16. mája 2020

Aukčný dom Christie’s dáva potenciálnym kupcom do ponuky najväčší bezfarebný diamant, aký sa kedy predával na online aukcii. Tento predaj by zároveň mohol predznamenať nový spôsob predaja ultraluxusných šperkov.

Tento 28,86-karátový bezfarebný diamant s čistotou na stupni VVS1 je najatraktívnejšou ponukou pripravovanej online aukcie Christie’s Jewels Online naplánovanej na termín 16. – 20. júna.

Rekord na online aukcii

Odhadovaná predajná cena diamantu sa pohybuje medzi jedným až dvomi miliónmi dolárov, čo je najvyššie ohodnotený kúsok ponúkaný v online aukcii v dome Christie’s.

Ďalší pohľad na vzácny diamant. Foto: Christie’s

Živé aukcie sa kvôli pandémii nekonajú a aukčné domy sa preto zameriavajú na online predaj, vrátane dvoch najväčších a najznámejších domov Christie’s a Sotheby’s. Na týchto aukciách sa im dobre darí predávať umenie aj šperky a niektoré kúsky sa dokonca predávajú za viac ako sú pôvodné odhadované predajné ceny.

Žite ako najbohatší ľudia na svete.
Koľko platia boháči za luxusné veci, čerstvé kvety a vlastné lietadlá?

Reklama

Pred pár týždňami aukčná sieň Sotheby’s prekonala hranicu milión dolárov, keď sa jej podarilo predať náramok Cartier Tutti Frutti za 1,34 milióna dolárov. Išlo o najvyššiu sumu za šperk, aký bol kedy predaný na online aukcii a tiež o najvyššiu sumu za šperk predaný na aukcii v roku 2020.

Náramok Cartier Tutti Frutti, ktorý sa nedávno predal online za 1,34 milióna dolárov. Foto: Sotheby’s

Christie’s tento súboj ešte viac vystupňovala a rozhodla sa do online predaja zaradiť tento bezfarebný, ohromujúci a drahocenný diamant. Rahul Kadakia, šéf predaja šperkov v Christie’s pritom hovorí, že toto všetko je len začiatok.

„V predošlých online predajoch sme mali v ponuke šperky s nižšou odhadovanou hodnotou, no v nadchádzajúcich aukciách do nich plánujeme strategicky zaradiť aj veľmi hodnotné kúsky,” uviedol Kadakia.

Živé aukcie zastavil vírus

„Tento rok sme zaznamenali globálnu účasť (dražiteľov), aká nemá obdoby. Povzbudzujúce je aj to, že objekty ponúkané na predaj online neustále prevyšujú naše cenové odhady. Dostávame aj veľa otázok ohľadom skutočne drahých kúskov prostredníctvom našej nedávno spustenej privátnej služby Sales Viewing Rooms, takže vieme, že kupci majú chuť nakupovať.“

Aj tento diamant mal byť pôvodne v ponuke na predaj cez živú aukciu, no živé aukcie zastavila pandémia nového koronavírusu. Ale aukčný dom aj predávajúci tohto šperku sa zhodli na tom, že online predaj by mohol vygenerovať podobný výsledok ako živá aukcia.

Umenie vs. korona: Zberatelia sú tu aj v ťažkých časoch,
umenie sa preklápa do online priestoru

„Christie’s New York dodržiava platné pravidlá podľa ktorých sú teraz zavreté všetky firmy, ktoré nespadajú do kategórie nevyhnutných. Keď sa toto ustanovenie zmierni v súlade s nariadeniami o verejnom zdraví, brány aukčného domu opäť otvoríme pre verejnosť so záujmom o prehliadku ponúkaných predmetov,” uviedol Kadakia.

„Dovtedy si potenciálni záujemcovia môžu predmety ponúkané na predaj v online aukciách pozrieť na fotografiách s vysokým rozlíšením a správy o stave jednotlivých predmetov vieme doručiť na základe požiadavky,” doplnil.

Nový potenciál

Už pred pandémiou bola popularita digitálnych aukcií na vzostupe a aukčným domom prinášala aj nových kupcov a získavala si dôveru serióznych zberateľov.

Podľa údajov Christie’s sa za prvých päť mesiacov tohto roka na online aukciách zúčastnili záujemcovia z viac ako 150 krajín sveta, pričom v niektorých prípadoch bolo novoregistrovaných až 80 percent ľudí.

Stále je tu ale veľký potenciál pre ďalší rast. I keď Kadakia hovorí, že online aukcie nedokážu náhradiť vzrušenie, aké kupci zažívajú na živých aukciách. „Ako licitátor môžem povedať, že energii, ktorá tu panuje počas živej aukcie, sa nič nevyrovná,” hovorí.

Luxus podľa West-Kardashianovcov:
Futuristický belgický kláštor a pohovka za 600-tisíc dolárov

Online aukcie tak podľa neho tie živé nikdy úplne nenahradia. Namiesto toho dodáva, že si dokáže „predstaviť evolúciu smerom k hybridnejším nákupom, ktoré kombinujú online účasť na živých aukciách alebo živé prehliadky diel ponúkaných v našich online predajoch.“

„Už v minulých rokoch sme boli svedkami zvýšenej účasti online kupcov na našich živých aukciách. Vlani sme napríklad za 1,67 milióna dolárov predali šperk z kolekcie Maharadžov kupcovi, ktorý bol počas živej aukcie pripojený online a súťažil s kupcami, ktorí boli priamo v našej aukčnej sieni,“ spomína Kadakia.

Na londýnskom trhu padol rekord.
Luxusné sídlo sa predáva za 275 miliónov

Christie’s bol zrejme prvý medzinárodný aukčný dom, ktorý zorganizoval online aukciu. Bolo to v decembri 2011, kedy sa počas klasickej aukcie predmetov zo zbierky svetoznámej Elizabeth Taylor dražila časť predmetov online.

Pozostávala z 950 kúskov vyhradených výlučne na online predaj v kategóriách ako šperky, dizajnérska móda a doplnky či dekoratívne a umelecké predmety. Výťažok z tohto predaja presiahol 9,5 milióna dolárov a predaj generoval vyše 57-tisíc ponúk.

Reklama

Prispievateľ Anthony DeMarco píše pre Forbes o lifestyle.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?