18. septembra 2019

Študovala matematiku, fyziku, genetiku i šľachtenie rastlín. Keď sa v nej však ozvala kreatívna duša, tak dokázala poraziť aj vzdelanie. A preto sa Jana Chybová pred viac ako 10 rokmi rozhodla pre vlastný biznis. Dodnes vedie rodinnú značku NoiArt, v ktorej vyrába rôzne drevené produkty. Na tých pracuje v dielňach rodinného domu v obci Neverice, len 17 kilometrov od Nitry. 

Podnikaniu sa Jana nikdy nebránila. S manželom Karolom si v minulosti vybudovali vlastné videoštúdio a neskôr i reklamnú agentúru. Ako vraví, svoju kreatívnu povahu tým však nedokázala uspokojiť. Stále musela tvoriť a skúšať niečo nové. „Postupne som sa k tvorbe prikláňala čoraz viac. Odbočila som od reklamného biznisu,“ konštatuje. Preto sa v roku 2007 rozhodla, že založí vlastnú značku NoiArt. Takú, v ktorej bude môcť vyrábať a navrhovať vlastné produkty. S prvými sa hneď vybrala na remeselné trhy.

Začínala bez objednávok, prvá bola od manžela.
Čoskoro sa však jej produkt objaví v rozprávke od RTVS

Dnes však vraví, že za úspech svojej značky vďačí najmä internetu. Na webe si jej produkty ihneď získali pozornosť ľudí. Sprvu vyskúšala šťastie a zaregistrovala sa na českom handmade portáli Fler. Neskôr nasledovalo slovenské Sashe. „Vytvorila som si obchodík, začala som nahrávať svoje výrobky a predaj bol takmer okamžitý. Nestalo sa, že by som musela na objednávky čakať alebo že by som stagnovala,“ hovorí Jana.

Jana Chybová založila značku NoiArt, ktorá sa venuje výrobe drevených dekorácií.
Z dreva vyrába rodina napríklad i svadobné oznámenia či poďakovania rodičom. Foto: archív značky NoiArt

Od začiatku vyrába veľa rôznych produktov. Šperky, dekorácie, menovky, svadobné oznámenia, pečiatky, vianočné ozdoby a stromčeky či rámiky na fotografie. Všetky však majú spoločného menovateľa. „Drevo. Pre mňa je to príťažlivý materiál. Zrejme asi ako pre väčšinu ľudí. Je prírodný, dobre sa s ním pracuje a je obnoviteľný. Má milióny prívlastkov, tie by som mohla menovať donekonečna,“ prezrádza s úsmevom.

Reklama

V Rožňave vyrábajú ručne šité kabelky.
Zakladateľka značky sa na jej chode podieľa popri materstve

Preto sa nosným pilierom NoiArtu stalo drevo. Či už to masívne, alebo rôzne preglejky. Jane tento materiál zabezpečujú ľudia zo slovenskej firmy Jaf Holz. A nosia ho na „fúry“. „Berieme od nich veľkoformátové drevo. Máme niekoľko odberov za rok, ktoré sú vopred dohodnuté. Nachystajú nám ho a dovezú k stolárovi. On nám zase pripraví drevo na formáty, ktoré potrebujeme,“ opisuje detailnejšie.

Kvôli NoiArt rozdelili dom na dve polovice

Na fungovaní značky sa okrem Jany a Karola podieľa tiež ich dcéra Karolína. V prípade, že majú priveľa práce, pomáhajú im ďalší rodinní príslušníci. „Sme v tom spolu ako rodina. Aj v budúcnosti sa budem snažiť udržať značku ako rodinnú. Myslím, že sa ešte budeme zväčšovať, no chcem, aby sme zostali rodinnou firmou,“ vysvetľuje bližšie.

Jana Chybová založila značku NoiArt, ktorá sa venuje výrobe drevených dekorácií.
Populárne sú i takéto tabuľky pre rodičov, do ktorých v NoiArt poznačia všetky dôležité informácie o nových členoch rodín. Foto: archív značky NoiArt

Kým spočiatku vyrábala rodina produkty v prenajatých priestoroch, tak už viac ako 5 rokov sídli vo vlastných. Manželia totiž kúpili veľký dom v obci Neverice a okrem obytných priestorov si v ňom zriadili i dielne, kancelárie, sklady aj ateliér. Postupne dopĺňali zariadenie, náradie, materiály, technológie, počítače či softvéry. Doposiaľ odhaduje Jana celkové investície do značky na šesťcifernú sumu, ktorú postupne preinvestovali z vlastných zdrojov i pomocou úverov.

V NoiArte vyrábajú a predávajú celoročne napríklad náušnice, pečiatky a detské doplnky. Prispôsobujú sa však i sezónam. Kým aktuálne končí tá svadobná, v ktorej sa obľube tešia napríklad drevené oznámenia, tak sa rodina Chybovcov už od leta pripravuje na vianočnú. Maľujú ozdoby, začínajú pripravovať dekorácie či drevené stromčeky, ktoré sú pri cene 180 eur najdrahšími produktmi značky. „Máme to pestré. Aj Vianoce máme cez leto,“ hovorí Jana a smeje sa.

Konkurencia ju už netrápi

Inšpiráciu pri tvorbe produktov čerpá zakladateľka značky hlavne z materiálov. Otvorene priznáva, že hneď, keď vidí konkrétny kus dreva, s určitosťou vie, čo z neho vyrobí. Mimo technických zručností, ktoré sú pri práci s týmto materiálom nevyhnutné, sa venuje tiež maľovaniu, práci s textilom, farbami alebo experimentovaniu so živicou.

Jana Chybová založila značku NoiArt, ktorá sa venuje výrobe drevených dekorácií.
Drevený obal na vianočné ozdoby vymysleli a vytvorili manželia. Foto: archív značky NoiArt

„Mám rada výtvarné techniky,“ vysvetľuje. Záleží jej i na tom, aby boli všetky produkty dotiahnuté do posledného detailu. Preto spolu s manželom vymysleli a vyfrézovali aj špeciálnu drevenú škatuľu na ich vianočné ozdoby. Čo sa týka konkurencie na Slovensku, tak zo začiatku jej Jana venovala pozornosť a stálo ju to veľa energie. Postrehla, že niektoré produkty priniesla na trh ako prvá, a potom začali ďalší ľudia vyrábať niečo podobné. Hlavu si s tým však už neláme.

„Je to zbytočné. Idem vlastným smerom a nestarám sa o to, čo vyrábajú iní. Mám v e-shope vyše tisíc výrobkov a množstvo ďalších v hlave. Keby som mohla, tak tvorím ešte viac,“ opisuje a dopĺňa, že si na webových stránkach sama rada pozrie najnovšie trendy vo výrobe drevených produktov, no riadi sa nimi len čiastočne, vlastných nápadov má stále viac než dosť.

Jana Chybová založila značku NoiArt, ktorá sa venuje výrobe drevených dekorácií.
Jednými z najväčších a najdrahších produktov od značky sú tieto vianočné stromčeky. Foto: archív značky NoiArt

„Kreatívni ľudia majú v sebe istý vnútorný oheň. Ten ich núti robiť stále niečo nové,“ dopĺňa a tým odkazuje aj sama na seba. Vraj si dnes nevie predstaviť, že by mala pracovať v kancelárii alebo predávať v obchode. Potrebuje mať vlastný priestor a možnosť tvoriť. V budúcnosti sa s chodom NoiArtu spolieha i na dcéru, ktorá vnáša do značky nápady mladšej generácie. A ako rodina sa snažia zhodnúť na všetkom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk