21. novembra 2018

Ak trčíte v práci, ktorú neznášate, tak (bohužiaľ) nie ste na svete sami. Aj ja som bola nešťastná v korporátnom zamestnaní, do ktorého som nastúpila hneď po vysokej škole. Rovnako ako mnoho iných ľudí, investovala som viac myšlienok a úsilia do toho, aby som si nejakú prácu našla, než aby som prišla na to, či bola ozaj tým, čo som chcela robiť. 

Existuje mnoho výskumov a tiež rád o tom, ako si napísať dokonalý životopis alebo ako uspieť na pohovore. No keď príde na to, čo by ste v živote naozaj chceli robiť, tak stratégie nie sú také jednoznačné. Nevedela som presne, čomu by som sa chcela venovať. Tušila som však, že by to malo súvisieť s podnikaním. Mala by som sa pripojiť k nejakému startupu? Mala by som založiť svoj vlastný? Mala by som sa pridať k nejakej neziskovej organizácii alebo založiť vlastnú?

Pýtali sme sa headhuntera, ako žiadať vyšší plat. Niekedy je lepšie zmeniť prácu

A čo je najdôležitejšie, nevedela som, ako by som toto všetko mohla dokázať bez obrovskej časovej investície. Dostala som ale úplne iný nápad. Rozhodla som sa, že sa zapojím do súťaže, ktorá sa týkala sledovania práce s koučingovou spätnou väzbou od Davea McClurea.

To, že som sa stala jedným zo šiestich top finalistov mi dodalo odvahu, ktorú som potrebovala. V práci som dala výpoveď, odišla som do Silicon Valley a začala som s niečím, čo nazývam sebavzdelávací program. Je to niečo, čo vás nenaučia v škole, no zároveň je to zrejme tá najdôležitejšia vec zo všetkých: chcela som prísť na to, čo robiť so svojím životom.

Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov som začala rozosielať emaily všetkým ľuďom, ktorých by som rada stretla alebo od ktorých by som sa rada učila. Prekvapilo ma, že som dostala mnoho odpovedí. Stretla som sa so zakladateľmi Airbnb, Square, Kiip, Mint, Color a mnohými ďalšími vrátane rôznych investorov a profesorov z Bay Area. Pýtala som sa na ich kariérne cesty, ako sa dostali tam, kde dnes sú, a aké ďalšie kroky by mi poradili.

Robíte niečo len preto, lebo sa to od vás očakáva? Zmeňte to a bez výčitiek

A ani tu som sa nezastavila. Prihlásila som sa ako dobrovoľníčka na významné konferencie, ako sú DEMO a Founder Showcase, aby som mohla stretnúť viac ľudí a rozprávať sa s nimi zadarmo. Zúčastnila som sa rôznych udalostí a debát v regióne, dokonca som sedela v triede na Stanforde (profesori tam boli takí láskaví, že ma nechali pozorovať vyučovanie).

Jeden z najdôležitejších rozhovorov, ktoré som kedy mala, bol s Johnom Krumboltzom, medzinárodným kariérnym expertom, ktorý vyučuje práve na Stanforde. Prišiel s myšlienkou, ktorá sa na mňa skutočne prilepila. Mala by som testovať rôzne kariéry, o ktoré som mala záujem, no v najnižšej miere angažovanosti. A tak som sa rozhodla uplatniť tieto princípy pri rozhodovaní, čo ďalej s mojou kariérou.

Začala som teda skúšať rôzne práce, ktoré som zvažovala. Do každej z nich som investovala len kúsok času, aby som zistila, čo sa mi najviac páči. Opäť som sa vrhla na písanie emailov. Dostala som sa do spoločností a programov ako Launchrock, Dojo, Causes, Kiva, Standford d.school a Ashoka. Všade som strávila 1 – 5 dní, a nielenže som sa tam od ľudí učila, ale tiež som im pomáhala, s čím sa len dalo.

A čo som sa vďaka tomuto všetkému naučila? Uvedomila som si, že chcem čo najskôr začať s vlastným biznisom. Na jednej prednáške na Stanforde sa profesor opýtal svojich študentov, ako by chceli, aby sa po ich smrti zmenil svet. Vtedy som si uvedomila, že nielenže chcem byť zanietená pre to, čo budem robiť – chcela som, aby boli zanietení aj ostatní ľudia. Chcela som mať biznis, ktorý by pomáhal iným ľuďom nájsť si kariérne aktivity, ktoré ich zaujímajú.

Odvtedy som bola prijatá do Startup Chile a akademického programu Singularity University, čo mi pomohlo pracovať na dosiahnutí tohto cieľa. Keď sa však obzriem späť, tak som šťastná, že som si dala čas na skúšanie rôznych kariérnych možností. Za pár mesiacov som sa totiž naučila viac než za predošlé roky.

A či už si môžete dať pár mesiacov v práci pauzu alebo nie, môžete sa naučiť to, čo ja. Ak si nie ste celkom istí svojou kariérnou cestou, tak si vyberte pár iných vecí, ktoré by ste chceli robiť radšej, a potom ich vyskúšajte. Nájdite spoločnosti, pre ktoré by ste chceli pracovať, a ľudí, ktorých kariéry obdivujete. Následne ich vyhľadajte, oslovte a opýtajte sa ich, či by ste mohli pozorovať ich prácu celé poobedie, deň alebo týždeň. Staňte sa dobrovoľníkom alebo pokojne i stážistom. A nebuďte prekvapení, keď vám povedia áno, alebo dokonca, keď vás mnohé z týchto skúseností privedú k pracovným ponukám a to bez toho, aby ste o ne vôbec žiadali.

Hlavné foto: Unsplash/ Sadeq Mousavi

Autorkou textu pre Forbes.com je Jennifer Turliuk. Tento článok vyšiel ako súčasť profilu The Muse