23. septembra 2020

Koronavírus pokračuje v lámaní rekordov. Najvyššie počty nakazených od začiatku pandémie nehlási len susedná Česká republika, ale aj Slovensko. V utorok u nás pribudlo rekordných 338 pozitívne testovaných ľudí. Je to zároveň po prvý raz, odkedy počet infikovaných za jeden deň presiahol hranicu 300.

Viac ako tri stovky infikovaných pritom pribudli pri 6231 testoch. Minister zdravotníctva Marek Krajčí zároveň vyhlásil, že vďaka veľkokapacitnému odbernému miestu, ktoré vzniklo v Bratislave, je možné denne otestovať približne 7500 ľudí.

Od začiatku pandémie sa nakazilo novým koronavírusom 7 269 ľudí, vyliečilo sa 3 888 pacientov a zomrelo 41 ľudí.

Foto: korona.gov

Kritickí Česi

Rekordy padajú aj u našich českých susedov. Tamojší hygienici v utorok zaznamenali 2394 nových prípadov, čo predstavuje druhý najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie. Viac ako tritisíc novoinfikovaných zaznamenali 8. septembra. Česi hlásia celkovo viac ako 53-tisíc prípadov nákazy a 531 súvisiacich úmrtí.

Jeseň na obzore a druhá vlna pandémie v plnom prúde. Ako sa z toho nezblázniť?

Reklama

Aktuálne je podľa miestnych údajov v Česku počet nakazených vyšší ako celkový počet vyliečených. Naposledy bola v krajine takáto situácia v apríli. Rovnako je aj hospitalizovaných najviac ľudí od začiatku pandémie. Situácia sa zhoršuje v posledných dvoch týždňoch a aktuálne sa považuje za jednu z najkritickejších v Európe.

Nárast pozitívne testovaných však má podľa vlády súvis aj s objemov testov. Kým počas prvej vlny pandémie denne otestovali maximálne 10-tisíc ľudí, teraz je to viac ako raz toľko.

Foto: worldometers.info

Červené Maďarsko

Potenciálne rizikovou krajinou by sa malo stať aj susedné Maďarsko. V krajine za utorok pribudlo vyše 600 prípadov, pričom rekord padol minulý piatok, kedy pribudlo 941 prípadov. Aktuálne je v krajine nakazených viac ako 14-tisíc osôb, z ktorých zhruba polovica je len v Budapešti. Celkový počet infikovaný presiahol hranicu 19-tisíc ľudí, doposiaľ sa z ochorenia zotavilo vyše štyritisíc.

worldometers.info

Opätovné opatrenia v Rakúsku

Zaradenie na zoznam červených krajín hrozí aj Rakúsku. V krajine pribudlo v utorok viac ako 600 prípadov, najviac zasiahnuté je hlavné mesto Viedeň. V krajine sa začali sprísňovať opatrenia ešte v prvej polovici septembra.

Randite bezpečne. 12 neveľmi romantických tipov, ako sa zoznamovať počas pandémie

Ľudia si museli opäť nasadiť rúška v obchodoch či v iných prevádzkach, obmedzila sa aj kapacita verejných podujatí. V Rakúsku od začiatku pandémie ochorelo na Covid-19 takmer 40-tisíc ľudí, no zároveň sa vyliečilo viac ako 30-tisíc.

worldometers.info

Poľské rekordy po upokojení

Padajúce rekordy neobišli ani nášho severného suseda Poľsko, ktoré pred niekoľkými dňami hlásilo prekonanie tisícovej hranice za deň. Pritom prvé dva septembrové týždne sa v krajine situácia, aspoň čo sa týka počtu aktívnych prípadov, lepšila. Počet infikovaných však v krajine opäť stúpa, aktuálne prekonal celkový počet prípadov hranicu 80-tisíc. V súčasnosti je infikovaných viac ako 13-tisíc ľudí, vyliečilo sa viac ako 65 500 Poliakov.

worldometers.info

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?