14. januára 2020

Na realitnom trhu v Londýne padol pred pár dňami nový cenový rekord. Čínsky realitný magnát Cheung Chung Kiu sa rozhodol kúpiť luxusné sedemposchodové sídlo Rutland Gate so 45 spálňami v centre Londýna. Cena sa odhaduje na 275 miliónov amerických dolárov (247 miliónov eur).

Pokiaľ sa obchod skutočne uzatvorí za túto cenu, pôjde o vôbec najdrahšiu rezidenčnú transakciu v celej Veľkej Británii za poslednú dekádu. Prvý o tom informoval portál Bloomberg s odvolaním sa na zdroj blízky kúpe nehnuteľnosti.

Luxus s 45 spálňami

Cheung Chung Kiu je 54-ročný milionár pôvodom z Hongkongu, ktorého skupina CC Land Holdings podniká v oblastí realít a stavebníctva. Forbes pred dvoma rokmi odhadol jeho majetok na 900 miliónov dolárov, vďaka čomu ho tesne minulo zaradenie do rebríčka svetových miliardárov.

Rezidencia z polovice 19. storočia s výhľadom na slávny londýnsky Hyde Park sa nachádza na skutočne prominentnom mieste, iba pár krokov od ikonického obchodného domu Harrods. Podobne luxusné je aj jeho vybavenie: má sedem poschodí a 45 izieb, podzemné parkovanie, bazén a samozrejmosťou je aj niekoľko výťahov a nepriestrelné okná.

Luxusné sídlo Rutland Gate s výhľadom na Hyde Park.Foto: Wikimedia.com/Gareth E. Kegg

Predchádzajúcim majiteľom rezidencie bol už zosnulý korunný saudskoarabský princ Sultan bin Abdulaziz. Pred ním ju vlastnil napríklad aj miliardár a niekdajší premiér Libanonu Rafic Hariri, ktorý je dnes už taktiež po smrti.

Najdrahší vôbec

Pokiaľ sa skutočne potvrdí kúpna cena 275 miliónov dolárov, „prebije“ londýnske sídlo aj závratnú cenovku 238 miliónov dolárov, ktorú vlani zaplatil manažér hedžových fondov Ken Griffin za prémiový penthouse na Manhattane.

Medzi najväčšie rezidenčné transakcie na britskom trhu za uplynulú dekádu sa zaraďuje napríklad aj predaj Park Place Estate, nehnuteľnosti, ktorú v roku 2011 získal ruský miliardár Andrej Borodin za 183 miliónov amerických dolárov či predaj luxusného apartmánu v budove One Hyde Park, ktorý v ten istý rok získali realitní developeri Nick a Christian Candyovci.

Mal to byť najdrahší pozemok sveta.
Parcela v Beverly Hills sa však predala v dražbe za stotisíc

Ďalší veľký obchod urobil už spomínaný Ken Griffin, keď vlani získal rezicenciu Carlton Gardens blízko Buckinghamského paláca za zníženú cenu 125 miliónov dolárov.

Cheung Chung Kiu, nový majiteľ luxusnej nehnuteľnosti, nie je pritom na londýnskom realitnom trhu žiadnym nováčikom. Pred troma rokmi získal ikonický 46-poschodový mrakodrap Leadenhall Building v centre Londýna, prezývaný Strúhadlo (kvôli jeho nápaditej podobe), za 1,4 miliardy amerických dolárov.

Naštartovanie trhu

Podľa odborníkov, ktorých oslovil americký Forbes, je prebiehajúci predaj luxusného sídla Rutland Gate ďalším dôkazom oživenia realitného trhu, ktorý celé mesiace brzdila neistota blížiaceho sa brexitu.

Zároveň je tento predaj podľa nich dôkazom toho, že neistota ťahá cenovky nadol, nakoľko presne toto isté sídlo bolo v roku 2012 ocenené na 392 miliónov amerických dolárov. Podľa odborníkov je tak vidno, že zahraniční investori využívajú situáciu na trhu s oslabenou librou.

Reportérka Isabel Togoh prispieva pre Forbes správami z Londýna a z Európy.