1. júna 2020

Na južnej Morave býva mnohým často do spevu — a teraz na to budú mať milovníci vína nielen ďalší dôvod, ale aj priestor. Uprostred viníc v Dobšiciach pri Znojme sa oficiálne otvorila nová budova Vinárstva Lahofer, ktorej strechu tvorí funkčný amfiteáter.

Lahofer patrí so svojimi 430 hektármi viníc a produkciou 800-tisíc fliaš vína za rok k najväčším producentom vína v Česku. S projektom svojho nového centra, ktoré má slúžiť zároveň ako výrobňa, priestor pre návštevníkov aj administratívne zázemie spoločnosti, oslovil brnenské architektonické štúdio česko-slovenskej dvojice Chybík + Krištof.

Slováka zaradili v New Yorku medzi budúce hviezdy
architektúry. Jeho ateliér získal prestížne ocenenie

Stavbu mladí architekti v duchu súčasných trendov zasadili do vinice a rozvlnili ju odlišnou konštrukčnou výškou, aby prirodzene splynula s miernym sklonom a charakterom vinárskeho terénu.

Architekti Chybík+Krištof. Foto: Vojtčch Veškrna

„Nechceli sme do krajiny vstupovať s príliš veľkými parametrami. Rozdelením do troch častí sa objem domu odľahčil,“ popisujú koncepciu architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, ktorí vlani vôbec ako prví v Česku a na Slovensku získali prestížne ocenenie pre najlepších mladých architektov a architektky sveta Design Vanguard 2019.

Reklama
Budova vinárstva. Foto: alex shoots buildings

K spolupráci na projekte, ktorého realizácia vyšla na 120 miliónov českých korún, si architekti prizvali aj umelca Patrika Hábla, ktorý na betónových klenbách vinárstva realizoval svoj maliarsky koncept „Vrstvy“.

Budova vinárstva. Foto: alex shoots buildings

Ten vychádza z farebnosti vrstiev pôdy, ktorá je špecifická pre túto oblasť a korešponduje s hlavnou myšlienkou celej stavby, ktorej motívom sú vínne riadky.

Manželský pár z LaPetit a Mäso od Romana: Necestujeme po pamiatkach a do prírody, ale za jedlom

„Nápad nám vnukla samotná stavba vinárstva medzi betónovými rebrami, kam sme chceli umiestniť drevený podhľad,“ hovorí o spolupráci Ondřej Chybík, člen českého výberu Forbes 30 pod 30, a ktorý sa zároveň minulý týždeň stal členom Komory architektov.

Interiér vinárstva. Foto: alex shoots buildings

„Ukázala sa povrchová kresba betónu, ktorý pôvodne nebol navrhnutý ako podhľadový. Uvedomili sme si krásu jej štruktúry, na ktorej sa podpísali minerály betónu, a zároveň nápadnú podobnosť s dielami Patrika Hábla, ktoré poznáme.“

Budova vinárstva nie je jediný projekt, ktorý Krištof s Chybíkom spoločne s Vinárstvom Lahofer v Znojemsku dokončili – v budove bývalého znojemského pivovaru Hostan z 19. storočia na konci minulého roku vznikla Enotéka znojemských vín, vínny bar a degustačný priestor.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Zuzana Krajíčková.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?