12. februára 2020

Ekologické zmýšľanie neznamená automaticky rušiť celý princíp podnikania. Kým sa prejde k modernizáciám, firmy by mali „zelené riešenia“ aplikovať najskôr v kanceláriách. Začať môžete napríklad spríjemnením priestoru izbovými kvetinami či tým, že svoj pracovný priestor zariadite prírodnými materiálmi. 

Tretinu života trávime v práci, a preto by sme mali dbať na naše pracovné prostredie. Poučku starú dekády poznáme všetci, ale naozaj sa ňou aj riadime? V tomto momente nie je podstatné pozerať sa na svoj pracovný stôl – či ho máme uprataný alebo čo všetko má na ňom vedľa sediaci kolega.

Aby sme sa cítili v práci dobre a zdravo, musíme mať aj príjemné pracovné prostredie. To sa tvorí nielen vďaka poriadku, ale už v čoraz väčšej miere aj ekologickými riešeniami.

V roku 2020 môžeme žiť udržateľnejšie.
Pomôže aj týchto 8 zelených aplikácií

Z prieskumu Vnímanie zodpovedného podnikania verejnosťou na Slovensku, ktorý realizovalo Business Leaders Forum s agentúrou Focus, vyplynulo, že až 53 percent ľudí si myslí, že firmy by sa mali angažovať v ochrane životného prostredia.

Ekologické riešenia v prieskume dokonca prebehli témy ako korupcia, vzdelávanie či inklúzia zdravotne znevýhodnených.

Už to nie je len recyklovanie

Ako môže teda firma vytvoriť ekologicky udržateľné prostredie, ktoré bude príjemné pre zamestnancov, ale aj planétu? „Aktivity ako separovanie odpadu či šetrenie energiami a kancelárskymi potrebami sú dnes už bežné. Ide o ľahko zrealizovateľné a odkomunikovateľné aktivity. Otázkou však je, či to stačí,“ hovorí pre Forbes Ivana Vagaská, výkonná riaditeľka Business Leaders Forum. Dnes je už dôležité zaviesť v kanceláriách napríklad cirkulatívny princíp, teda zabrániť tvorbe akéhokoľvek odpadu, a v rámci výrob sa zamyslieť nad optimalizáciou riešení.

S udržateľnou firemnou kultúrou sa dá podľa Vagaskej začať jednoduchými, malými krokmi. Ekologickosť pracovného prostredia sa podľa nej v prvom rade posudzuje podľa kvality vnútorného ovzdušia – či sa dajú v priestore otvoriť okná, alebo či sú zamestnanci odkázaní na klimatizáciu.

Asi nie je potrebné vysvetľovať, ktorá možnosť je správna. Takisto je potrebné sa pozrieť na teplotu v interiéri a možnosti jej regulovania, aký je prienik denného svetla či hluku. S hlukom súvisí aj práca v takzvaných open space kanceláriách, ktoré sú už dlhodobo kritizované zo strany zamestnancov aj vedcov.

Preplnené skrine s detským oblečením sú minulosťou.
Hitom je si ho prenajať

V neposlednom rade má na zdravie a výkonnosť ľudí vplyv aj to, či sme obklopení zeleňou. Podľa štúdie Green Life Industry, ktorá bola realizovaná vo firmách v Austrálii, sa zistilo, že po umiestnení rastlín do kancelárií reportovalo až 37 percent zamestnancov pokles hladiny stresu.

Okrem toho sa u viac ako polovice znížili depresívne stavy a u 44 percent sa znížili pocity zlosti a hnevu. „Vychádza to z vrodenej ľudskej potreby byť v kontakte s prírodou, ktorý je nevyhnutný pre dobré fungovanie nášho mozgu,“ dodáva Vagaská s tým, že okrem množstva rastlín by malo byť z prírodných materiálov vyrobené aj vybavenie kancelárií.

Zelení musíme byť stále

Ako upozorňuje Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, zodpovednosť voči životnému prostrediu nie je niečo, čo nechávame doma, musí ju pociťovať aj zamestnanec.

„Zelené svedomie si berie aj do práce, lebo aj tam je obklopený nástrojmi, ktoré mu umožňujú takto prežiť svoj pracovný čas,“ dopĺňa a zároveň zdôrazňuje, že je každého osobnou úlohou neplytvať zdrojmi a využívať produkty s čo najdlhšou životnosťou.

Tieto pravidlá platia ako pre kancelárie, tak aj pre domácnosti. Ďalším z krokov k zelenšiemu žitiu je „myslieť lokálne“. To znamená zamerať sa na kúpu potravín, oblečenia, čistiacich biodegradovateľných produktov a ďalších výrobkov od domácich predajcov.

„Nemusí ísť len o zariadenie kancelárií, ale napríklad aj o darčekové predmety alebo o občerstvenie na pracovisku či na podujatiach. Vyžaduje si to však zmenu istého zautomatizovaného správania,“ vysvetľuje Vagaská.

Slovensku sa nepodarilo splniť ciele
pre obnoviteľné zdroje energie. Českej republike áno

Na druhej strane, aj keď sa všade zdôrazňuje, že je potrebné začať aj malými krokmi a od jednotlivcov, v najbližších rokoch čakajú ekologické optimalizácie veľké firmy a fabriky. Tie tak čoskoro budú musieť, ak tak už neurobili, vynaložiť nemalé finančné prostriedky na modernizáciu zariadení tak, aby znížili produkciu CO2 či zmenšiť množstvo odpadu.

„Základ je pozrieť sa na optimalizáciu logistiky, nastaviť vnútorné procesy tak, aby sa mi minimalizoval odpad. Ak firma zrealizuje audit, v ktorom zmapuje potenciál vzniku odpadu, vie vďaka nemu nastaviť systém,“ hovorí Cséfalvayová.

Okrem toho radí napríklad prehodnotiť aj verejné obstarávania tak, že sa nebude prihliadať len na cenu, ale napríklad aj na ekologické kritériá.

Keď nie modernizácia, aspoň kvet

Koniec koncov, Slovensko sa nedávno prihlásilo k cieľu dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Ako v nedávnom rozhovore pre Forbes spomenul štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, neznamená to, že sa hromadne zatvoria veľké výrobné fabriky.

Znamená to, že bude musieť dôjsť k modernizácii a optimalizácii firiem. Ak však firma v súčasnosti nemá financie na modernizáciu, mala by sa zamerať aspoň na to, aby zamestnanci pracovali v čo najzelenšom prostredí.

Tipy od Petry Csefalvayovej z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky na udržateľné pracovné prostredie:

  1. Ozeleňte priestor rastlinami,
  2. vzdelávajte sa v téme, komunikujte s odborníkmi,
  3. zaujímajte sa o okolie, v ktorom žijete, a prepojte sa s projektmi, ktoré reagujú na túto tému,
  4. urobte si analýzu a zistite, kde máte najväčší dopad na ekológiu, a na túto oblasť sa orientujte, niekedy stačí urobiť rozbor vlastného odpadu,
  5. nakupujte len potrebné množstvá, neplytvajte zdrojmi – lokálnosť je cesta, recyklovateľný obsah, vysoká kvalita,
  6. nakupujte s ohľadom na trvácnosť, životnosť. 
Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk