21. novembra 2021

Karin Harmanová sa živila spevom a vo voľnom čase vyrábala diáre. Keď si však uvedomila, že nechce žiť v Bratislave, vybudovala si na svojom koníčku úspešný biznis. Dnes má aj objednávky z Francúzska, USA či Kanady. To, čo z prírody berie, jej nezabúda aj vracať.

„Hovorievam, že zápisníky si ma našli samé. Vždy som bola obklopená ľuďmi, ktorí tvorili. Aj v rodine sme sa často zabávali háčkovaním, vyšívaním, pletením a ďalšími ručnými prácami,“ vysvetľuje.

Počas štúdia na konzervatóriu začala Karin Harmanová predávať svoje výrobky online. „Vtedy som sa ešte nesústredila len na zápisníky. Vyrábala som náušnice, čiapky, deky, vyšívala som. Po čase som si však uvedomila, že práve zápisníky sú mi najbližšie.“

Veľký míľnik

Po absolvovaní konzervatória učila na základnej umeleckej škole a spievala v zbore divadla Nová scéna. Pred rokom sa však jej život zmenil –s manželom sa presťahovali do Prahy a Karin so spevom skončila.

„Bol to pre mňa veľký míľnik. Ale už dlhšie som tušila, že sa budem musieť rozhodnúť, čo ďalej. Spievanie ma veľmi bavilo, ale vedela som, že nechcem zostať v Bratislave,“ hovorí.

Reklama

„Pôvodne sme nechceli ísť ani do Prahy, mali sme aj ďalšie možnosti, ale keď už sme sa tak rozhodli, povedala som si, že presťahovanie využijem, aby som sa mohla plne sústrediť na svoj biznis.“

Obal predáva

Dnes pod značkou Karouch predá viac ako tisíc zápisníkov ročne. Distribuuje ich do dvoch desiatok kamenných predajní na Slovensku aj v Česku – najmä do dizajnových obchodov a kníhkupectiev.

„Väčšina mojich zákazníkov sú Bratislavčania. Objednávky mám najmä na Slovensku a v Česku, no moje diáre putovali už aj do Francúzska, Spojeného kráľovstva, USA či Kanady.“ Práve na zahraničných trhoch vidí Karin Harmanová veľký potenciál do budúcnosti.

Desať percent z každého predaného zápisníka venuje Karouch na výsadbu stromov v Afrike. Foto: archív Karin Harmanovej

V začiatkoch bola na všetko sama – zápisníky ručne dokonca aj viazala. Dnes jej s výrobou pomáha brigádnička a viaže ich externá firma. Stále ich však ručne balia do filcu z ovčej merino vlny. „Je minimalistický, praktický a mäkký. Nekrčí sa, dlho vydrží,“ hovorí Karin. „Merino vlna je prírodný materiál a je oveľa trvácnejšia ako napríklad polyester, s ktorým som začínala.“

Dlh prírode

Zápisníky a diáre od Karouch sú výnimočné aj svojou filozofiou – stavajú na udržateľnosti. „Používam dizajnový papier zo série Munken od Arctic paper. Vyrábajú ho v jednej z najekologickejších tovární na svete,“ vysvetľuje Karin Harmanová.

„Papierne Arctic paper sa zaviazali, že počas výroby nebudú vypúšťať do prírody žiadne škodlivé látky. Preto napríklad nie je bielený rýdzim chlórom ako väčšina papiera. Je preto síce drahší, ale stojí za to.“

Na udržateľnosť myslí podnikateľka aj v rozpočte. Z každého predaného zápisníka venuje desať percent ceny na výsadbu stromov.

Karin má v ponuke aj netradičný partnerský kalendár. Foto: archív Karin Harmanovej

„Bol to dlho môj cieľ. Chcela som nájsť organizáciu, cez ktorú by som mohla vrátiť prírode aspoň kúsok z toho, čo si z nej beriem. Našla som Nadáciu Integra, ktorá okrem iného vysádza stromy v Afrike,“ hovorí.

„Oslovilo ma, že ich pomoc nie je len o životnom prostredí. Má aj sociálny rozmer – stromy, ktoré vysadia, sú úžitkové a darované miestnym farmárom. Dávajú im živobytie.“

Vianoce už v lete

Vzťah k prírode sa prejavuje aj v zero waste kolekcii od Karouch. Karin bolo vždy ľúto, že pri výrobe zápisníkov zostáva množstvo ústrižkov filcu, ktoré už nemajú ďalšie využitie.

„Odkladala som si ich a uvažovala som, čo s nimi ďalej. Tak vznikli moje ďalšie kreatívne produkty – vianočné ozdoby, záložky do kníh, ktoré dávame ako darčeky k objednávkam, pohľadnice. To ma veľmi baví, je to priestor vymyslieť niečo nové,“ hovorí.

Zápisníky sú špecifické aj svojím obalom z ovčej merino vlny. Foto: archív Karin Harmanovej

Práve predvianočné obdobie je pre Karin Harmanovú najhektickejšie, keďže po diároch je veľký dopyt.

„Vianočné pohľadnice, diáre a ozdoby na sezónu chystám už v lete. Niekedy je to vtipné, keď je vonku 30 stupňov a ja vyrábam ozdoby na stromček. Ale inak by som to nestihla.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?