21. septembra 2019

Najväčší pozemok v americkom Los Angeles sa po rokoch nezhôd a právnych sporov na poslednú chvíľu predal. Avšak len za zlomok svojej pôvodnej ceny. Parcela s názvom The Mountain of Beverly Hills, ktorá sa rozprestiera na 63 hektároch pôdy, sa v dražbe predala len za 100-tisíc amerických dolárov. 

Ale tým sa viac ako desaťročie trvajúca sága intríg ohľadom tohto pozemku nekončí. Kúpila ho totiž trustová spoločnosť, ktorá naň mala záložné právo. A keďže ho odkúpila späť, tak sa musela rozlúčiť s 200 miliónmi dolárov, ktoré jej dlhovali bývalí majitelia.

Najdrahší pozemok sveta je v Los Angeles.
Jeho cena sa vyšplhala na miliardu dolárov

Za parcelu The Mountain of Beverly Hills predajcovia pôvodne žiadali miliardu dolárov, no jeho cenu neskôr znížili na 650 miliónov. Na obzore sa totiž dlho neobjavil žiadny záujemca. Tento pozemok bol financovaný predajcom, takže firma Secured Capital Partners, ktorá ho vlastnila pred dražbou, ho mala splácať trustovej spoločnosti, ktorá jej parcelu predala. To sa však nestalo a nahromadené dlhy na majetku dosiahli výšku 200 miliónov dolárov.

O parcelu The Mountain of Beverly Hills mali kedysi záujem aj Jeff Bezos, Tom Cruise či Brad Pitt. Minulý rok ju chcela spoločnosť, ktorá ju vlastnila, predať za milión dolárov.
O túto luxusnú parcelu s výhľadom na Las Vegas mali záujem i celebrity. Foto: The Mountain 90210

Ľudia zo Securet Capital Partners pôvodne podali žiadosť o zabezpečenie pred bankrotom, ktorú však sudca zamietol a dražbu naplánoval. V snahe oddialiť ju previedla spoločnosť vlastníctvo pozemku na novú akciovú spoločnosť s názvom Tower Park Properties, čím však proces oddialila iba o pár dní.

Dražba sa aj tak konala a parcelu kúpila späť trustová spoločnosť, no len za 100-tisíc dolárov. Ale tým sa príbeh nekončí. Spoločnosť Tower Park Properties mala totiž otvorený plán bankrotu, ktorý si vyžadoval trojtýždňovú výpovednú lehotu na jeho uzavretie. Preto advokát spomínanej spoločnosti informoval denník LA Times, že má v úmysle podať žalobu ohľadom nezákonného zabavenia majetku.

Parcelu The Mountain of Beverly Hills chceli Jeff Bezos, Tom Cruise i Brad Pitt

Mnohé zvraty a zmeny vo vlastníctve tohto pozemku nastali niekedy okolo roku 2000. A to keď jeho vtedajšieho majiteľa, zakladateľa spoločnosti Herbalife, vtedy 44-ročného Marka Hughesa, našli mŕtveho. Tento majetok bol následne zverený do trustového fondu, ktorý má Hughesov syn zdediť vo veku 35 rokov. Jeho správcovia však predali pozemok atlantskému investorovi Charlesovi Dickensovi za 23,75 milióna dolárov.

Ceny bytov v hlavnom meste ďalej stúpajú.
Najviac ich nafukujú nové projekty

Transakcia financovaná predajcom sa vyvinula v búrlivé partnerstvo. Dôvodom boli vynechané platby od Dickensa a jeho partnera Victorina Novala, ktorý strávil tri roky vo väzení pre daňové úniky a poštové podvody. Dickens a Noval vstúpili do kauzy prostredníctvom spoločnosti Secured Capital Partners, ktorú vedie Novalov syn.

Tento pozemok v minulosti vlastnilo niekoľko významných ľudí. Mark Hughes ho v roku 1997 kúpil za 8,5 milióna dolárov od mediálneho magnáta Merva Griffina, ktorý sa vzdal svojich plánov postaviť na mieste obrovský komplex. Griffin vlastnil túto parcelu približne 10 rokov, kúpil ju od Shams Pahlaví, dnes už zosnulej sestry posledného iránskeho šáha Mohammada Reza Pahlavího. Podľa viacerých správ prejavili záujem o kúpu pozemku aj Tom Cruise, Jeff Bezos či Brad Pitt. Žiadny z potenciálnych kupcov sa však nedostal ďalej než do prípravnej fázy.

Kým akciová spoločnosť získala povolenia na výstavbu, z každej dohody padlo. A to i napriek tomu, že spoločnosť investovala 30 miliónov dolárov na vybudovanie infraštruktúry na pozemku. To zahŕňalo elektrické práce, moderný systém odvádzania dažďovej vody, protipožiarny hydrantový systém, optické vlákna, cestné práce a výsadbu viac ako 5-tisíc rastlín a stromov.

Prispievateľka Amy Dobson píše pre Forbes.com o nehnuteľnostiach. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk