18. septembra 2020

Nástup tohtoročnej jesene je razantný. Dlhšie večery a chladnejšie rána nie sú jedinou predzvesťou prechodu k ďalšiemu ročnému obdobiu. Sprevádzajú ich aj povinné rúška v uzavretých priestoroch a nariadenia, ktoré sa môžu javiť ako zmätočné.

Nakaziť sa v takejto atmosfére nielen Covidom, ale aj nefalšovanou depresiou je pomerne pravdepodobné – rovnako ako prepadnúť ponurým myšlienkam z predstavy, že trieda, kam chodí vaše dieťa, bude musieť byť v karanténe a vy sa vrátite k domácemu vzdelávaniu. Psychológovia po celom svete sa zhodujú, že úzkosti sprevádzajúce druhú vlnu koronavírusu sú pomerne intenzívne.

Ako nezhoršiť pandémiu? Tieto pasce nám pripravuje naša psychika

Osvedčené postupy

Česká psychologička Zuzana Karnoubová odporúča držať sa zaužívaných rituálov, ktoré nám fungujú aj v bežnom živote. „Prežívame neistotu, a preto je zásadné, aby sme sa mali o čo oprieť. Každý má svoju kotvu v niečom inom. Kde je tá vaša? Sústrediť sa na to, čo tvorí vašu pevnú pôdu pod nohami, nám pomôže presunúť pozornosť na život tu a teraz,“ hovorí.

Problematická podľa nej môže byť skutočnosť, že si opäť nemôžeme výraznejšie plánovať svoj čas. Netušíme, ako sa bude situácia ohľadom pandémie vyvíjať a práve to v nás vzbudzuje pocity bezmocnosti a beznádeje. Keď sa k týmto negatívnym emóciám pridá smútok za odchádzajúcim letom, nálada je na bode mrazu.

Reklama

Ako bojujem s úzkosťami z koronavírusu?
Pomáha mi týchto 10 tipov od psychológov

Návrat k „normálu“ je utópia

Nie je hanbou prijať svoje pocity hnevu a zúfalstva nielen z toho, že ste sa ani nestačili nadýchnuť a už je po sezóne dovoleniek, ale aj zo skutočnosti, že možno nie ste taký produktívny ako pred vypuknutím pandémie.

Stav, ktorý si nikto predtým nevedel predstaviť, už pretrváva šesť mesiacov. Väčšina si želá, aby svet fungoval ako kedysi, ale to z podstaty veci nie je možné. Žijeme v období veľkých premien, keď sa snažíme nastaviť nový modus operandi pre naše kariéry (sú dokonca aj takí, ktorí sa už nikdy nechcú vrátiť do kancelárie z home office), ako aj vzdelávanie detí či spôsob cestovania.

Všetko sa neustále mení

Každé ročné obdobie v sebe skrýva pozitíva. Pandemická jeseň ponúka nielen možnosť domáceho upratovania, online kurzov, virtuálnych prehliadok svetových múzeí, sledovania streamovacích služieb, ale aj unikátny priestor na hlbokú sebareflexiu. Tá sa zíde, keď sa tieto časy skončia. Čo sa aj skutočne stane, i keď možno nie tak rýchlo, ako si želáme.

Autorkou článku je Anna Nosková z Forbes Česko

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?