15. mája 2019

Zbalila si jeden jediný kufor, hodila za hlavu úspešnú kariéru na Ministerstve životného prostredia Slovenskej republiky a odletela do Dubaja za novou pracovnou príležitosťou. Pri spätnom pohľade konštatuje, že život v zahraničí jej otvoril svet, priniesol nové možnosti a umožnil nájsť samú seba.

Veronika Jaceková dnes pracuje pre dubajskú vládu a venuje sa problematike klimatických zmien. Presne tie totiž identifikuje ako najväčšiu environmentálnu výzvu, ktorej v súčasnosti spoločnosť čelí v globálnom rozsahu. Nepriaznivé dôsledky klimatických zmien či už priamo, alebo nepriamo totiž zasahujú do všetkých sfér života.

Ako pomôcť životnému prostrediu?
Poradia vám zakladateľky združenia INCIEN

„Pozorovať môžeme najmä nárasty teplôt vzduchu a extrémne prejavy počasia. Napríklad v Dubaji pršalo tento rok takmer do konca apríla, hoci zvyčajne sú v tejto oblasti zrážky minimálne,“ vysvetľuje.

Blízky východ ju očaril

Veronika už od malička túžila cestovať, vidieť svet, spoznávať rôznych ľudí a nové kultúry. K súčasnému životu v zahraničí a posune v kariére ju na začiatku priviedol grant od Európskej komisie. Vďaka nemu totiž spolu s ďalšími ľuďmi takmer dva roky cestovala po krajinách Európskej únie. „Naberala som skúsenosti v oblastiach budovania investičného rozvoja, podpory a výskumu a vývoja transferu technológií,“ ozrejmuje bližšie pre Forbes.sk.

Veronika jaceková vláda dubaj petra podracká klimatické zmeny slovenka
Prácu v Dubaji si mladá Slovenka pochvaľuje. Klimatickým zmenám sa chce venovať naďalej. Foto: Petra Podracká

Počas práce pre Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky sa Veronika venovala problémom a témam, ktoré súviseli s klimatickými zmenami. V tejto súvislosti sa teda zúčastnila mnohých medzinárodných rokovaní, a preto strávila minimum času doma v Bratislave a neustále cestovala.

Filipíny stavajú mesto budúcnosti: Odolá katastrofám i znečisteniu

Všetko sa však zmenilo koncom roka 2012. Vtedy totiž po prvýkrát navštívila Blízky východ a zúčastnila sa na konferencii o zmene klímy. Čas, ktorý tam Veronika strávila, zmenil jej život od samotných základov. Blízky východ si ju ihneď získal, a tak sa rozhodla, že si nájde zamestnanie v Dubaji. A o pár mesiacov neskôr už ako jediná Slovenka pracovala pre tamojšiu vládu.

Základom je rešpekt

Príchod do novej krajiny nechcela v žiadnom prípade podceniť. Preto sa naň poctivo pripravovala: „Nech sa sťahujete kamkoľvek, či už je to krátkodobá, alebo dlhodobá záležitosť, tak sa každá krajina stavia k otázke zahraničných zamestnancov po svojom. Pred odchodom by ste si mali poriadne naštudovať zákony, ktoré v súvislosti s prácou platia v krajine, do ktorej sa sťahujete.“

Veronike všetky potrebné povolenia, poistenie, bankový účet, ale i rezidenčné víza vybavil zamestnávateľ a to v priebehu jedného týždňa. Podľa nej je to v Dubaji skrátka štandardom. „Pracovne to pre mňa bola síce veľká zmena, no v podstate som vedela, čo čakať, takže som si na nové prostredie zvykla relatívne ľahko,“ pripúšťa pre Forbes.sk. Ihneď ale dodáva, že v Dubaji tvoria približne 85 % celkovej populácie cudzinci, takže je to skôr o prispôsobení sa multikultúrnej spoločnosti ako tej lokálnej.

Veronika jaceková vláda dubaj petra podracká klimatické zmeny slovenka
Veronika mladým ľuďom prácu a život v zahraničí odporúča. Vďaka nemu veľa uvidia, zažijú a skúsia. Foto: Petra Podracká

Podľa Veronikiných slov je pracovná etiketa v Spojených arabských emirátoch nesmierne špecifická. Treba ju dodržiavať najmä pri kontakte s ľuďmi z emirátov. „Ľudia sú tam inak veľmi milí a ochotní, avšak stále musíte rešpektovať ich náboženstvo, tradície a kultúru, čo sa odráža v striktných pravidlách pri obliekaní a vo verejnom živote,“ hovorí.

A aj napriek tomu, že v tamojšom prostredí sa nezdaňujú príjmy, tak sú životné náklady v Dubaji pomerne vysoké. Na to treba dbať obzvlášť pri hľadaní zamestnania. „Len samotný prenájom jednoizbového bytu stojí v priemere okolo 15-tisíc eur ročne a túto sumu musíte väčšinou zaplatiť na rok dopredu,“ prezrádza bližšie.

Pripravuje klimatický model

Veronika pracuje ako špecialistka na oblasť zmeny klímy a okrem iného spolupracuje napríklad na budovaní najväčšieho solárneho parku na svete či na energetickej a nízkouhlíkovej stratégii pre emirát Dubaj. „Som i expertkou delegácie Spojených arabských emirátov, a tak sa zúčastňujem klimatických rokovaní Konferencie zmluvných strán OSN o zmene klímy,“ opisuje. Hovorí, že opatrenia totiž treba prijať na globálnej úrovni, inak je zmiernenie tejto problematiky viac než len nepravdepodobné.

Dokonca i v ideálnom prípade budú musieť podľa Veroniky krajiny vo svete čeliť dozvukom klimatických zmien a vypracovať stratégie, prostredníctvom ktorých by sa im dokázali prispôsobiť. „Mojou úlohou je vybudovať takéto opatrenia v regióne, ktorý má najvyšší podiel emisií skleníkových plynov na jedného obyvateľa,“ vraví.

Momentálne sa tak spolu s ďalšími kolegami podieľa aj na tvorbe klimatického modelu, vďaka ktorému budú schopní odhadnúť fyzické a tiež finančné dôsledky zmeny klímy. Ide napríklad o vplyv extrémneho počasia na sektor výroby elektriny a vody, ktorý je podľa Veroniky jedným z najviac ohrozených sektorov v tomto emiráte.

V najbližšej budúcnosti teda plánuje zostať v Dubaji, alebo v tamojšom regióne. Chce sa naďalej venovať problematike klimatických zmien a pracovať na už rozbehnutých projektoch. „Som ale otvorená novým možnostiam a príležitostiam. Zároveň teda nevylučujem návrat na Slovensko, keby sa mi naskytla zaujímavá pracovná ponuka,“ upresňuje. Podľa nej je možno načase, aby sa ľudia so skúsenosťami, ktoré získali v zahraničí, začali vracať na Slovensko a prispeli tak k jeho rozvoju.

Hlavné foto: Pexels/Aleksandar Pasaric, Petra Podracká

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk