26. novembra 2019

Je to zďaleka najväčšia akvizícia v dejinách svetového luxusu. Miliardár Bernard Arnault, štvrtý najbohatší človek sveta, kúpil prostredníctvom svojho luxusného impéria LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) legendárne americké klenotníctvo Tiffany & Co. A nejde práve o malý predvianočný nákup. LVMH preberá slávnu šperkársku firmu za 16,2 miliardy dolárov (približne 14,7 miliardy eur), čo robí z transakcie najväčší obchod v histórii svetového luxusného biznisu. O prevzatí sa špekulovalo od októbra.

A ide pochopiteľne aj o vôbec najväčší obchod pre Arnaulta, najbohatšieho Európana s majetkom viac ako 100 miliárd dolárov.

„Značku Tiffany nielen obdivujeme, ale máme pred ňou aj obrovský rešpekt. Naším plánom je naďalej rozvíjať tento globálne úspešný klenotnícky dom, ktorý má impozantnú históriu a celosvetovú reputáciu. Je nám cťou pristúpiť k úspešnej budúcnosti Tiffanyho s rovnakým nasadením a odhodlaním, s akým sme pristúpili k rozvoju a budovaniu aj ďalších luxusných značiek, ktoré sú súčasťou našej skupiny,“ uviedol po prevzatí v tlačovom vyhlásení Bernard Arnault.

Má pod palcom aj Louis Vuitton. Takto sa Bernard Arnault stal jedným z najbohatších ľudí sveta

Skúsenosti na to rozhodne má. Tento muž prostredníctvom LVMH ovláda už 79 najluxusnejších módnych, klenotníckych či hodinárskych značiek sveta. Vlastní napríklad značky Dior, Fendi, Givenchy, Kenzo, Louis Vuitton či rad značiek najluxusnejšieho alkoholu sveta, od koňakov Hennessy cez Moët, Ruinart, Dom Pérignon a Krug. Zo šperkárskych značiek mu zatiaľ patrí Chaumette alebo Bulgari.

Lenže ako je známe, Bernard Arnault je rád vo všetkom prvý. A tak si možnosť odkúpiť legendárne americké klenotníctvo nenechal ujsť.

Základná cena za firmu so 137 rokov dlhou históriou nakoniec prekonala špekulácie takmer o dve miliardy dolárov, Arnault totiž zaplatil 135 dolárov za akciu.

Hráčov bolo totiž v tejto partii viac. A o Tiffanyho, ktorý vlani vykázal tržby vyše 4,4 miliardy dolárov, stáli všetci. Miliardár François-Henri Pinault, ktorému patrí skupina Kering (vlastní už klenotnícke domy Boucheron alebo Pomellato), alebo spoločnosť Richemont juhoafrickej rodiny Rupertových, ktorým patrí okrem iného slávny Cartier. Tiffany by pristal portfóliu každého zo svetových miliardárov.

Najslávnejšia americká klenotnícka značka tak významne posilní pozíciu LVMH na americkom kontinente, ale napríklad aj v stále lukratívnejšej Ázii. Napríklad v Číne je klenotníctvo Tiffany z hľadiska popularity u zákazníkov dlhodobo hodnotené ako jedna z troch najžiadanejších luxusných značiek na trhu, čomu napokon pomohla aj globálna sláva filmu Raňajky u Tiffanyho s Audrey Hepburn v hlavnej úlohe. Tiffany je považovaný za niečo klasické, luxusné, ​​reprezentujúce dlhú tradíciu a špičkové remeslo. A na to dajú zákazníci všade na svete.

Autorka Forbes.cz Irena Cápová píše o úspešných značkách a o ľuďoch, ktorí za nimi stoja.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk