17. júna 2019

Ateliér Chybik+Kristof dosiahol úspech v New Yorku, kde ho vybrali medzi budúce hviezdy architektúry. Ako vôbec prví Slováci a Česi získali cenu Design Vanguard 2019, ktorú americký mesačník Architectural Record udeľuje najlepším mladým architektom.

Slovák Michal Krištof aj Čech Ondřej Chybík sú členmi výberu Forbes 30pod30. Spoločný ateliér založili v roku 2010 krátko po ukončení vysokoškolského štúdia. Dnes ich štúdio tvorí vyše 50 spolupracujúcich architektov v kanceláriách v Prahe, Brne a v Bratislave. Ako sa píše v tlačovej správe, prestížnu cenu si vyslúžili za inovatívny spôsob práce s architektúrou a urbanizmom.

Architekti Michal Krištof (vpravo) a Ondřej Chybík sa v minulých rokoch dostali aj do rebríčka Forbes 30pod30. Foto: Vojtěch Veškrna

Architectural Record patrí medzi najstaršie magazíny, ktoré sa zaoberajú architektúrou a interiérovým dizajnom. Jeho história siaha do roku 1891, časopis bez prestávky vychádza už 128 rokov a od roku 2000 oceňuje mladých architektov. Tých porota vyberá z celého sveta a v minulosti zvíťazili mená ako Sou Fujimoto, Bjarke Ingels Group či Smiljan Radič. Vo svojej dobe toto ocenenie dokázalo predvídať svetový úspech aj Neri & Hu, Michel Rojkind a nARCHITECTS.

Budova zo stoličiek či kaplnka v ľade. Mladí architekti zbierajú uznania

„Do súťaže sme zaslali krátke portfólio s výberom piatich projektov a každý reprezentoval iný druh budov z našej tvorby,“ približuje Michal Krištof. „Išlo o vinárstvo Lahofer pri Znojme, administratívny objekt sídla Lesov Českej republiky, dočasný pavilón na Moravskom námestí, galériu nábytku My dva a bytový dom Mlynská v Brne. Víťazstvo nás potešilo, ale berieme ho s pokorou. Považujeme ho za malý krok k splneniu sna, že raz môžeme byť my, respektíve československá architektúra, úspešní aj medzinárodne.“

Jedným z najnovších projektov Chybik+Kristof je spomínané vinárstvo Lahofer, ktoré má byť otvorené už na jeseň. Vinársky areál ponúkne nielen priestor pre výrobu vína, ale aj návštevnícke centrum, sálu určenú na ochutnávky vína a veľkorysé pobytové schodisko, ktoré končí na streche vinárstva s výhľadom do okolitej krajiny. Objekt je citlivo zasadený do rozvlnenej moravskej krajiny, jeho hlavná konštrukcia z betónových oblúkov je pokračovaním riadkov viníc.

Jeden z projektov ateliéru Chybik+Kristof. Budova zo stoličiek nábytkárskej spoločnosti My dva v Brne. Foto: Lukáš Pelech

Architekti sú známi tiež realizáciou českého pavilónu na výstave Expo 2015 v Miláne, ktorý bol ocenený bronzovou medailou za architektúru, takisto ako realizáciou novej obytnej štvrte Waltrovka v Prahe.

Na hlavnej fotografii zľava Ondřej Chybík a Michal Krištof.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk