1. marca 2019

Pred vyše troma rokmi sa stala v pomerne mladom veku riaditeľkou J&T Banky a od vlaňajška sedí aj v jej predstavenstve. Akými zásadami sa riadi Anna Macaláková v biznise? Toto je jej 8 tipov, ako preraziť.

1. Budujte okolo seba tím profesionálov, ktorému dôverujete.

Ešte vyššia miera zodpovednosti je podľa Macalákovej najväčšou zmenou oproti pozíciám, ktoré v banke zastávala pred funkciou riaditeľky. A aj keď je konečné rozhodnutie vždy na nej, bez spoľahlivých kolegov vo svojej blízkosti to nejde. „Je dôležité mať okolo seba ľudí, na ktorých sa viete spoľahnúť. Môžete tak na nich delegovať rozhodnutia, keďže ako riaditeľka nemáte čas venovať sa všetkému. Ak ste obklopení profesionálmi, ktorým dôverujete, ide to bez problémov.“

Šéfka J&T banky Anna Macaláková, ktorá jej šéfuje od roku 2015, pózuje oblečená v červenom saku.
Macaláková banke šéfuje od roku 2015. Foto: archív J&T Banka

2. Nech vás motivuje práca, nie funkcie.

„Úspech prinesie najmä každodenná snaha. Vždy ma motivovala práca a mojím cieľom nikdy neboli posty či funkcie. Bavilo ma podieľať sa na vízii banky a postupne ju napĺňať.“ V J&T Banke začínala Macaláková v roku 2006, odkedy vystriedala viaceré manažérske pozície.

Manažujte čas ako CEO.
Inšpirujte sa slovenskými podnikateľmi a manažérmi

Nestretla sa ako mladá žena pri stúpaní po kariérnom rebríčku so stereotypmi? „Novinári sa ma na to pravidelne pýtajú. Musím však povedať, že v našej firme som naozaj nikdy nepociťovala, že by mi v kariérnom raste nejako bránilo to, že som žena. Hľadelo sa u nás vždy viac na schopnosti človeka než na pohlavie,“ hovorí.

3. Buďte nielen dobrí kolegovia, ale aj výborní kamaráti.

„Vzťahy sa podľa mňa nekončia v práci, kolegovia sú u nás dobrými kamarátmi aj v súkromí. Som hrdá na tím, ktorý som okolo seba vybudovala, a na atmosféru, aká tu panuje. Tým, že máme s kolegami aj priateľské vzťahy, vieme spolu prebrať aj osobné záležitosti, čo posilňuje vzájomnú dôveru a spoluprácu.“

4. Venujte sa novým projektom a myšlienkam.

„Ľudia na vysokých postoch zvyknú po rokoch pracovne vyhorieť. Podľa mňa sa tomu dá predísť, najmä ak človek hľadá v práci nové výzvy. Vždy ma bavilo podieľať sa na nových projektoch a príležitostiach od zrodu myšlienky až po jej realizáciu, vtedy ma práca baví,“ vysvetľuje.

Macaláková sa v J&T Banke podieľala napríklad na vzniku nového klientskeho segmentu Komfort. Neskôr tiež zodpovedala za vytvorenie a nastavenie exkluzívneho vernostného klubu pre klientov Magnus.

5. Vytvárajte v práci rozmanitosť.

Vrcholový manažér by mal vytvárať v práci rozmanitosť aj pre svojich podriadených. „Nezacyklia“ sa tak v každodenných úlohách. „Keď ich práca baví a motivuje, podajú v nej lepší výkon. Každý deň je vďaka rôznorodým aktivitám nášho holdingu iný. Jeden deň sa venujem interným nastaveniam v rámci banky, inokedy klientskym požiadavkám, potom zasa CSR projektom,“ hovorí.

Priznajte si chybu, pridá vám to na autorite.
8 rád, ako byť lepší, od šéfky Pelikánu

6. Time manažment na jednotku.

Perfektný time manažment je alfou a omegou každého manažéra. „Bez toho, aby som mala dokonale usporiadanú takmer každú minútu dňa, by to naozaj nešlo. Používam najmä kalendár v telefóne, a za perfektné manažovanie pracovného času musím poďakovať aj mojej asistentke,“ hovorí.

7. Nie je na škodu byť občas sám.

Pracovný deň riaditeľky banky je nabitý. Vybavovanie mailov, služobné cesty, stretnutia, porady a mítingy, ktoré sa končievajú okolo štvrtej. „Potom si znova sadnem za počítač a pracujem. Pracovné stretnutia mám veľmi často aj večer, prípadne sa zúčastňujem na rôznych spoločenských podujatiach. Voľného času je teda naozaj málo,“ hovorí Macaláková.

Dodáva, že aj keď je spoločenský človek, prospešné je pre ňu byť občas aj sama. „Lepšie si vtedy utriedim myšlienky. Napadnú mi aj také riešenia, ktoré som predtým, možno pod vplyvom iných názorov, nevidela. Čím viac ľudí, tým viac názorov, čo je pozitívne. Je dobré si ich vypočuť a potom sa sama rozhodnúť.“

8. Každú, aj najmenšiu úlohu urobte čo najlepšie.

„Vždy som dodržiavala zásadu, že každé zadanie musím splniť čo najlepšie do poslednej bodky. Zároveň som sa pritom riadila podľa seba a snažila sa nájsť vlastné riešenie,“ hovorí a priznáva, že je z časti perfekcionistkou. „Chcem mať veci urobené na 100 percent, čo spôsobuje, že venujem možno príliš veľa energie aj tomu, čomu nemusím. Celkovo je to však podľa mňa dobrá vlastnosť.“

Dôležité je však podľa nej nájsť, čo vás baví, keďže prácu tak neberiete ako zamestnanie. „ Vtedy vám to prináša radosť a napĺňa vás to. Zároveň odvediete pre firmu maximum.“

Hlavné foto: archív J&T Banky