13. augusta 2018

Najdrahším pozemkom v histórii amerického Los Angeles (ak nie i celého sveta) je The Mountain of Beverly Hills. Jeho cena sa vyšplhala na neuveriteľnú miliardu amerických dolárov.

Táto cenovka sa však vzťahuje len na plochu s výhľadom na Los Angeles. Ak ste veľmi bohatí a máte záujem, tak tu žiadnu budovu nečakajte a privezte si rovno i vlastného architekta.

V súčasnosti ide o najexkluzívnejší pozemok v USA. Jedinečný The Mountain sa rozprestiera na 63 hektároch (takmer dvojnásobná plocha Disneylandu). K dispozícii je tu súkromná cesta, ktorá vedie k najrozľahlejšiemu a najelegantnejšiemu vŕšku Beverly Hills.

Ceny bytov v hlavnom meste ďalej stúpajú. Najviac ich nafukujú nové projekty

Pocitovo je to tu skutočne ako v Disneylande, ibaže ste jediným hosťom (žiadne autá, turisti ani Mickey Mouse). Samozrejme, cena za pozemok má príliš veľa núl. Spomenul som už, že The Mountain stojí miliardu dolárov? Ako však hovorí Elon Musk – odvážne kráčajte tam, kde pred vami ešte nik nebol. Takže čo poviete na horu, na ktorej si môžete pokojne postaviť heliport, pobočku Tesly, vesmírne observatórium alebo dokonca štartovaciu rampu pre rakety, ktoré budú smerovať na Mars?

Pozemok sa týči nad Los Angeles. Foto: The Mountain 90210

Je cena prehnaná? Nepochybne. No len ťažko nečakať niečo podobné v prípade takéhoto druhu majetku. Najbližší rival tohto pozemku sa nachádza v Bel Air, kde si developer Nile Niami pýta 500 miliónov dolárov za nehnuteľnosť The One. Tá má 9300 metrov štvorcových a 20 izieb.

„Na pozemok The Mountain sa vojde osem nehnuteľností, ako je The One,“ hovorí agent Aaron Kirman zo spoločnosti Pacific Union Real Estate. „Ak si kupec chce postaviť zábavný park, ktorý by bol taký masívny, ako je Disneland, tak sa mu ešte aj nejaké hektáre zvýšia. Môže si tu vytvoriť vlastné kráľovstvo.“ Nejak takto by aspoň reagoval svojho času na ponuku určite aj Michael Jackson.

„Pravdepodobný kupec pre túto nehnuteľnosť je človek, ktorý si tu chce postaviť svoj vlastný komplex,“ hovorí Kirman. „Ide o jedinú príležitosť získať vlastnú horu, z ktorej máte výhľad na celé Los Angeles. A ten tu ostane večne.“

Výhľad na mesto. Foto: The Mountain 90210

The Mountain si rozhodne získa pozornosť ruských oligarchov a aristokracie z Blízkeho východu. Kirman hovorí, že tento pozemok je ideálny pre niekoho, kto chce so všetkou gráciou vstúpiť do spoločenských kruhov v Los Angeles a zaujať.

V Prešove sa podniká lepšie než v Prahe či Bratislave, tvrdí štúdia

„Vlastníctvo najväčšieho pozemku na najvyššom mieste v celom Los Angeles urobí z kupujúceho toho najprestížnejšieho miliardára,“ hovorí Ronald Richards, právny poradca a hovorca pre Secured Capital Partners. To je celkom ironické, vzhľadom na to, že kupec celkom iste ocení súkromie.

Práve Secured Capital Partners zapracovali do pozemku The Mountain dôležité infraštruktúrne vylepšenia – inžinierske siete, elektrinu i optické vlákna. Zahŕňajú pokročilý systém odtoku vody počas búrok alebo výkonný záložný generátor.

Pozemok bol predtým známy ako Vineyard Beverly Hills, a od 70. rokov 20.storočia ho vlastnili rôzne subjekty, iránska kráľovská rodina i celebrity. O jeho kúpu v minulosti prejavili záujem dokonca i známe osobnosti ako Tom Cruise alebo Brad Pitt. V roku 2018 bolo jeho vlastníctvo prevedené z Tower Park Properties na Secured Capital Partners.

„Môj tím zistil, že vo svete existuje 100 miliardárov, ktorí by o pozemok mali záujem, a môžu si ho i dovoliť,“ hovorí Kirman, ktorý verí, že The Mountain vytvorí nový svetový i losangeleský rekord. „Mám šťastie, že polovicu tých ľudí osobne poznám, a tú druhú si nájdem.“

Hlavná foto: The Mountain 90210

Prispievateľ Keith Flamer píše pre Forbes.com o nehnuteľnostiach.