30. septembra 2020

Prepad ekonomiky bude v roku 2020 odhadom na úrovni 8,2 %, čo je menej, ako naznačovali odhady v júni. Oživenie však bude pravdepodobne pomalšie, očakáva sa 5,6-percentný rast v roku 2021 a 4,2-percentný hospodársky rast v roku 2022. Informovali o tom v stredu 30. 9. guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír a viceguvernér NBS Ľudovít Ódor. Podľa odhadov NBS bude zamestnanosť klesať ešte niekoľko mesiacov, trvalejšia zmena k lepšiemu príde v druhej polovici budúceho roka.

„Dobrá správa je, že 2. štvrťrok dopadol lepšie, ako sme čakali,“ komentoval Ódor s tým, že zlou správou však je, že vyčíňa druhá vlna pandémie nového koronavírusu a nevie sa presne, aké budú opatrenia na zamedzenie jeho šírenia. Ako spresnil Kažimír, táto predikcia NBS ráta s miernejšou druhou vlnou pandémie.

Disney začal s prepúšťaním.
V Spojených štátoch prídu o prácu tisíce zamestnancov zábavných parkov

Ako vyčíslil guvernér, doteraz na Slovensku stratilo pracovné miesto 45 000 ľudí, do konca roka pravdepodobne príde o prácu ďalších 10 000. „A v budúcom roku rátame s poklesom zamestnanosti o ďalších 30 000 pracovných miest,“ komentoval Kažimír. Celková nezamestnanosť by podľa jeho slov mala vrcholiť uprostred budúceho roka na úrovni vyše ôsmich percent. To sa prejaví na poklese reálnych miezd, pretože tie klesajú nominálne. Kažimír v tomto prípade hovorí o dvoch „príbehoch“, zamestnancom verejnej správy vďaka kolektívnemu vyjednávaniu klesať mzdy nebudú, avšak v súkromnom sektore je prepad miezd jasný.

Celý život som robil v risk manažmente,
to sa teraz hodí, hovorí šéf skupiny Erste

Reklama

Pre vývoj ekonomiky Slovenska v budúcich rokoch bude podľa guvernéra kľúčové, ako sa bude hospodárstvo vyvíjať v prvej polovici budúceho roka. Okrem základného scenára pracuje NBS aj s optimistickou a pesimistickou verziou. Optimistický scenár ráta s tým, že sa pandémia utlmí a do obehu sa dostane vakcína. Pesimistický sa zase riadi tým, že pandémia bude dlhšia a vakcinácia bude meškať. Na základe toho odhaduje NBS ekonomický prepad od šiestich do ôsmich percent a rast v budúcom roku od nula do desiatich percent.

Slováci míňali aj napriek kríze

Národnú banku prekvapilo, že Slováci napriek krízovej situácii míňali a dodatočné úspory narástli len mierne. Ľudia míňali viac, ako sa čakalo, na všetky položky spotrebného koša. „Spotrebitelia na Slovensku sa správali úplne inak ako pred desiatimi rokmi počas predošlej krízy. Tá mala síce iný charakter, ale prinášala so sebou rovnako straty pracovných miest a neistotu v súvislosti s budúcnosťou,“ spresnila NBS a zároveň priznala, že pri tejto predikcii banku zneistilo práve správanie sa spotrebiteľov v 2. kvartáli. Podľa nej by mali byť ľudia v míňaní opatrnejší.

Kažimír zdôraznil, že ekonomika Slovenska potrebuje rýchlo a razantne spustiť fiškálne stimuly. Pripomenul, že podľa odhadov NBS sa na predkrízový trend nevrátime ani v roku 2022 a Slovensko stráca potenciálny produkt, teda samotný potenciál ekonomiky.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?