Kariérny rast znie príťažlivo – získať povýšenie, zaujímavú prácu, v novej role zarábať tisíce eur mesačne a mať oveľa väčší vplyv v spoločnosti, ktorú človek miluje? Ak ste ambiciózna osobnosť, má to samé výhody.
Napriek tomu má mnoho kvalifikovaných, usilovných a ambicióznych zamestnancov korporácií problém získať povýšenie, po ktorom tak veľmi túžia. Ich predstava o kariérnom raste je totiž mylná.
Tu je päť klamstiev, ktorým musíte prestať veriť, ak túžite po kariérnom raste.
1. Ak si váš šéf myslí, že to nezvládnete, nezvládnete to.
Neviem, kto s tým začal, ale všetci veríme, že náš šéf vie všetko najlepšie. Vie, či na na niečo (ne)máme kvalifikáciu. On rozhoduje, kedy je pre nás správny čas prijať viac zodpovednosti. A vie, kedy na to ešte nie sme pripravení.
Preto ak si prídeme po povýšenie a šéf zdvihne obočie a povie, že ešte nenastal správny čas a nie sme na to pripravení, máme tendenciu veriť mu. Veríme, že nie sme dosť dobrí, aby sme dosiahli, čo chceme.
To je klamstvo. Keď vás v tejto práci nepovýšia, neznamená to, že si nemôžete nájsť inú – lepšiu, niekde inde. Jedna moja klientka sa raz v práci uchádzala o deväť iných pozícií, len aby mohla zmeniť tím a získať vytúžené povýšenie. Vždy ju odmietli. Keď prišla za mnou, bola rozhodnutá hľadať si prácu inde.
Uspela a získala presne tú istú pozíciu, na ktorú ju v predchádzajúcej firme odmietali povýšiť.
2. Ak chcete zmeniť odvetvie, musíte začať od nuly a zmieriť sa s nižšou mzdou.
Ak veríte tomuto klamstvu, oberáte sa o šancu skúsiť prácu v inom odvetví. Veríte, že by ste museli urobiť zbytočný krok späť. V skutočnosti ale vôbec nemusíte začínať od nuly. Tým, že veríte, že by ste v novom odvetví museli začínať ako junior, si nepriamo hovoríte, že roky skúseností, ktoré ste doteraz získali, sú úplne zbytočné.
Namiesto toho by ste mali aj v novom odvetví hľadať takú pozíciu, v ktorej svoje predošlé skúsenosti využijete. Vďaka tomu sa môžete odprezentovať ako zaujímavý kandidát, ktorý sa od ostatných líši pre portfólio z iného odvetvia, nie napriek nemu.
3. Aby ste prácu získali, musíte dokonale spĺňať predpoklady.
Ak sa pri každej pracovnej ponuke zameriate na tú jednu odrážku, ktorú nespĺňate, veríte tomuto klamstvu. Napriek tomu, čo sa hovorí, požiadavky na kandidáta sú „wish list“. Keď ich firma zostavuje, predstavuje si dokonalého kandidáta v každom smere. To neznamená, že by sme požiadavky v pracovných ponukách mali ignorovať, ale pristupovať k nim strategicky.
Namiesto sústredenia sa na to, v čom sa na pozíciu nehodíte, vyzdvihnite svoje silné stránky. Tak, aby aj zamestnávatelia videli, ako pri tejto pozícii môžete využiť, čo viete.
Vďaka tomu prístupu moji klienti dostávajú reakcie ako: „Predstavovali sme si iného kandidáta, ale keď sme vás počuli hovoriť o vašich skúsenostiach, presvedčili ste nás, že sú presne to, čo potrebujeme.“
4. Stačí, keď na sebe budete pracovať a všetko ostatné do seba zapadne.
Keď som bola mladšia, tiež som tomu verila. A aj dnes sa stretávam s ostrieľanými profesionálmi, ktorí veria, že keď budú na sebe tvrdo pracovať, postupom času získajú, po čom túžia.
Aj keď sú ťažká práca a trpezlivosť kľúčové, nie sú to jediné dve ingrediencie v recepte na kariérny rast. Musíte sa tiež naučiť rozprávať o svojich schopnostiach a úspechoch. Musíte sa naučiť budovať si správne a zmysluplné vzťahy. A navyše, musíte vedieť byť proaktívny a vypýtať si, čo v kariére chcete.
Zjednodušenie – ak veríte, že si vás niekto všimne a vyberie iba preto, že vo svojej práci driete, privedie vás to len k frustrácii a vyhoreniu. Nikdy nepochopíte, prečo vás stále všetci prehliadajú.
5. Prosba o pomoc je prejavom slabosti.
Možno vás učili, že ak v práci poprosíte o pomoc, budete vyzerať úboho, otravne alebo neschopne. Pravda je ale taká, že čím ste úspešnejší, tým viac pomoci a podpory potrebujete, aby ste dosiahli svoje ciele.
Žiadať o pomoc tých, ktorí už dosiahli ciele, na ktorých vy práve pracujete, vám pomôže si rýchlejšie vyplniť medzery vo vedomostiach. Vďaka tomu zvládnete aj úlohy, pre ktoré by ste sa inak v kariére zasekli.
Napríklad Tiffany, jedna moja klientka, sa dva roky pokúšala nájsť si prácu bez pomoci iných. Po dvoch rokoch sa rozhodla vyhľadať pomoc a podporu. A po pár mesiacoch sa jej podarilo získať jej prvú manažérsku pozíciu a vyšší plat v novej firme.
Na povýšenie, po ktorom túžite, sa hodíte. A môžete ho získať skôr, ako si myslíte. Najprv ale musíte prestať veriť klamstvám, ktoré vám v tom bránia.
Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Jeho autorkou je prispievateľka Adunola Adeshola, ktorá pomáha mileniánom s kariérnou stratégiou.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]