7. októbra 2020

Večer v stredu 7. októbra patril ďalšiemu ročníku odovzdávania ocenení národnej architektonickej súťaže CE.ZA.AR 2020. Porota pozostávajúca zo slovenských a zahraničných odborníkov vybrala z prihlásených návrhov šiestich výhercov v osobitných kategóriách. Do súťaže bolo tento rok prihlásených 110 stavieb.

Podobne ako množstvo iných galavečerov, aj tento sa pre rozšírenú pandémiu koronavírusu uskutočnil bez divákov, no už tradične v bratislavskej Starej tržnici. 19. ročník súťaže vyhlásila Slovenská komora architektov. Prinášame vám prehľad výhercov v jednotlivých kategóriách.

Kategória: Rodinné domy

Letný dom

Letný dom/Vajnory (architekti: Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík). Foto: Eva Benková

Architekti Aleš Šedivec a Tomáš Tokarčík sa podľa vlastných slov snažili vytvoriť priestor, kde bude hlavným priestorom prekrytá terasa, ktorá umožňuje rodine tráviť viac času mimo interiéru. Nachádza sa na rozľahlej záhrade v bratislavských Vajnoroch.

Hľadá sa najlepšia architektúra Slovenska. Prestížna súťaž oznámila nominácie

Kategória: Bytové domy

Bytový komplex Drotárska

Bytový komplex Drotárska/Bratislava (architekti: Michaela Hantabalová, Juraj Hantabal). Foto: Juraj Hantabal

Plynulý prechod medzi jednotlivými budovami či natočenie objektu s využitím stúpajúceho terénu. To sú atribúty, ktoré zaujali odbornú porotu. Bytový dom je výnimočný svojou fasádou, ktorá pozostáva z dreva. Bytová výstavba je najmasovejším segmentom na Slovensku. V súčasnosti je však kvôli obrovskému dopytu po bytoch spoločensky akceptovaná.

Reklama

Kategória: Exteriér

Korzo Zálesie

Korzo prepája mesto s nedotknutým prírodným prostredím Malého Dunaja. Aj napriek tomu, že ide o projekt iniciovaný a z veľkej časti realizovaný angažovanými občanmi, v plnej miere napĺňa ambíciu stať sa multifunkčným priestorom pre kultúru s funkciou námestia, promenády a dopravného uzla. Foto: Juraj Krumpolec, Michal Zajaček

Ako tvrdia architekti diela, Korzo je od začiatku dielom dobrovoľníkov zo Zálesia, ktorí v rámci voľného času budovali od roku 2013 jednotlivé prvky projektu. Dostavba je podľa ich slov len vyvrcholením celkovej stavby. Miesto podľa poroty plne napĺňa ambíciu stať sa priestorom pre kultúru, ponúka sedenie v tieni a priestor na stretávanie nielen miestnych.

Ocenili najlepšiu architektúru Slovenska. Cenu získala aj premena školy z obdobia normalizácie

Kategória: Občianske a priemyselné budovy

Monument Majer

#monument majer /Banská Bystrica – Majer (architekti: Benjamín Brádňanský, Vít Halada, Maroš Greš). Foto: Ján Kekeli

Obnovu banskobystrického pietneho miesta, ktoré slúži ako pamiatka padlých vojakov 1. svetovej vojny, si objednalo samotné mesto. Porota vyhodnotila najmä silný príbeh vyriešenia a znovuobnovenia miesta. Celý projekt započal architektonickou súťažou, kde bolo ocenené hlavne použitie surového plechu z oceľovej zliatiny.

Kategória: Fenomény architektúry

Prístavba k chalupe v Čachticiach 

Prístavba k chalupe/Čachtice (architekt: Pavol Paňák). Foto: Tomáš Manina

Dom podľa poroty nie je všeobecne typickým príkladom dostavieb a rekonštrukcií. Navrhol ho sám architekt, za fenomén je považovaná aplikácia neovereného a zviditeľnenie technickej kvality obyčajného materiálu.

Amfiteáter medzi vinicami?
Pozrite si novú budovu vinárstva Lahofer od architektov Chybík + Krištof

Kategória: Interiér

Oddelenie odbornej literatúry v Mestskej knižnici v Senci

Oddelenie odbornej literatúry Mestskej knižnice/Senec (architekt: Matúš Bišťan). Foto: Pavel Meluš, Juraj Marko

Dôležitou bola statika, pretože architekt sa museli vysporiadať s mnohými úskaliami navrhovania knižnice. Projekt bol ďalším z príkladov pozitívneho nakladania s verejnými zdrojmi. Porota ocenila, že mesto oslovením architekta na rekonštrukciu tohto priestoru získalo nielen atypický interiér, ale aj inšpiratívny priestor na pobyt.

Cena verejnosti

Lesná sauna v Spišskom Hrhove

Nečakaný objekt zasadený v krajine vytvára špecifickú atmosféru a zážitok, za ktorým cestujú ľudia z celého Slovenska. Foto: Lukáš Procházka

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?