17. júla 2020

Chcete tip na netradičný výlet? Na začiatku júla otvorilo svoje brány prvé múzeum plaviek na svete. Nájdete ho v malom kúpeľnom mestečku Bad Rappenau na juhozápade Nemecka.

Bikini Art Musem je prvé múzeum na svete, ktoré sa venuje histórii kúpania a plaviek. Príznačné je preto, že sa nachádza v kúpeľnom mestečku z 19. storočia a že bolo otvorené presne 5. júla, čo je medzinárodný deň bikín.

História plaviek

Celkovo sa v múzeu nachádza vyše 400 druhov bikín vrátane kúskov, ktoré mali na sebe hviezdy strieborného plátna Marilyn Monroe, Scarlett Johansson, Eva Green, Joan Collins či plavkyňa Esther Williams. Múzeum vystavuje aj plavky, ktoré sa datujú do roku 1870.

Pod mnoho z vystavených plaviek sa podpísali známi dizajnéri ako Christian Dior, Coco Chanel, Pucci, Jantzen, Triumph či Catalina.

Namiesto umenia sa oplatí zbierať značkové kabelky.
Niektoré sa predávajú za státisíce dolárov

Reklama

Nechýba ani 12 originálnych kúskov od francúzskeho dizajnéra Louisa Réarda, ktorý je považovaný za „otca bikín“. Predstavil ich v roku 1946 pri známom bazéne Piscine Molitor v srdci Paríža.

Podľa kurátorky múzea Ghislaine Rayer ponúka expozícia pohľad na celú históriu tohto druhu odievania. „Nie je to len zbierka bikín, ale celkovo kúpacích odevov, ktoré nás prevedú históriou a evolúciou plaviek,“ hovorí Rayer.

„Najprv uvidíte kúpacie odevy z roku 1870, šaty, nohavice, čiapky na kúpanie, pančucháče a topánky,“ dopĺňa kurátorka múzea s tým, že trvalo 20 rokov, kým našli zaujímavé kúsky, ktoré sa oplatí vystavovať – či už z hľadiska historickej hodnoty alebo výnimočného dizajnu.

Marilyn Monroe na pláži v roku 1947. Foto: SITA/AP

Múzeum vystavuje 400 kúskov plaviek, ktoré pochádzajú zo súkromnej zbierky kurátorky. Ghislaine Rayer je totiž známa zberateľka unikátnych plaviek a spodnej bielizne a tiež autorka knihy Bikini La légende, ktorú napísala pri príležitosti 70. výročia od zrodu bikín.

Pôsobivá kolekcia

Vo svojej súkromnej zbierke má vyše 1 200 plaviek vrátane modelov, ktoré mala na sebe francúzska herečka Laetitia Casta, supermodelka Iris Mittenaere či viaceré víťazky súťaží krásy. Nechýbajú ani kúsky, ktoré nosili pri bazénoch hollywoodske hviezdy 50. rokov minulého storočia.

28-karátový diamant smeruje do online aukcie.
Podľa Christie´s by sa mohol predať za dva milióny dolárov

Celá jedna sekcia je venovaná Bunny Yeager, samozvanej kráľovnej pin-up modeliek z 50. a 60. rokov. Bunny bola excelentná fotografka, ktorá hľadáčikom svojho fotoaparátu zachytila Bettie Page a pomohla ďalším dievčatám, ako napríklad napríklad Lise Winters, preraziť vo svete módy.

No nezriedka stála pred objektívom aj ona sama, v 90. rokoch dokonca vystavila sériu svojich plážových fotografií pod názvom Beach Babes Bash.

Múzeum plaviek vzniklo s pomocou nemeckého biznismena Alexandra Ruscheinského.

Takto to vyzerá vo vnútri prvého múzea bikín na svete. Zdroj: Instagram

Jedným z najvzácnejších modelov z celej kolekcie sú pozlátené čierno-modré bikiny, ktoré boli navrhnuté tak, aby sa v prípade potreby samy zmenili na záchrannú vestu. „Je to skutočne vzácny nález,“ vyzdvihne Rayer.

Ďalšou raritou sú prvé prototypy bikín od Louisa Réarda. „Nikdy nechcel, aby sa z jeho značky stala veľká franšíza,“ opisuje Rayer.

Zlaté bikiny od Réarda z roku 1948. Foto: Bikini Art Museum

Napriek tomu, že sa so svojimi bikinami dočkal masívneho úspechu, radšej sa venoval svojmu butiku a takmer výlučne pracoval na zákazkách pre tú najprestížnejšiu klientelu.

Reklama

Najdrahším kúskom kolekcie sú však zlaté lurexové bikiny od Réarda. Sú jedinečné, vytvorené v roku 1948 špeciálne pre víťazku súťaže Miss Réard. Je to zároveň jediný zachovaný kúsok, ktorý vlastnoručne Réard vytvoril, a preto ich experti označujú za najhodnotnejšie bikiny na svete.

Majú nadčasový dizajn a sú krásne aj podľa moderných štandardov, píše o tomto kúsku nemecké múzeum.

„Tieto bikiny sa nikdy nedostali na trh, dostala som ich priamo od víťazky súťaže. Celé roky si ich uchovávala na znak svojej mladosti a krásy,“ dodáva Rayer, ktorá ich zo svojej zbierky posunula do múzea.

 

Prispievateľka Nadja Sayej píše pre Forbes o móde a umení.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?