20. novembra 2018

Naša celková spokojnosť v práci zvyčajne závisí od troch hlavných faktorov – či ide o prácu, ktorá nás nejakým spôsobom baví a napĺňa, či v nej nájdeme aspoň zopár kolegov, s ktorými si máme čo povedať a či sa cítime byť adekvátne ohodnotení.

Problém je, že kým pri prvých dvoch faktoroch mnohí z nás súhlasne pokývu hlavou, otázka na spokojnosť so mzdou vyvoláva nezriedka skôr neistý úškrn. Nejeden z nás má totiž pocit, že tých pár stoviek navyše by si jednoducho zaslúžil.

Debata o zvýšení mzdy s nadriadeným sa však môže rýchlosťou svetla premeniť z priateľskej konverzácie na vypätý konflikt, v najhoršom prípade môže znamenať aj stratu práce.

Hrabali lístie a zbierali zemiaky. Prvé brigády Meška, Cifru či Kisku

Ako teda k celej problematike pristúpiť, aby ste nielen o prácu neprišli, ale dokonca aj získali mzdu, po ktorej túžite?

A zaslúžim si vôbec zvýšenie?

Subjektívne máme určite mnohí pocit, že si zvýšenie mzdy zaslúžime, keďže ale ide o mimoriadne citlivú tému, je potrebné zahodiť pocity a pozrieť sa na celú záležitosť racionálne. Podľa Petra Rolného zo Slávik&Stell je možné túto záležitosť objektívne posúdiť pomocou dvoch kritérií:

  1. Ak pracujete v oblasti, ktorej pridaná hodnota je jednoznačne vyčísliteľná – teda napríklad v obchode. Ak ste za posledný rok vlastnou prácou zvýšili obrat firmy o 30 %, zvýšenie si objektívne zaslúžite.
  2. Ak dlhodobo proaktívne preberáte iniciatívu a zodpovednosť, prípadne projekty nad rámec, ktorý vaša pracovná pozícia definuje – teda je jednoznačné, že ochotne „robíte viac“.

“Je však dôležité vnímať rozdiel v tom, či si zvýšenie zaslúžite a v tom, či je v danej chvíli s ohľadom na situáciu firmy a vaše súčasné ohodnotenie, relevantné,” vysvetľuje Rolný.

Ako zistím, že je ten správny čas tému otvoriť?

Rolný považuje správne načasovanie v tomto prípade za jeden z najdôležitejších faktorov. Sám vníma, že z hľadiska načasovania existujú tri najlepšie momenty, kedy možno citlivú otázku zvýšenia mzdy otvoriť:

  1. Keď sa plánujú náklady na ďalší rok (august – október) – vaše prípadné zvýšenie musí byť v tej „správnej“ a schválenej tabuľke. 
  2. Keď sa vám podarí významný úspech v práci, úspešne ste zavŕšili projekt alebo iným spôsobom viditeľne prispeli k dobrým výsledkom firmy.
  3. Paradoxne je správny čas aj vtedy, keď sa v rámci šetrenia nákladov prepúšťa. Niekto z tímu musel odísť a vám zostáva na pleciach časť jeho práce. V takomto prípade je legitímne tému otvoriť – opatrne, lebo výsledkom prepúšťania musí byť šetrenie. Nepočítajte s tým, že máte šancu na zvýšenie v celej sume platu kolegu, ktorý bol prepustený.
Správny timing môže byť rozhodujúcim faktorom. Foto: Unsplash – rawpixel

Nadštandardná mzda si vyžaduje nadštandardný prístup

Otázka ktorá mnohých pred “veľkým rozhovorom” trápi je, či sa pri vyjednávaní vyššej mzdy zamerať na to, čo sa mi už podarilo a prečo som pre firmu bol doposiaľ prínosom, alebo či radšej ponúknuť za vyššiu mzdu “výkon navyše”. Rolný má v tejto problematike jasno.

Zmeňte svoj život za jeden rok. Tu je 10 krokov, ktoré sú kľúčom k produktivite

Zvýšenie platu je zmena. Ak požadujete zmenu zo strany zamestnávateľa, musíte ponúknuť zmenu z vašej strany. Ak nemá vaša firma každoročný dvojciferný rast, neočakávajte, že pri zachovaní vášho štandardného výkonu, existuje v očiach vášho nadriadeného dôvod na zvýšenie platu. Za to, že robíte vašu prácu dobre, dostávate predsa váš súčasný plat,” vysvetľuje. 

“Bez chvastania pomenujte, v ktorých situáciách ste radi urobili pre firmu viac, než je bežné. Povedzte, že ste pripravení prijať ďalšiu zodpovednosť, naštartovať projekt, vziať si na starosť ďalšiu agendu. Za zmenu v plate jednoducho musíte „zaplatiť“ vyšším výkonom, resp. širším záberom zodpovednosti,” dodal.

Pripravte si plán A a plán B

Vzhľadom na vážnosť situácie je dobré dbať na každý detail a nepodceniť prípravu. Preto sme sa pýtali, aká je ideálna postupnosť, aby človek maximalizoval svoje šance, že odíde zo stretnutia so šéfom spokojný:

1. Dáta – zdokumentujte svoje úspechy v predchádzajúcom období, držte sa faktov. Napíšte si ich. Zadefinujte si plán A a plán B. 

  • A. Suma, percento, o ktoré chcete zabojovať pri zvýšení.
  • B. Ak zvýšenie nebude prichádzať z objektívnych dôvodov do úvahy, nechcete zostať v pasci „čo teraz“. Plán B znamená vašu predstavu o iných benefitoch, ktoré umožnia vám aj manažérovi pozitívne nateraz uzavrieť debatu (homeoffice days, vzdelávanie podľa vlastného výberu a pod.) s tým, že budete trvať na termíne, dokedy budete hovoriť o zvýšení opäť.

2. Identifikujte vhodný čas, berte do úvahy prípravu plánu a obdobie, kedy máte úspech na vašej strane. Sledujte nadriadeného, jeho náladu, jeho komunikáciu s vami. Je spokojný s vaším aktuálnym výkonom? 

3. Dohodnite si stretnutie vopred.

4. Buďte priateľskí, vecní a pragmatickí. Pomenujte vaše zásluhy a úspechy nad rámec vašich bežných povinností a pokračujte plánom A, resp. plánom B.

Citlivá debata o zvýšení mzdy je o pohybovaní sa na veľmi tenkom ľade. Foto: Unsplash – rawpixel

Pozor na najčastejšie chyby, môžu vás stáť prácu

Akokoľvek majú všetky strany záujem viesť debatu maximálne racionálne, peniaze sú sami o sebe emotívnou záležitosťou a nezriedka sa tak debata “prepne” do emocionálnej roviny, a to sú už ideálne podmienky pre chyby a vznik problémov. Čo sú najčastejšie chyby, aké ľudia pri vyjednávaní vyššieho platu robia? Podľa Rolného sú to tieto:

Porovnávanie sa s kolegami – ak náhodou aj viete o výške platu vášho kolegu na rovnakej pozícii, nikdy to nepoužite ako argument. Jednoducho to nerobte. Neskončí to dobre.

Argument výdavkami – vaše nové auto na lízing naozaj nie je dôvodom na zvýšenie platu.

Dôkaz pákou – „ak mi nezvýšiš plat, odídem“ – nech sa páči.

Argument protiponukou – toto je už vážna situácia, ktorá manažérovi hovorí, že ste si hľadali zamestnanie, alebo vás niekto oslovil, absolvovali ste možno niekoľko kôl interview a máte v rukách ponuku. Stále však „chcete dať šancu“ vašej súčasnej firme. Existujú top manažéri, ktorí sa v takejto situácii riadia heslom „s teroristami sa nevyjednáva“. 

Argument protiponukou však za istých okolností môže aj zabrať. “Poznám aj prípady, kedy interná protiponuka zastabilizovala zamestnanca na niekoľko ďalších rokov, kedy nehľadal iné zamestnanie. V takýchto prípadoch však vždy išlo o kľúčových ľudí so zásadným vplyvom na úspech firmy. Ak argumentujete protiponukou, musíte byť pripravení na odchod,” dodal Rolný.

Bol som bez vysvetlenia odmietnutý. Mám radšej zmeniť prácu?

Ak je vaša žiadosť bez vysvetlenia odmietnutá (a čas bol správny), je to pre vás významný signál – váš manažér absolútne nevníma vašu pridanú hodnotu, ani dôvod na zmenu. Položte si otázku, či problém nie je vo vašom prístupe. Žiaľ, často nestačí len výborne pracovať. Je potrebné aj v medziach profesionality a bez nepríjemného vychvaľovania sa komunikovať svoje úspechy a prínos pre firmu,” tvrdí Rolný. 

Zároveň sa však na záver podelil o nie úplne príjemné tajomstvo, ako najľahšie získať vyššiu mzdu. 

“My headhunteri poznáme jednu smutnú pravdu: najvhodnejší moment pre zásadnú zmenu vo výške odmeňovania je zmena zamestnania. Riziko, ktoré podstupujete pri zmene tímu, prináša totiž možnosť vyjednať si v danej situácii najlepšie možné podmienky – často podstatne lepšie, než k akým by ste sa v práci pre jedného zamestnávateľa dopracovávali dlhé roky,” prezradil.