16. júla 2018

Hľadanie dostupného bývania v hlavnom meste sa opäť o čosi predražilo. Pre ukážku: za dvojizbový byt v bratislavskom Ružinove o výmere medzi 65 – 68 metrami štvorcovými by ste pred rokom zaplatili v priemere 162-tisíc eur. V súčasnosti by ste za rovnaký byt zaplatili takmer 195-tisíc eur. Ceny bytov pritom medziročne stúpli v každej mestskej časti.

Poukazuje na to najnovšia analýza spoločnosti Bencont Investments, ktorá zmapovala vývoj cien nehnuteľností v Bratislave za druhý štvrťrok 2018.

Podobne narástli ceny aj “na druhej strane” Dunaja. Pred rokom by ste v Petržalke zohnali podobný byt za necelých 131-tisíc eur, teraz sa priemerné ceny pohybujú na úrovni 167-tisíc eur.

V Prešove sa podniká lepšie než v Prahe či Bratislave,
tvrdí štúdia

Medziročne vzrástla priemerná cena bytov v Bratislave o 7,5 percenta. Tempo rastu cien tak začína opäť pripomínať situáciu na trhu z rokov 2015 – 2016.

Reklama

,,Developeri vnímajú pretrvávajúci silný dopyt sprevádzaný poklesom ponuky (a teda konkurencie), čo im dáva možnosť zvyšovania cien. Vzhľadom na počet predaných bytov sa dá povedať, že kupujúci tento rast cien akceptujú,” hovorí Matúš Jančura, hlavný analytik Bencont Investments.

Najviac pritom ceny nehnuteľností pohnali nahor nové realitné projekty, ktoré prichádzajú na trh s omnoho vyššími cenovkami. Napríklad projekt Stein 2 zvýšil v priemere ceny svojich bytov o viac ako 15 % v porovnaní s minulým rokom.

Podobne projekt Nový Ružinov vyšvihol ceny o 10 – 15 % medziročne a projekt BORY Home o niečo cez 10 % viac ako vlani, uvádza analýza spoločnosti.

Pozrite si, ako sa vyvíja ponuka bytov a ich cenoviek v prehľadnej infografike.

 

Zdroj foto: Archív developerov