7. mája 2019

Keď prvýkrát videla Manhattan zo slávneho žltého taxíka, tak na ňu všetko naokolo pôsobilo ako vo filme. Andrea Slobodová Krumpárová si vo februári roku 2017 splnila svoj veľký kariérny sen. V New Yorku totiž nastúpila na pozíciu accounting manažérky pre luxusnú značku Louis Vuitton.

Presun z Európy do Spojených štátov amerických pre ňu predstavoval cieľ, na ktorého dosiahnutí veľmi tvrdo pracovala. Rozhodnutie odísť za veľkú mláku však nemala jednoduché. Na Slovensku má totiž svoju milovanú dcéru i vnučku.

Telefonát jej zmenil život

Pred viac ako 5 rokmi objavila Andrea na internete inzerát na pracovnú pozíciu „senior účtovník“ v spoločnosti Louis Vuitton. V tom období figurovala ako spoluvlastníčka účtovnej spoločnosti, pracovala pre nadnárodné firmy na seniorských postoch, no i napriek tomu sa dlhodobo pohrávala s myšlienkou, že by chcela vyskúšať prácu v zahraničí.

Pracuje ako bar manažér v Singapure. Pohár najdrahšej whisky tu stojí tisíc eur

„Doteraz neviem, prečo som zareagovala na inzerovanú ponuku. Pravdepodobne to bol osud. Poslala som spoločnosti svoj životopis a bola som presvedčená, že si ho nikto nevšimne,“ spomína si pre Forbes.sk. Andrea bola teda viac než prekvapená, keď jej zavolal HR manažér luxusnej značky, aby ju pozval do Prahy na pohovor. Tento okamih označuje za zásadný, od základu totiž zmenil celý jej profesionálny život a kariéru.

Andrea si New York obľúbila. Sníva však o tom, že by sa raz usadila v Dubaji. Foto: archív A. Slobodovej Krumpárovej

V českej metropole medzi konkurenciou uspela, o rýchlom slede ďalších udalostí vraví: „Následne som dostala oficiálnu pracovnú ponuku a v priebehu dvoch mesiacov som už bývala v Bruseli.“ Pri spätnom pohľade konštatuje, že si o nej veľa ľudí myslelo, že sa pri tomto životnom rozhodnutí zbláznila, no jej vraj vôbec nešlo o peniaze. Začala si plniť svoj veľký sen, učiť sa nové veci, zdokonaľovať sa v angličtine, ale najmä sa v živote posúvať ďalej.

Skúsila svoje šťastie

Po troch rokoch, ktoré Andrea strávila prácou pre značku v Bruseli, sa rozhodla opäť vyskúšať svoje šťastie. V rámci firmy ju totiž zaujala voľná pozícia accounting manažéra, tentokrát však priamo v meste, ktoré nikdy nespí. „Spoločnosť mi dala šancu zúčastniť sa na pohovore a o pár týždňov som dostala oficiálnu ponuku pracovať v New Yorku,“ vysvetľuje Andrea pre Forbes.sk.

Pracuje v slávnej rakúskej cukrárni. Slovenka vytvorila tortu za 25-tisíc eur

Držať v ruke nový kontrakt bol pre ňu úžasný a zároveň magický pocit. Počas pohovoru v Prahe sa jej totiž HR manažér opýtal, aká je jej vysnívaná práca. „Manažérska pozícia v New Yorku na Piatej avenue v presklenej kancelárii,“ odpovedala mu vtedy. Od toho momentu je Andrea absolútne presvedčená, že sny sú v živote dôležité a nikdy nie je neskoro začať si ich plniť. „Človek však potrebuje i kúsok obyčajného šťastia,“ priznáva s úsmevom.

Na Slovensku má Andrea dcéru i vnučku. Obe jej v USA chýbajú. Foto: archív A. Slobodovej Krumpárovej

Ako accounting manažérka je v luxusnej značke Louis Vuitton zodpovedná za účtovníctvo časti spoločnosti. Momentálne má na starosti riadenie tejto sféry v USA, Kanade, Portoriku, na ostrove Svätý Tomáš a Havaji. „Riadim menší tím ľudí, ale spolupracujem i s osobami z rôznych ďalších oddelení,“ dopĺňa.

Pár rokov spätne Andrea ani netušila, čo je to účtovníctvo, dane alebo dokonca anglický jazyk. Otvorene ale hovorí o tom, že sa nikdy nebála riskovať a vždy sa spoliehala na svoju intuíciu. „Myslím si, že je dôležité nepodceňovať sa, nájsť si svoje sny a snažiť sa ich splniť. Netreba sa báť rozhodovať, mýliť sa je ľudské, a tak je v poriadku, ak sa to vždy nepodarí,“ vysvetľuje.

Cieľ Dubaj

Rozhodnutie žiť v zahraničí Andrea neľutuje. Podľa nej je New York úžasné mesto, v ktorom žije množstvo národností a kultúr. „Je to tiež jedno z takzvaných Big Four módnych miest. Móda tu na vás dýcha na každom kroku a špeciálne na Piatej avenue,“ priznáva otvorene. Tiež tam ale človek podľa nej musí bojovať za to, čo chce. „Ľudia sú ctižiadostiví, čo môže byť vyčerpávajúce, no na druhej strane vás to ženie vpred.“

Počas rozhovoru sme sa dostali i ku výzvam, ktorým v Spojených štátoch amerických Andrea čelí. „Život bez rodiny v zahraničí nie je jednoduchý. Obzvlášť, ak moja dcéra a úžasná vnučka ostali žiť na Slovensku,“ hovorí otvorene.

Život v New Yorku je podľa Slovenky maximálne rýchly. Každé ráno sa ľudia ponáhľajú do práce, v rukách držia plastové poháre a takto to vyzerá počas celého pracovného týždňa. „Nikto sa o nikoho nestará. Musíte bojovať a všetkým dokázať, že to, že vybrali na túto pozíciu vás, bolo správne rozhodnutie,“ vysvetľuje Andrea. A čo plánuje do budúcnosti? Rada by sa v rámci spoločnosti Louis Vuitton uchádzala o pozíciu v Dubaji a trebárs sa tam i usadila.

Hlavné foto: archív A. Slobodovej Krumpárovej

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk