28. septembra 2020

Rekordné počty pozitívne testovaných na koronavírus priniesli nové obmedzenia. Ako ešte v piatok 25. septembra avizoval premiér Igor Matovič, týkať sa budú najmä hromadných podujatí a nosenia rúšok.

Úplne zrušené hromadné podujatia, obrady ako svadby, kary a krsty okresané na minimum a skrátený otvárací čas reštaurácií a barov. To sú, v skratke, opatrenia, ktoré majú začať platiť od 1.októbra.

“Pokazili sme si to.” Premiér Matovič naznačil nové opatrenia,
dotknú sa svadieb, škôl a nočných klubov

Prísnejšie pravidlá čakajú najmä hromadné podujatia, ktoré majú byť od 1. októbra úplne zrušené. Výnimkou sú len svadby, pohreby a krsty – aj to platí len na samotné obrady, nie posedenia po nich. O počtoch ľudí, ktorí sa na týchto udalostiach budú môcť zúčastniť, krízový štáb ešte rokuje. Ďalšie detaily by mali byť známe neskôr.

Výnimky dostanú hromadné podujatia, pri ktorých organizátor zabezpečí, že všetci účastníci budú mať negatívny test nie starší ako 12 hodín, rovnako tak zasadnutia orgánov verejnej moci. Štáb tak zakázal športové, kultúrne, spoločenské aj cirkevné podujatia, omše nevynímajúc.

Reklama

Okrem toho sa mení aj otvárací čas reštaurácií a barov – svoje dvere budú musieť pre zákazníkov zatvoriť o 22:00, pričom takto otvorené môžu byť len tie prevádzky, v ktorých zákazníci sedia. Prevádzky, kde zákazníci stoja, musia zatvoriť.

„Ktokoľvek, kto sa nachádza v priestoroch verejného stravovania, má mať rúško a dolu si ho môže dať iba počas jedenia a pitia,“ povedal Matovič a dodal, že toto opatrenie neplatí pre donáškové služby a stravovacie jednotky, ktoré vydávajú jedlo cez okienko.

Denné prírastky infikovaných ochorením Covid-19 pripomínajú situáciu v okolitých krajinách. Aj preto sa konzílium odborníkov rozhodlo nezatvoriť hranice so susedným Maďarskom a Rakúskom, ako bolo pôvodne avizované.

Nie sme výnimkou. Slovenské rekordy v počte infikovaných kopírujú trend z okolitých krajín

S príchodom druhej vlny sa však vrátili aj niektoré pravidlá z jari. Rúško bude po novom povinné aj v exteriéri, ak sa nachádzame menej ako dva metre od osoby, s ktorou nezdieľame spoločnú domácnosť. Rovnako sa obmedzuje aj počet zákazníkov v obchodoch a v prevádzkach obchodných domov – 10 štvorcových metrov na jedného zákazníka a obmedzenie počtu nákupných vozíkov a košíkov.

Krízový štáb navyše uvažuje o vyhlásení núdzového stavu, podrobnosti však zatiaľ nie sú známe, rozhodnúť by sa malo v stredu 30. septembra.

Čo sa týka nosenia rúšok na školách, budú aj naďalej povinné pre žiakov druhého stupňa základných škôl a pre stredoškolákov. Žiaci prvého stupňa ich nosiť nemusia, no premiér to odporúča.

Matovič zároveň vyzýva slovenské vysoké školy a univerzity na zabezpečenie toho, aby študenti opustili internáty a mohli prejsť na dištančnú formu vzdelávania.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?