10. júla 2020

Najstaršia americká sieť s oblečením Brooks Brothers vyhlásila v stredu 8. júla bankrot a požiadala o ochranu pred veriteľmi. Obchod, ktorý založili, keď mal Abraham Lincoln (neskorší zákazník značky) deväť rokov, je ďalšou z obetí nového koronavírusu. Ale nielen jeho.

Špekulácie o zlej kondícii spoločnosti sa objavili už v júni, keď v New York Times napísali o problémoch troch výrobných fabrík, ktoré produkujú pre legendárnu značku. Hovorca firmy sa pre Forbes oficiálne nevyjadril, avšak pre CNBC uviedol, že „Brooks Brothers už asi rok zvažuje rôzne strategické možnosti, ako udržať značku úspešnou, napríklad aj prostredníctvom predaja celého biznisu.“  

Modlitba za nový deň. Fendi v Ríme
usporiadalo koncert ako reakciu na pandémiu

Značku v roku 2001 kúpil Claudio Del Vecchio, syn vizionára v oblasti štýlových okuliarov Leonarda Del Vecchia. Ten vo veku 25 rokov založil svoju firmu s okuliarmi Luxottica a Forbes jeho majetok v súčasnosti odhaduje na viac ako 20 miliárd dolárov. Po necelých 20 rokoch sa však pre Brooks Brothers hľadá ďalší kupca. 

Kabát prezidenta Abrahama Lincolna z dielne Brooks Brothers. Foto: Brooks Brothers

Siete obchodov v Spojených štátoch – aj giganty ako texaský J.C.Penney (ktorý však pôsobí po celých USA) – tvrdo doplatili na karanténne opatrenia zavedené v mnohých amerických štátoch proti šíreniu ochorenia COVID-19. Mnohé sieťové kamenné predajne s módou boli však už aj pred najnovšou krízou v zložitej situácii pre meniace sa zvyky v spoločnosti.       

Reklama

Arnault kúpil značku Tiffany
za rekordných 16,2 miliardy dolárov

Značka Brooks Brothers, ktorá je známa vďaka svojim legendárnym prúžkovaným oblekom a charakteristickým koženým topánkam, v posledných rokoch dopláca aj na zvoľnenie „dress codu“ v amerických korporáciách. Kým kedysi úspech reprezentoval len seriózny oblek, dnes sú aj v biznise v trende Casual Fridays, hiphopová kultúra obliekania či uvoľnený a jednoduchý štýl à la Steve Jobs.

Odevnú legendu založil 7. apríla 1818 Henry Sands Brooks v New Yorku pod názvom H. & D. H. Brooks & Co. Značka uvádza, že od svojho založenia obliekala až 40 amerických prezidentov, medzi nimi napríklad aj Johna F. Kennedyho či Abrahama Lincolna. Spoločnosť prežila americkú občiansku vojnu, aj obe svetové.

Okrem 200 obchodov v Spojených štátoch a Kanade prevádzkuje firma ďalších 130 predajní v zahraničí. Pre Slovákov je najbližšia tá v rakúskom Parndorfe. 

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Karen Robinson-Jacobs.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?