12. februára 2020

Forbes zisťoval, čo bude kraľovať našim šatníkom v tomto roku. Podľa slovenských dizajnérov a stylistov sú to ekologické princípy, nadčasovosť či nohavicové kostýmy. Aké sú teda momentálne trendy?

Richard Rozbora (dizajnér)

Ekologické a etické princípy

Časť aktuálnej kolekcie Rozbora Couture pre rok 2020. Foto: archív Richarda Rozboru

Reprezentujem filozofiu slow fashion a snažím sa rozširovať povedomie o dlhodobo udržateľnej móde.V kurze opäť začína byť nadčasovosť a trvácnosť. Estetická, praktická, nositeľná elegancia, s možnosťou vzájomného kombinovania, použiteľná aj viacero sezón.

Odporúčam zvoliť si nové kúsky tak, aby bola ich nositeľka originálna, vždy vkusne zladená s rešpektovaním ekologických a etických princípov.

Zuzana Kanisová (stylistka)

Nohavicové kostýmy

Stylistka Zuzana Kanisová hovorí, že kraľovať budú nohavicové kostýmy. Foto: Patrícia Kvasňovská

K jednému z najvýraznejších módnych trendov na rok 2020 patria nohavicové kostýmy. Na leto v špeciálnej variácii, kde klasické dlhé nohavice nahrádzajú bermudy. Pozor, nejde však o žiaden športový štýl, ale o čistú eleganciu – bermudy vychádzajú z klasických nohavíc s pukmi akurát ich dĺžka sa končí pod kolenami.

Z farieb dominuje tomuto štýlu šedá, béžová, smotanová a čierna. Z materiálov je to ľahká vlna. Nohavicový kostým lichotí väčšine postáv a najlepšie vyzerá so sandálmi na vysokom podpätku. Tento štýl je určený predovšetkým minimalistkám vedomým si toho, že aj „pánske“ oblečenie môže pôsobiť ultra žensky.

Lenka Sršňová (dizajnérka)

Volány

Móda Lenky Sršňovej je typická výraznými farbami a motívmi. Na fotografii je ukážka jej aktuálnej kolekcie Cocktail. Foto: Marianna Tomanová

V móde by som v tejto sezóne určite stavila na volány rôzneho typu a veľkostí. Je to prvok, ktorý je v podstate nesmrteľný a pôsobí žensky, elegantne a trošku nedbalo, čo mi evokuje uvoľnenosť a ľahkosť bytia.

Vo svojej aktuálnej kolekcii sa hrám s riaseným volánom na rôzne spôsoby. Volány krásne vyniknú v jednofarebnej ploche základných farieb a odvážnejším radím siahnuť po farebných kombináciách aj vzoroch.

Čínsky vírus už „nakazil“ aj peniaze. Dotklo sa to napríklad
britskej módnej značky Burberry

Z farieb odporúčam sýte pastelové odtiene, žltú, fialovú, sivú, jahodovú červenú, púdrovú a k jarnému obdobiu aj mint zelenú.

V teplých mesiacoch by v šatníku nemali chýbať ležérne ľahké ľanové šaty alebo nohavice, vo farbe, ktorá vám dodá pocit sviežosti a radosti. Pre mňa sú to farby ako pastelová žltá, fialová, modrá či béžová.

Andrej Kusalík (stylista)

Bermudy

Kusalík je spolumajiteľom butiku Privee Lounge, kde radí klientkám so stylingom. Na fotografii je podnikateľka Silvia Kušnírová v bermudách od Ivany Mentlovej. Foto: archív Silvie Kušnírovej

Najsilnejším trendom tejto jari a jesene, ktorý je aj mne veľmi blízky, budú bermudy. Veľmi rád ich využívam v stylingoch a na svojich zákazníčkach, keďže sú elegantnejšou a rafinovanejšou verziou nohavíc.

Tento strih predviedli na svojich prehliadkach módne domy Chanel alebo Longchamp v rôznych prevedeniach, napríklad v plátne či v koži.

Ja osobne preferujem práve model z kože a teší ma, že aj dizajnéri v česko-slovenských módnych kruhoch pracujú s týmto trendom. Ide o multifunkčný kúsok, ktorý sa dá využiť na bežné nosenie, napríklad v kombinácii s členkovými čižmami, alebo v rámci večerného outfitu s „oversized“ sakom a lodičkami.

Michaela Bednárová (dizajnérka)

Nadčasovosť

Michaela Bednárová tvorí pod značkou Puojd. Na fotke je model z kolekcie Prasklina. Foto: Martin Tomečko

Na podobné otázky odpovedám už niekoľko rokov rovnako. Trendy v móde by už nemali existovať. Ja tvorím odevy v tomto duchu a snažím sa šíriť myšlienku, že zakúpené šaty majú byť nositeľné aj v nasledujúcej dekáde.

Nám dizajnérom ide hlavne o to, aby sa odevy nosili „do zodretia“, a napriek tomu sa zákazníkovi nezunovali. V dnešnej dobe je dôležité obmedzovať nakupovanie a nepodporovať veľké reťazce, ktoré nám ničia životné prostredie. Ak už teda niečo má byť v kurze, tak nech je to zodpovednejšie žitie. Vo všeobecnosti.

Andrea Pojezdalová (dizajnérka)

Kapsulový šatník

Fotografia z najnovšej kolekcie dizajnérky. Foto: archív Andrey Pojezdalovej

V časoch, keď už móda samotná v princípe vyšla z módy, je dlhodobo mojím obľúbeným „trendom“ udržateľnosť a nadčasovosť. Odporúčam investovať do kvalitných, univerzálnych kúskov, ktoré viete ľahko kombinovať a na tomto princípe si vystavať kapsulový šatník, ktorý bude odrážať vašu osobnosť.

Pánska móda na mieru zažíva boom,
muži si nechávajú šiť aj vojenské uniformy

Pre mňa samotnú, rovnako ako aj v rámci mojej tvorby, je tiež dôležitým faktorom to, ako sa v danom oblečení cítite. To o vás vie často povedať viac ako to, čo máte oblečené.

Kvalitný materiál, dobre sediaci strih, precízne vypracovanie a hlavne to, že sa v danom odeve cítite komfortne, je luxus, ktorý nikdy nevyjde z módy. Rovnako ako tvrdenie, že menej je väčšinou naozaj viac.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk