27. októbra 2021

Opatrenia sa sprísňujú takmer v každom okrese. Počet čiernych okresov vzrástol viac ako dvojnásobne. Oranžové zostali už len štyri okresy – Bratislava, Galanta, Komárno a Šaľa. Covid podľa predsedu vlády Eduarda Hegera dnes postihuje najmä nezaočkovaných.

„Ľudia by mali zvážiť cestovanie do čiernych okresov aj dĺžku pobytu a dodržiavať opatrenia, ktoré sa týkajú rúšok a dezinfekcie,“ vyzýva minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Najväčšie ohniská nákazy už navštívilo 16 špecializovaných tímov.

Regionálna covid mapa platná od pondelka 1. novembra:

Ako dodáva, kapacita covidových lôžok je naplnená približne na 30 percent, podporu umelej pľúcnej ventilácie stabilne potrebuje 120 – 130 pacientov.

Reklama

Zdôrazňuje tiež, že až 79 percent hospitalizovaných je buď neočkovaných alebo očkovaných len prvou dávkou. V nemocniciach už pomáha 91 vojakov. Ďalších 51 pomáha na Úradoch verejného zdravotníctva.

Minister zdravotníctva však zároveň ubezpečil, že o núdzovom stave sa zatiaľ ani neuvažuje. Dôležitá je však zodpovednosť občanov.

Osobná zodpovednosť

Dodržiavanie opatrení podľa predsedu vlády zlyháva a doplácajú na to aj tí, ktorí ich dodržiavajú. Zdôrazňuje, že okresy sa vždy zafarbujú na základe správania občanov, ktorí v nich žijú.

„Jeden hospitalizovaný pacient nás stojí 1200 eur. Ak potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie, tak desaťkrát viac. Tieto peniaze sme mohli využiť na inú zdravotnú starostlivosť,“ hovorí premiér Eduard Heger.

Covid automat je podľa neho nastavený tak, že ak by ho ľudia reálne dodržiavali, čísla by začali rapídne klesať. „Dodržiavanie pravidiel je kľúčové, ale nemôžeme mať na každom semafore policajta. Je to o osobnej zodpovednosti,“ dodáva Heger.

Tretia dávka

Zlepšiť situáciu má aj očkovanie treťou dávkou. Podľa Vladimíra Lengvarského bolo od jej spustenia podaných 66 304 tretích dávok. Ďalších 8 822 je v čakárni.

Na tretiu dávku vakcíny sa podľa neho môžu registrovať všetci dospelí občania. Pozývať na očkovanie ich však budú podľa veku, aj dátumu podania druhej dávky. Očkovať sa má všetkými vakcínami, ktoré schváli Európska lieková agentúra.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?