7 MW. U nás sa nedávno spustila iniciatíva na výrobu a vývoj vodíkových zdrojov pod patronátom spoločností InoBat a MOL.

Morské riasy ako biopalivo

Ekologickým smerom sa uberá aj gigant ExxonMobil, ktorý už niekoľko rokov spolupracuje s univerzitami a startupmi na vývoji biopaliva z morských rias. Spolu s firmou SGI prevádzkujú pokusnú farmu na chov rias. Ich cieľom je vyšľachtiť kmeň rias s vyšším obsahom olejov a dosiahnuť kapacitu výroby 10 000 barelov bionafty z rias denne.

Výhodou je, že riasy pre svoj rast spotrebujú CO2 a nezaberajú pôdu potrebnú na pestovanie plodín pre potravinárstvo. Ide o takzvané biopalivo druhej generácie, ktoré berie do úvahy vplyvy na lesné plochy a na obrábanú pôdu slúžiacu na výživu ľudí a zvierat. Navyše riasy nepotrebujú neustály prísun čerstvej vody a rastú celoročne, nielen v určitých obdobiach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk