20. septembra 2019

Šťastie? To je syntetická vec. Buď si ho vytvoríte, alebo nie. To, ktoré vydrží, získate vďaka návykom. Najprv sa však musíte zbaviť zvykov, pre ktoré ste nešťastní. A tých je veru neúrekom. Skúste dať preto definitívne zbohom nasledujúcim 10 návykom.

1. Stretávať sa s negatívnymi ľuďmi

Ľudia, ktorí sa neustále sťažujú, alebo sú negatívni, so sebou nikdy nič dobré neprinesú. Dôvodom je, že prehlbujú svoje problémy a nezaujímajú sa o ich riešenie. Chcú, aby sa ďalšie osoby začali ľutovať, nech sa sami môžu cítiť o čosi lepšie. Pamätajte, že existuje len tenká hranica medzi tým, že si niekoho vypočujete a že sa necháte vtiahnuť do negatívnych emócií.

Vedci našli výšku príjmu, ktorá robí ľudí šťastnými. Pomáha kúpiť si viac voľného času

Vyhnúť sa tomu môžete tak, že si určíte hranice a v prípade problémov sa od takéhoto človeka budete dištancovať. Premýšľajte o tom takto: keby niekto fajčil, sedeli by ste s ním celé popoludnie, a teda pasívne fajčili? Držali by ste sa ďalej, a to isté by ste mali urobiť s negatívnymi ľuďmi. Skvelý spôsob, ako si určiť hranice, je opýtať sa ich, ako chcú riešiť svoje problémy. Vtedy sa konverzácia buď upokojí, alebo presmeruje produktívnejším smerom.

2. Porovnávať svoj život s profilmi na sociálnych sieťach

Čo sa týka Facebooku, Instagramu či ďalších sociálnych sietí, pamätajte na to, že len zriedkavo predstavujú realitu. Ukazujú vám len vylepšený pohľad na život. Nenavrhujem, aby ste sa sociálnych sietí úplne vzdali. Berte ich však s rezervou.

Reklama

3. Izolovať sa od sveta

Izolácia od sociálneho kontaktuje je bežnou reakciou na pocit nešťastia. Existujú však výskumy, podľa ktorých je to to najhoršie, čo môžete urobiť. Ide o veľkú chybu, pretože práve socializácia, aj keď o ňu nestojíte, pomôže vašej nálade.

Šťastnejší ľudia? Toto je 15 princípov, ako byť šťastný a priniesť si do života viac úsmevu

Všetci predsa máte dni, počas ktorých by ste najradšej s nikým neprehovorili, no v okamihu, keď sa to stane vašou tendenciou, vám to ničí náladu. Musíte sa teda ku sociálnemu kontaktu prinútiť. Rozdiel si všimnete ihneď.

4. Obviňovať iných

Aby ste boli šťastní, musíte mať pocit, že máte vlastný život pod kontrolou. Preto je obviňovanie nezlučiteľné so šťastím. Keď obviňujete iných ľudí alebo okolnosti zo všetkého zlého, čo sa vám prihodilo, tak ste sa vlastne rozhodli, že nemáte svoj život pod kontrolou. A to vašej nálade nepomôže.

5. Sťažovať sa

Sťažovanie je znepokojujúce, rovnako ako postoj, ktorý mu predchádza. Je to sebaposilňujúce správanie. Tým, že budete neustále hovoriť a premýšľať o tom, aké zlé veci okolo vás sú, opätovne potvrdzujete svoje negatívne presvedčenia. Okrem toho, že budete nešťastní, tak tým budete od seba odháňať ostatných.

6. Robiť dojem na ostatných

Ľudia môžu mať radi vaše oblečenie, auto, skvelú prácu, no to neznamená, že sa im páčite aj vy. Pokiaľ skúšate na ostatných urobiť dojem, tak je to tiež zdrojom vášho nešťastia. Všetky veci, ktoré získate v snahe zapôsobiť na iných, vás rovnako nebudú tešiť.

7. Byť negatívni

Život nebude vždy taký, aký ho chcete. No máte k dispozícii 24 hodín denne rovnako, ako všetci ostatní. Šťastní ľudia sa starajú, aby ich čas stál za to. Namiesto toho, aby sa sťažovali, ako by to mohlo alebo malo byť, sa vracajú ku všetkému, za čo sú vďační. Následne nájdu najlepšie riešenie problému, ktoré je k dispozícii, a pohnú sa ďalej.

Nič neživí nešťastie viac ako pesimizmus. Problém s takýmto prístupom, okrem toho, že škodí vašej nálade, je v tom, že ak očakávate zlé veci, tak je pravdepodobnejšie, že sa i stanú. Pesimistických myšlienok sa zbavuje len ťažko, teda až kým neprídete na to, aké nelogické sú. Pozerajte sa na fakty a uvidíte, že nič nie je také zlé, ako sa na prvý pohľad zdá.

8. Zanedbať svoje ciele

Určenie cieľov vám dáva nádej a schopnosť tešiť sa na lepšiu budúcnosť. Vďaka týmto cieľom sa budete cítiť dobre ohľadom seba i vlastných schopností. Je dôležité stanoviť si ciele, ktoré sú náročné, konkrétne, merateľné a pri ktorých sa riadite osobnými hodnotami. Bez cieľov sa len pýtate samých seba, prečo sa veci vo vašom živote nikdy nezmenia.

9. Poddať sa strachu

Strach nie je nič iné ako pretrvávajúca emócia, ktorú živí vaša predstavivosť. Nebezpečenstvo je však skutočné. Ide o taký nepríjemný nával adrenalínu, ako keď sa postavíte pred idúci autobus. Strach je voľbou. Šťastní ľudia to vedia lepšie ako ktokoľvek iný, preto sa správajú naopak. Sú závislí od euforického pocitu, ktorí získavajú, keď svoje obavy porazia.

10. Nežiť v prítomnosti

Presne ako strach, minulosť a budúcnosť sú produkty vašej mysle. Žiadne množstvo viny nemôže zmeniť minulosť a žiadne množstvo úzkosti zase budúcnosť. Šťastní ľudia to vedia, takže svoj život žijú v prítomnosti. Je nemožné naplno využiť svoj potenciál, ak ste stále niekde inde a nie ste schopní prijať realitu, nech už je dobrá alebo zlá. Ak chcete žiť pre tento moment, tak musíte urobiť dve veci:

  • Akceptujte svoju minulosť. Pokiaľ sa nezmierite so svojou minulosťou, tak vás nikdy neopustí a tiež vytvorí vašu budúcnosť. Šťastní ľudia vedia, že jediným dobrým dôvodom, prečo sa pozerať späť do minulosti, je zistiť, ako ďaleko ste sa dostali.
  • Akceptujte neistotu budúcnosti a nemajte zbytočné očakávania. Obavy nemajú tu a teraz žiadne miesto. Ako raz povedal Mark Twain: „Obávať sa, to je ako splácať dlh, ktorý nemáte.

Zhrnutie

Nedokážete kontrolovať vaše gény a ani všetky okolnosti, ktoré sa vám postavia do cesty. Môžete sa však zbaviť návykov, ktoré neslúžia žiadnemu inému účelu než nešťastiu.

Autor Travis Bradberry píše pre Forbes US o emocionálnej inteligencii. Tiež spolupracoval na bestselleri Emotional Intelligence 2.0 a spoluzaložil TalentSmart.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk