30. septembra 2020

Divízia zábavných parkov spoločnosti Disney prepúšťa 28-tisíc zamestnancov. V utorok 29. 9. to oznámil predseda predstavenstva Disney Parks Josh D’Amaro. Rozhodnutie padlo pre pretrvávajúce uzatvorenie zábavných parkov Walt Disney World a Disneyland pre neutíchajúcu pandémiu ochorenia Covid-19. 

Kľúčové fakty

Prepúšťanie sa bude týkať zamestnancov na riadiacich pozíciách, zamestnancov na trvalý pracovný pomer, brigádnikov, ktorí pracujú pre zábavné parky, ale aj produkčné divízie. 67 % z tohto počtu tvoria ľudia pracujúci na čiastočný úväzok.

D’Amaro sa odvolal na obmedzovanie kapacít vo Walt Disney World ako aj na štát Kalifornia, ktorý „nehodlá zrušiť obmedzenia, ktoré by umožnili znovuotvorenie parkov.“

Brány Disneylandu zostali zatvorené pre vládne nariadenia od marca, napriek tomu, že niektorí vládni úradníci tlačili na Kaliforniu, aby dala zábavným parkom zelenú.

Streaming ťaží z karantény. Netflix prekonal odhady
dvojnásobne, Disney+ splnil plán na rok 2022

Walt Disney World sa otvoril v júli, ale niektoré obmedzenia zostali. Reštaurácie, obchody či časť rezortu zostali zatvorené pre nízky počet návštevníkov.

Walt Disney World poslal na neplatené voľno 43-tisíc zamestnancov v apríli po tom, čo spočiatku platil svojim pracovníkom plnú mzdu, aj keď sa parky v marci zatvorili. Týmto zamestnancom však zostali zdravotné benefity, niektorí sa dokonca v júli, po znovuotvorení, do práce vrátili. Disney svojich ľudí v auguste informoval, že ich neplatené voľno sa zrejme predĺži na viac ako šesť mesiacov.

Disney dokazuje, že zákazníci môžu zažiť magické veci.
Tu je päť oblastí, v ktorých ide príkladom

Prepúšťanie nadväzuje na sériu podobných udalostí v neďalekých zábavných parkoch ako Universal OrlandoUniversal HollywoodSeaWorld a Busch Gardens Tampa.

Dôležitý citát

„Naozaj si nemôžeme dovoliť neprepúšťať, keď pracujeme v takto obmedzenom režime,“ povedal D’Amaro v liste zamestnancom. „Aj keď mi to láme srdce, je to jediná možnosť, ktorú v pokračujúcej pandémii ochorenia Covid-19 máme, ani znižovanie kapacít a dodržiavanie odstupu nám neumožnilo pokračovať v našom biznise počas pandémie.“

Kritika

Odbory, ktoré reprezentujú viac ako 40-tisíc zamestnancov Walt Disney World vo svojom stanovisku uviedli, že sú „sklamané, že koronakríza priviedla Disney k tomu, aby prepustil kľúčových ľudí,“ a aktuálne vyjednávajú so spoločnosťou, aby určila, aký efekt to bude mať na zamestnancov v odboroch. Herecké odbory, ktoré združujú približne 750 účinkujúcich vo svojom stanovisku uviedli, že sa so spoločnosťou takisto spojili a poznamenali, že prepustení ľudia na Floride dostanú podporu v nezamestnanosti iba 275 dolárov, ak v kongrese neprejde nová legislatíva.

Prekvapivý fakt

Walt Disney World je najväčší zamestnávateľ pracujúci z jedného miesta v USA s viac ako 70- tisíc zamestnancami pracujúcimi na Floride. Disneyland je okrem toho najväčší zamestnávateľ v Orange County s 30-tisíc zamestnancami.

Kontext

Uzatvorenie zábavných parkov malo významný dopad na financie spoločnosti. Parky zaznamenali stratu na úrovni dvoch miliárd dolárov počas tretieho štvrťroka uzávery. Spoločnosť celkovo zarobila v treťom štvrťroku 11,78 miliardy dolárov, pričom divízia parkov zarobila 983 miliónov dolárov, čo je oproti minulému roku pokles o 85 %.

Na Twitteri nemala žiadna TV relácia väčšiu odozvu
ako Pán tigrov. Pýtali sa na ňu aj Donalda Trumpa

CEO Bob Chapek o výsledkoch poznamenal, že účasť v parkoch bola v auguste pod ich očakávania a znovuotvorenie vyvolalo kvôli pandémii na Floride rôzne polemiky. Návrat zamestnancov do práce sa stal takisto predmetom sporov: niektorí dokonca spustili petíciu, v ktorej sa snažili prinútiť rezort, aby svoje brány neotvoril, keďže počet pozitívne testovaných na Floride stúpal, zatiaľ čo niektorí členovia odborov boli vylúčení pre spory súvisiace s testovaním.

Aj keď je aktuálne zábavný park zatvorený, Downtown Disney rezort a obchody sú otvorené, čo spôsobilo ďalšie obavy zamestnancov o bezpečnosť.

Článok vyšiel v americkej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Alison Durkee.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?