3. júla 2018

Manila, hlavné mesto Filipín, má tú „česť“ zvádzať boj s najhoršou dopravou na svete a hustým smogom. Krajina má v pláne bojovať proti situácii v tejto metropole vytvorením mesta bez znečistenia, ktoré bude väčšie než Manhattan.

Nové zelené mesto, nazývané New Clark, sa bude pýšiť autami bez vodičov, bezpilotnými lietadlami – dronmi, veľkými zelenými plochami, budovami s nízkou spotrebou energie a obrovskými športovými areálmi. Projekt nového mesta, ktoré vyrastie len 120 kilometrov od Manily, je financované kombináciou súkromných a verejných partnerstiev.

Kde sú najväčšie zápchy? Pozrite si najlepšie a najhoršie mestá pre šoférov

Cieľom je pomôcť zmierniť environmentálny tlak na Manilu, a tak sa stať príkladným mestom s jadrom udržateľnosti. New Clark bude domovom 2 miliónov ľudí a odhaduje sa, že sa jeho cena vyšplhá na 14 miliárd dolárov. Aby bolo toto mesto bez znečistenia, až dve jeho tretiny budú tvoriť zeleň a obrábané plochy, čo pomôže vyrovnať emisie oxidu uhličitého.

Mesto budúcnosti New Clark bude plné zelene.
Takto by malo vyzerať mesto budúcnosti. Foto: BCDA Group

Tento projekt vedie vládna agentúra Filipín Bases Conversion and Development Authority (BCDA). Ďalším cieľom New Clarku je kontrastovať s dopravnými zápchami v Manile a byť príkladom „mesta budúcnosti“.

Wi-fi na každom kroku. Ako budú vyzerať slovenské mestá budúcnosti?

Mesto bude nielen bez znečistenia, no tiež bude odolné voči katastrofám. Veľké zelené úseky budú prispôsobené na prípadné zaplavenie, vďaka čomu sa nepoškodí infraštruktúra, a budovy budú postavené tak, aby odolali prírodným živlom.

Kompletné dokončenie mesta New Clark s rozlohou okolo 9449 hektárov bude trvať 20 až 30 rokov. Úrady sa chcú vyhnúť chybám neďalekej Manily. Tá má najvyššiu hustotu obyvateľstva spomedzi všetkých veľkých miest sveta.

Filipíny chcú byť príkladom „mesta budúcnosti“.
Filipíny chcú byť príkladom „mesta budúcnosti“. Foto: BCDA Group

BCDA tvrdo pracuje na tom, aby mesto vyrástlo čo najskôr. Hnacím motorom je dokončenie športovísk New Clark City včas, aby sa tam v roku 2019 mohli konať Hry Juhovýchodnej Ázie. Cieľom BCDA je priebežne meniť plány mesta, pretože technológia sa rozvíja rýchlo a do popredia sa dostávajú i nové zelené riešenia.

Projekt pomôže znížiť tlak obyvateľov, ktorých je v regióne Metro Manila takmer 13 miliónov, na hlavné mesto Filipín. Skutočným cieľom je však byť príkladom toho, ako môže metropola prispôsobiť a rozvíjať svoju infraštruktúru, aby sa vyrovnala s neustále rastúcim počtom áut a ľudí.

Hlavná foto: Vizualizácia nového mesta New Clark. Zdroj: BCDA Group

Prispievateľ Trevor Nace píše pre Forbes.com o klimatických zmenách i vede.