Nedostatok vstupných surovín už tento rok poznačil viaceré odvetvia. Okrem toľko skloňovaných čipov, ktoré chýbajú nielen v automobilovom priemysle, stavebných materiálov či ocele, sa už zhruba od leta 2021 hovorí aj o nedostatku tlačiarenského papiera. Ten, samozrejme, výrazne zasiahol vydavateľský priemysel. Rastú však aj ceny ďalších vstupných materiálov a surovín.
Ak na Vianoce zvyknete svojich blízkych obdarúvať knihami, s kúpou by ste tak nemali príliš otáľať. Aj keď vydavatelia pôsobiaci na slovenskom trhu, ktorých sme oslovili, tvrdia, že nedostatku kníh sa báť nemusíme, je možné, že ak sa knihy vypredajú, ich dotlačí sa už pred Vianocami nemusíme dočkať. Môže za to aj nedostatok papiera, ale chýbajú i ďalšie vstupné suroviny a materiály.
Improvizácia a posuny vydaní
Ako hovorí Juraj Heger, šéf vydavateľstva Slovart, táto situácia, samozrejme, ovplyvňuje aj jeho vydavateľstvo. Musia viac improvizovať a v niektorých prípadoch aj posúvať termíny vydania.
Juraj Heger z vydavateľstva Slovart. Foto: Miro Nôta pre Forbes
Vydavatelia sú však za jedno v tom, že naše predvianočné nákupy by táto kríza ešte nemala zasiahnuť. „Ponuka kníh – nových aj tých starších – je taká obrovská, že z pohľadu zákazníka by to v žiadnom prípade nemalo vyzerať tak, že kníh je málo. Skôr by som povedal, že ak čitatelia chcú nejakú konkrétnu knihu, ktorá práve vychádza, nemali by jej nákup odkladať, ale radšej ju kúpiť čo najskôr, pretože po vypredaní ju nebude možné operatívne dotlačiť,“ vysvetľuje Heger z vydavateľstva Slovart.
Aj keď zatiaľ sa väčšiny vydavateľstiev nedostatok papiera výraznejšie nedotkol, pretože termíny na tohtoročné vydania kníh sa zvyčajne dohadujú vopred s dostatočným časovým predstihom, tlačiarne už vydavateľom avizujú, že situácia sa môže zásadne zmeniť.
„Rozhovory s tlačiarmi sa nesú v duchu nielen pripravovaného zdražovania ich služieb, ale aj akútneho nedostatku vstupných surovín, čo nás, samozrejme, nijako neteší,“ uviedla pre Forbes.sk Lucia Mládeková z vydavateľstva Tatran.
Za posuny vydaní môže aj náročná doba
Aj v Tatrane robia podľa Lucie Mládekovej všetko preto, aby pred Vianocami priniesli hlavne knihy, na ktoré sa čitatelia už dlho tešia a veria, že ich nesklamú. Posuny vydania kníh už však robili aj v Tatrane.
„Paradoxne to nezapríčinil nedostatok papiera, ale psychicky veľmi náročná doba, s ktorou všetci zápasíme už pomaly dva roky. Vydavateľská činnosť je kreatívna práca a stojí na pilieroch dobrého prekladu a krásneho grafického spracovania. A aj keď sa všetci veľmi snažíme, niekedy nám termíny vybuchnú priamo pred očami. Ak sa totiž pod titulom nalomí jeden z nosných pilierov v podobe nedodaného prekladu či grafického návrhu obálky, vydanie musíme presunúť na neskôr,“ vysvetľuje Lucia Mládeková.
Presúvať termíny vydania kníh museli aj v Ikare. Ako potvrdil obchodný riaditeľ vydavateľstva Peter Kačmár, „zopár titulov sme boli nútení oddialiť, snažili sme sa však zabezpečiť, aby sme tituly s najvyšším predajným potenciálom vytlačili včas“.
Chýba aj ďalšie materiály
Mário Gešvantner z vydavateľstva Albatros Media Slovakia dodáva, že problémom nie je len nedostatok samotného tlačiarenského papiera, ale tlačiarom „chýba aj lepidlo či kartóny, z ktorých sa vyrábajú obálky kníh“.
„Riešime tento problém dennodenne. Väčšinu titulov sa nám podarilo zachrániť a budú na pultoch už pred Vianocami. Je však aj viacero kníh, ktoré sme sa radšej rozhodli presunúť na nasledujúci rok,“ dodáva Gešvantner.
Knihy budú drahšie
Podľa Gešvantnera aj ostatných zástupcov vydavateľstiev sa však zákazníci musia pripraviť, že ceny pôjdu hore.
„Knihy už musia byť a aj budú drahšie. Roky sme sa snažili ceny nezvyšovať, no v aktuálnej situácii nám iná cesta nezostáva. Niektoré druhy papiera zdraželi za ostatné tri mesiace aj o 40 percent, práve pred niekoľkými dňami sme riešili jednu knihu, pri ktorej náklady na tlač stúpli takmer o 80 percent,“ hovorí Gešvantner.
Tieto skúsenosti popisujú aj ďalší vydavatelia. „Náklady na tlač išli v krátkom čase hore približne o 20 percent, pri niektorých knihách aj o viac – papieru je nielen málo, ale je aj drahší. A napríklad o 100 percent zdraželi aj papierenské lepidlá či kartón, kým drevené palety, na ktorých sa vozia knihy, zdraželi údajne až štvornásobne,“ hovorí Ján Gregor z vydavateľstva Premedia.
Cena pre zákazníka tak môže byť perspektívne vyššia o euro či dve eurá na knihu, to by sa však podľa neho dialo už aj bez rastúcich nákladov na tlač.
Rastúce náklady i mzdy
„Analýzy porovnávajúce rast priemernej aj minimálnej mzdy za poslednú dekádu s tým, ako rástli ceny kníh, ukazujú, že príjmy ľudí výrazne rástli, zatiaľ čo ceny kníh dlhé roky stagnovali. Vydavatelia sa ich snažili držať čo najnižšie, ale túto jeseň už išli ceny kníh hore. Z dlhodobého hľadiska je to skôr valorizácia než nejaké radikálne zvyšovanie,“ vysvetľuje Ján Gregor.
Peter Kačmár z Ikaru súhlasí. „Cena kníh sa bude vo všeobecnosti postupne zvyšovať, tak, ako sa to už v poslednej dobe deje. Nie je to len dôsledok tejto situácie, ale celkového rastu finančných nákladov v reťazci od vydavateľov cez distribútorov až po kníhkupcov. Nepredpokladáme však, že by už túto vianočnú sezónu prišlo k skokovému navýšeniu a pri tituloch vydaných naším vydavateľstvom to neplánujeme,“ uzatvára Kačmár.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]