Nemecké spoločnosti zostávajú na Slovensku najväčším platiteľom daní. Z dvesto najväčších tunajších firiem od nich do štátnej kasy prišlo za minulý rok 16 % celkovej sumy zaplatenej na dani z príjmov. Jesenný prieskum Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory však ukázal, že na ekonomickú situáciu sa pozerajú skepticky.
Nemecké podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú viac ako 140-tisíc zamestnancov, odviedli v roku 2018 dane vo výške okolo 500 miliónov eur. Keď k tomu pripočítame odvody zo Sociálnej poisťovne, vzrástol objem zaplatených daní a odvodov nemeckých zamestnávateľov na takmer 1,1 miliardy eur. Na druhom mieste medzi zahraničnými investormi nasledujú rakúske firmy, s podielom vo výške 7 % na daniach z príjmov. Investori z Česka a USA prispeli vo výške 5 %.
Slováci neovládajú nemčinu. Firmy, ktoré ju vyžadovali sa jej v inzerátoch vzdávajú
Renáta Blahová, partnerka v spoločnosti BMB Leiter, ktorá realizovala štúdiu Taxparency, uviedla, že Slovensko je v tejto oblasti závislé od pár stoviek firiem. Dvesto tých najväčších zaplatilo v minulom roku 3,011 miliardy eur. V top päťke sa nachádzajú Volkswagen, U.S. Steel Košice, Železnice Slovenskej republiky, Schaeffler a Kia. Pohľad na analýzu daňových poradcov ukazuje závislosť najmä na nemeckých spoločnostiach. Aké sú ich plány na Slovensku?
Najdôležitejšie atribúty daňovej legislatívy podľa 50 najväčších platiteľov daní na Slovensku:
25 % si želá zníženie daňovo-odvodového zaťaženia práce
21 % by si prialo predvídateľnejšie a menej časte zmeny
19 % firiem volá po zjednodušení daňového systému
Obchod sa utlmuje
Z údajov Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory vyplýva, že obchodné očakávania v oboch partnerských krajinách sú momentálne stlmené. Dynamika v Nemecku je podľa hovorcu komory Markusa Halta horšia ako európsky priemer a tamojšie hospodárstvo nie je motorom rozkvetu. Odráža sa to aj na očakávaniach firiem u nás.
38 percent z 31 oslovených nemeckých firiem u nás plánuje v najbližších 12 mesiacoch pokles investičných nákladov a 36 percent z nich plánuje prepúšťať. Prieskum bol však anonymný, a preto je podľa komory ťažké predpovedať, ako sa to prejaví v slovenskom hospodárstve. Nevieme totiž určiť, či ide o menšie firmy alebo spoločnosti s tisíckami zamestnancov.
Veľké prepúšťanie ohlásil začiatkom roka aj Volkswagen, ktorý je podľa analýzy BMB Leitner, najväčším platiteľom daní za rok 2018. Ďalší pokles zamestnancov však podľa hovorkyne Lucie Kovarovič Makayovej neplánujú. V novej kolektívnej zmluve platnej od septembra tohto roka sa firma zaviazala neuplatňovať skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov a nadbytočnosti. Neplánujú však ani investovať. „Volkswagen Slovakia ukončil fázu obrovských investícií a niekoľkoročné obdobie viacerých nábehov,“ uviedla Kovarovič Makayová.
Komora však výsledky prieskumu číta pozitívne. Firmy totiž podľa Halta plánujú investovať stále, len nie v takom rozsahu ako minulý rok. „Len dvaja z 31 účastníkov prieskumu uviedli, že neplánujú žiadne investície,“ uviedol a dodal, že problémom je najmä nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. V prieskume z jari tohto roka uviedlo 30 percent nemeckých firiem, že by investovalo viac peňazí, ak by sme na Slovensku mali väčší podiel kvalifikovaných pracovníkov.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]