28. novembra 2019

Slovensko opäť získalo nelichotivý prívlastok. Kým ostatné krajiny si s byrokraciou dokážu poradiť čoraz ľahšie, naša krajina si pohoršila.

Z výsledkov 14. ročníka štúdie Paying Taxes 2020, ktorú vydala skupina Svetovej banky a poradenská spoločnosť PwC vyplýva, že Slovensko v tomto roku obsadilo 55. miesto. Oproti minulému roku si v hodnotení systému platenia daní pohoršilo o sedem miest. A to aj napriek tomu, že parametre pri hodnotení zostali rovnaké. Polepšili si totiž ostatné krajiny. 

Najviac daní na Slovensku platia nemecké firmy. Tretina opýtaných plánuje prepúšťať

Za fakt, že Slovensko si v rebríčku pohoršilo môže podľa štúdie šieste najvyššie celkové daňové a odvodové zaťaženie v rámci krajín EÚ a EFTA, ktoré je vo výške 49,7 %, čo je o 11,4 percentuálneho bodu viac, ako je priemer spomínaných krajín. Okrem toho má Slovensko aj štvrté najvyššie daňové a odvodové zaťaženie práce v krajinách Únie a EFTA po Francúzsku, Belgicku a Taliansku.

Reklama

Vyšehrad prepadol

Podobne však stagnuje aj Česká republika, ktorá zo 45. miesta klesla na 53. Poľsko takisto kleslo z 69. miesta na 77. Vrámci V4 si polepšilo len Maďarsko, z 86. miesta sa posunulo na 56. miesto vďaka nárastu tzv. post-filing indexu a pre mierne zníženie daňového a odvodového zaťaženia z 40,3 % na 37,9 %. 

Vláda a biznis. Čo urobila pre jeho zlepšenie a ako to hodnotia podnikatelia

„Pozícia Slovenska v rebríčku sa rapídne nezlepšuje, inšpiráciu by sme mali čerpať od pobaltských krajín, ktoré reformy a elektronizácia daňovej správy vystrelili do čela rebríčka. Je dlhodobo znepokojujúce, že rozloženie daňového zaťaženia práce a dane z príjmov právnických osôb je stále veľmi nerovnomerné,“ opisuje Christiana Serugová, partnerka a líderka oddelenia daňového poradenstva PwC Slovensko. 

Čas na splnenie povinností sa znížil

Výrazne si však polepšilo napríklad Rumunsko, kde kleslo zaťaženie zo 40 na 20 percent. Krajine sa to podarilo vďaka zrušeniu šiestich daní a odvodov zamestnávateľov. Lepšie ako Slovensko a krajiny V4 sa umiestnili napríklad aj Azerbajdžan, Severné Macedónsko či Moldavsko.

Rebríček krajín sa zostavuje na základe štyroch parametrov – celkového daňového a odvodového zaťaženia, celkového času potrebného na splnenie daňových a odvodových povinností, počtu platieb a post-filing indexu, ktorý odzrkadľuje procesy po podaní daňového priznania. Dáta takisto ukazujú, že od roku 2012 sa priemerný čas na splnenie daňových povinností znížil o 27 hodín a vyžaduje si o 4,4 menej platieb vďaka technológiám.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk