4. novembra 2021

Vianoce bez knihy pod stromčekom nie sú pravými Vianocami, hovoria všetci knihomoli. Blíži sa koniec roka a vydavatelia vyťahujú svoje najväčšie esá. Aké sú ich vianočné knižné tipy?

Z noviniek vydavateľstiev Slovart, Premedia, Inaque, Ikar a Tatran si určite vyberú deti, dospelí aj milovníci odbornej či motivačnej literatúry. Hoci vydavateľstvá v tomto období potrápil aj nedostatok papiera či iných surovín a materiálov, na pultoch kníhkupectiev pre Vianocami určite bude kníh dostatok. Nech sa páči!

Knihy pre deti:

Natalie Portman: Bájky

Foto: Albatros

Knižka prináša tri klasické príbehy o zajacovi a korytnačke, troch prasiatkach či mestskej a poľnej myši, ktoré rozpráva slávna herečka Natalie Portman. Pripomína, že húževnatosť, vytrvalosť a vďačnosť nie sú nemoderné prežitky, ale dôležité ľudské vlastnosti, ktoré nás privedú k dobrému a šťastnému životu. 

Matt Haig: Vianočný chlapec Nikolas

Foto: Albatros

Možno preňho máte iné mená, napríklad Santa či Mikuláš, ale ak by ste boli elfovia, nevolali by ste ho inak ako Vianočný otec. Kedysi ho nikto nepoznal a bol iba obyčajným chlapcom. Veľa toho o svete nevedel, poznal však chuť hubovej polievky, chlad severského vetra a príbehy, ktoré mu rozprávali rodičia.

S mágiou ho spájalo len to, že v ňu veril. A v jeho živote sa mali čoskoro udiať zázraky, ktoré si nevedel ani predstaviť.

Reklama

Adrián Macho, Zuzana Trstenská: Gerda. Malá veľrybka

Foto: Albatros

Obľúbená veľrybka Gerda tentoraz vychádza ako krásne leporelo. Oceán, kde Gerda býva, veľa dobrodružstiev skrýva. Nikto sa tam nenudí, keď sa slnko prebudí. Až keď slnko ide spať, prestane sa Gerda hrať. Mesiac jej na cestu svieti: „Dobrú nôcku, milé deti.“ 

Katarína Kerekesová, Katarína Moláková: Mimi a Líza. Záhrada

Foto: Slovart

Ďalšia kniha o dvojici kamarátok, ktoré si získali srdcia detských a dospelých čitateľov nielen na Slovensku, ale už aj na Taiwane. V novom príbehu nevidiaca Mimi a jej najlepšia kamarátka Líza objavia za domom nádhernú záhradu.

Stará sa o ňu malý čarovný záhradník, ktorý im ukáže zázraky plynutia prírodných cyklov, dozrievania aj rastu. Medzitým sa v koši na odpad rodí obrovská Opacha.

Beletria pre dospelých:

Hervé Le Tellier: Anomália

Foto: Inaque

Kniha, za ktorú autor vlani získal prestížnu Goncourtovu cenu, v sebe spája zločin so sci-fi a trilerom. Kniha o tom, kým by sme boli, keby sme spravili iné rozhodnutia. Prezradili tajomstvá, odišli zo vzťahu, alebo napísali knihu? Všetci nad tým premýšľame, avšak pasažieri letu Air France 006 to zistia.

Bernardine Evaristo: Dievča, žena, iné

Foto: Inaque

Británia, o akej ste ešte nikdy nečítali. Pohľad na dvanásť postáv a ich životy v tejto krajine za posledných sto rokov. Každá niečo hľadá: spoločnú minulosť, nečakanú budúcnosť, miesto, ktoré by mohla nazývať domovom, lásku, chýbajúcu matku, strateného otca či aspoň záblesk nádeje… Autorka za toto dielo v roku 2019 získala aj známu Bookerovu cenu.

Michel Houellebecq: Podvolenie

Foto: Inaque

Ak ste už niečo od tohto francúzskeho autora čítali, viete, že Houellebecq je „niečo iné“. Akademik François je duchovne aj profesionálne vyprázdnený, a tak hľadá spôsob zaplnenia vákua svojej existencie. A nie je sám.

V prezidentských voľbách roku 2022 sa do druhého kola dostávajú Marine Le Penová z Národného frontu a Mohamed Ben Abbes z novovzniknutej strany Moslimské bratstvo. V kontroverznej koalícii s mainstreamovými stranami sa Ben Abbes dostáva k moci a Francúzsko sa zo dňa na deň radikálne zmení.

Začína platiť islamské právo: ženy musia chodiť zahalené, podporuje sa polygamia a pred Françoisom sa otvára nový život. Podvolenie je krutou satirou a zároveň hlbokým zamyslením nad izoláciou, vierou a láskou.

Andy Weir: Posledná šanca

Foto: Lindeni / Albatros Media

Nové kozmické sci-fi od autora známeho románu Marťan. Ryland Grace je posledný preživší na zúfalej misii Hail Mary – jeho neúspech bude mať za následok koniec ľudstva aj planéty Zem. Lenže Ryland Grace si to neuvedomuje.

Nepamätá si ani vlastné meno, tobôž detaily misie. Práve sa prebral z veľmi dlhého spánku, nachádza sa milióny kilometrov od domova a spoločnosť mu robia len dve mŕtve telá kozmonautov. S každou novou spomienkou si uvedomuje nemožnú úlohu, ktorá pred ním stojí.

Nina F. Grünfeld: Frida

Foto: Lindeni / Albatros Media

Svedectvo o životnej ceste Slovenky poznačenej nacistickou krutosťou. Príbeh Fridy je rozprávaním o strate, vojne, ale aj o potrebe niekam patriť a o hľadaní vlastných koreňov.

Frida Grünfeld sa v policajných záznamoch prvýkrát objavila v roku 1931. Bola Židovka, prostitútka, podozrivá zo špionáže – a tehotná. Jej vnučka Nina sa vydáva na cestu po stopách svojej stratenej starej mamy. V archívoch a starých záznamoch nachádza čriepky informácií. Kúsok po kúsku skladá životný príbeh ženy, ktorá zdieľala osud mnohých Židov počas druhej svetovej vojny.

Jo Nesbo: Ostrov potkanov a iné príbehy

Foto: Ikar

Vyvolení z vyššej spoločnosti čakajú na evakuáciu zo strechy mrakodrapu, kým masy obyčajných smrteľníkov v uliciach postpandemickej Ameriky zápasia o prežitie. Vedec skúmajúci večný život objavuje skartovanie pamäti ako spôsob vyrovnania sa s minulosťou. A napokon psychológ, ktorý si privyrába nájomnými vraždami.

Majster trileru Jo Nesbo prichádza s druhou zbierkou poviedok plných napätia a emócií a tentoraz čitateľa pozýva do blízkej budúcnosti. Päť napínavých príbehov prináša rozuzlenia, ktoré vyrážajú dych a spochybňujú pevné body v živote človeka.

Arpád Soltész: Zlodej

Foto: Ikar

Libor je slušný chlapec z dobrej rodiny, ale keď vyrastie, aj on bude musieť z niečoho živiť svoju rodinu. Dospelým sa stáva v 90. rokoch, keď je peňazí dosť. Mafiánom, tunelárom a všakovakým gaunerom sa váľajú len tak pohodené po zásuvkách. A okradnúť zlodeja môže byť zločin, ale určite to nie je hriech.

Zlodej sa odohráva v rovnakom vesmíre ako Soltészove predošlé romány Mäso a Hnev, ale ukazuje ho z pohľadu jedinej postavy. Novinár Pali Schlesinger sa v ňom mihne iba ako pohŕdavá poznámka pod čiarou, na sympaticky drsného policajta Mikiho Mika sa díva očami jeho obete a privatizéra Aďa Šípoša poľudští uhol, z ktorého ho vidia priatelia z detstva. Len mafiáni zostávajú stále rovnako násilnícki a tupí.

Peter Šloser: Policajná chobotnica

Foto: Ikar

Tretia kniha bývalého policajného plukovníka Petra Šlosera nás zavedie do roku 2017, kedy sa odohrala vražda bosa jednej z najsilnejších bratislavských zločineckých skupín. Zároveň autor poodhalí ďalšie tajomstvá zo zákulisia policajnej práce.

Reklama

Čestní policajti pod vedením Jula Tvrdého budú opäť postavení pred náročnú úlohu. Nie je ňou iba dokázanie viny kriminálnikom, ale najmä neúprosný boj s policajnou chobotnicou. Jej úlohou je kryť politikov aj zločincov. Kam až siahajú jej chápadlá?

Lauren Foxová: Pošli po mňa

Foto: Tatran

Precítený príbeh žien poznačených nacistickým režimom je obohatený o výňatky z listov autorkinej prababičky, čo mu dodáva výnimočnú intimitu. Listy medzi odlúčenou matkou a dcérou odzrkadľujú zhoršujúcu sa situáciu v Nemecku aj nádeje mladej rodiny na šťastný život v novej krajine.

Zároveň ukazujú nesmiernu lásku a túžbu po opätovnom spojení rodiny napriek plynúcemu času, vojnovému konfliktu a obrovskej vzdialenosti.

Marlon James: Čierny leopard, červený vlk

Foto: Slovart

Fantasy sága plná strhujúcich dobrodružstiev, v ktorej sa spájajú prvky afrických dejín, mytológie a fantázie. Najnovšia kniha autora Marlona Jamesa, nositeľa Bookerovej ceny, je zároveň prvým dielom plánovanej trilógie. Kniha dokonca dostala prívlastok africké Hry o tróny. Charakterizuje ju tiež snaha autora potlačiť stereotypy postáv, ktoré by sa mali objaviť vo fantasy.

Odborné, populárno-náučné a motivačné knihy:

Ičiró Kišimi a Fumitake Koga: Odvaha byť neobľúbený

Foto: Tatran

Rozhovor múdreho filozofa s neskúseným mladíkom odkrýva princípy individuálnej psychológie Alfreda Adlera, rakúskeho psychológa z prelomu 19. a 20. storočia. Dvaja muži, filozof a mladík, debatujú počas piatich večerov o základných životných situáciách a o otázke Ako byť šťastný?

Pôvodne skeptický mladík postupne dospeje k poznaniu, že je dôležité nedať sa ovplyvňovať okolím, nesnažiť sa za každú cenu spĺňať očakávania druhých, ale presadzovať svoje ciele a prevziať kontrolu nad vlastnou životnou cestou.

Andrew H. Knoll: Stručná história Zeme

Foto: Lindeni / Albatros Media

Fascinujúci životopis našej Zeme – štyri miliardy rokov v ôsmich kapitolách. Renomovaný americký geológ Andrew H. Knoll ponúka dôkladný a zároveň prístupný životopis Zeme, v ktorom mapuje jej veľkolepú, 4,6 miliardy rokov trvajúcu históriu. Prináša ucelený pohľad na to, kde sme boli, kde sa práve nachádzame a kam smerujeme.

Samuel Kováčik: Obyčajné zázraky

Foto: Slovart

Samuel Kováčik je mladý fyzik, ktorý stojí za projektom Vedátor.sk a teší sa veľkej popularite a silnej základni fanúšikov na sociálnych sieťach. Samo rozpráva o vede fascinujúcim spôsobom, bez jediného vzorca či rovnice.

Vysvetľuje bežné veci okolo nás – prečo je rastlina zelená, prečo Mesiac nespadne, ako vzniká dúha, odkiaľ sa berú oblaky či snehové vločky, prečo máme ročné obdobia. Pre niekoho to môže byť nuda, no pre Vedátora sú to obyčajné zázraky. A pre rodičov to môžu byť odpovede na detskú otázku „prečo?“

Michal Kšiňan: Milan Rastislav Štefánik. Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami

Foto: Slovart

Prvá vedecká biografia o M. R. Štefánikovi. Historik Michal Kšiňan, ktorý získal doktorát na parížskej Sorbonne, kde neskôr aj prednášal, v nej približuje jeho život na základe dlhodobého výskumu v archívoch deviatich krajín.

Kniha prináša viacero nových faktov a koriguje doteraz často opakované stereotypy. Obsahuje množstvo zaujímavých dobových fotografií zo života Štefánika.

Zora Mintalová Zubercová: Ako sme kedysi žili. Obrazový sprievodca životom našich predkov

Foto: Slovart

Nová kniha spisovateľky a etnografky Zory Mintalovej Zubercovej vznikla v spolupráci s dizajnérom, fotografom a ilustrátorom Vladimírom Holinom, takže obrazová časť knihy je rovnako príťažlivá ako textová.

Kniha približuje život v minulých storočiach prostredníctvom približne 300 farebných fotografií, ktoré vznikli vo viacerých slovenských skanzenoch. Čitatelia tak môžu vojsť do dediny či mestečka, vstúpiť do usadlostí, dvorov a domov rôznych vrstiev obyvateľstva.

Andrea Kellö Žačoková: Slovenskopédia

Foto: Slovart

Bohato ilustrovaná Slovenskopédia sumarizuje najrôznejšie fakty a zaujímavosti o našej krajine. Šesť kapitol – Krajina, Príroda, Z dejín, Umenie a kultúra, Veda a technika, Sieň slávy – ponúka pestré témy.

S akými krajinami susedí Slovensko, ako sa člení jeho územie, ako je rozdelená moc v štáte, ktoré zvieratá sú naši rekordéri a mnoho ďalších odpovedí na zaujímavé otázky o Slovensku.

Erik Larson: Hrdina a hriešnik

Foto: Premedia

Erik Larson v ságe o kľúčovom roku v živote Winstona Churchilla, jeho rodiny, ale aj celej Británie napadnutej nacistickým Nemeckom, zručne prepája veľké dejiny s osobnými peripetiami hlavnej postavy. Darí sa mu odkrývať Churchillovu historickú monumentálnosť a jedinečnosť, no súčasne aj jeho ľudskú slabosť a zraniteľnosť.

Tim Marshall: Sila geografie v 21. storočí

Foto: Premedia

Desať kapitol venovaných Austrálii, Sahelu, Grécku, Turecku, Spojenému kráľovstvu, Iránu, Etiópii, Saudskej Arábii, Španielsku a vesmíru, je podaných s Marshallovým charakteristickým vtipom a nadhľadom. Je to zrozumiteľné a pútavé skúmanie sily geografie, ktorá formuje minulosť, prítomnosť aj budúcnosť ľudstva.

Bill Bryson: Stručná história takmer všetkého

Foto: Ikar

Neuveriteľná poznávacia jazda svetom vedy. Zem je náš jediný domov v celom vesmíre. Poznáte ju dobre? Určite ste sa o nej všeličo dozvedeli na hodinách geografie, biológie, fyziky či chémie, no jej skutočný príbeh je oveľa fascinujúcejší. Kniha Stručná história takmer všetkého vás zoberie na jedinečné potulky. Zo žeravého jadra planéty sa vyšplháte až na Mount Everest, od veľkého tresku prejdete až po 21. storočie.

Milan Bez Mapy: Influencer

Foto: Ikar

Milan Bez Mapy je známy slovenský cestovateľ a bloger. Našiel odvahu a opustil korporátny svet, aby sa mohol živiť tým, čo ho baví. Táto kniha však nie je cestopisom ani reklamou na blogovanie. Je to pohľad za instagramové a facebookové statusy, ponor do myšlienkového sveta Milana Bardúna, človeka za značkou. Píše o tom, aké náročné je udržať fyzické aj mentálne hranice medzi virtuálnou osobnosťou a osobou z mäsa a kostí.

Antony Cummins: Moderný samuraj

Foto: Ikar

Ak sú vám blízke knihy o motivácii a sebarozvoji, vydajte sa po starodávnej Ceste samuraja. Táto samurajská príručka, plná aktivít a tipov, sa snaží aplikovať hlavné cnosti, disciplínu a tradície slávnych japonských bojovníkov na dnešného človeka.

Naučte sa ovládať svoju myseľ a emócie, zdokonaľte svoje zručnosti húževnatou prácou, vybudujte si sieť oddaných priaznivcov, získajte majstrovstvo v zvolenom odbore a dosiahnite svoje ciele.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?