20. októbra 2019

Chodiť každý deň do práce, ktorú nenávidíte, môže vážne ovplyvniť vašu pohodu. A toto opovrhovanie sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozšíri i do vášho osobného života. Možno polovicu nedeľného dňa trávite tým, že sa obávate pondelka, ktorým sa začína ďalší pracovný týždeň. Takto však prídete o vzácne hodiny víkendu. 

Ak nie ste opatrní, tak práca, ktorú nenávidíte, vás môže rýchlo pripraviť o mentálnu silu. Tú potrebujete na to, aby ste mohli myslieť, cítiť a konať čo najlepšie. A to spôsobí ťažkosti aj vo vašom pracovnom výkone. I napriek takejto ťažkej situácii môžete podniknúť kroky, vďaka ktorým dokážete byť mentálne silní. Tu sú:

1. Vytvorte si jasné hranice.

Ak ste čoraz viac netrpezliví pri kolegovi, ktorý monopolizuje váš čas, alebo čelíte osobe, ktorá sa pokúša získať zásluhy za vašu prácu, tak práve to sú situácie, keď ostatní už prekročili isté hranice.

Nová práca? Týchto 10 otázok by mal zamestnanec
položiť manažérovi ešte pred nástupom

To, že by ste sa mali ozvať a povedať vety ako: „V tejto konverzácii nemienim pokračovať. V skutočnosti som tú správu dokončil ja.“, vám síce vám môže naháňať hrôzu, no len vy sami si musíte nastaviť limity správania, ktoré nechcete a nebudete tolerovať. Ovládajte svoje emócie, ozvite sa a reagujte na problémy produktívnym spôsobom.

Reklama

2. Sústreďujte sa iba na to, čo dokážete ovplyvniť.

Je váš šéf hlupák? Má vaša spoločnosť nezmyselné zásady? Tieto veci sa pravdepodobne tak skoro nezmenia. Preto nestrácajte svoju drahocennú energiu na to, čo nedokážete priamo ovplyvniť. Namiesto toho sa zamerajte na spôsob, akým na tieto veci reagujete.

3. Sťažujte sa len ľuďom, ktorí vám môžu pomôcť.

Odborníci v štúdii z roku 2015 zistili, že keď sa zamestnanci sťažovali na ďalšiu osobu svojmu kolegovi, tak ich nálada a angažovanosť poklesli na ďalšie dva dni. A ak kolegovi dookola rozprávate o nepríjemnom zážitku, tak sa „zaseknete“ na ešte dlhší čas.

Hľadáte si nové zamestnanie? Týchto 10 vecí nikdy nerobte zadarmo

V danej chvíli to síce môže byť uspokojujúce, no sťažnosť adresovaná ľuďom, ktorí s ňou nedokážu nič urobiť, váš problém nevyrieši. Ak naozaj potrebujete s niekým pomôcť, tak choďte za supervízorom alebo HR manažérom. Skrátka, vyhľadajte človeka, ktorý vám v prípade, že je to nevyhnutné, skutočne pomôže problém vyriešiť.

4. Nájdite si priateľa.

Pamätajte na to, že priateľstvá v práci by mali byť postavené na niečom, čo zdieľate aj mimo kancelárie. Je to oveľa lepšie, než len viesť debaty o zamestnaní. Nájdite si na pracovisku blízkeho priateľa, a tým zvýšite svoju spokojnosť o 25 %. Nebojte sa spoznať kolegu o čosi lepšie. A ak by sa aj nič nezmenilo, tak aspoň budete mať niekoho, s kým sa môžete v práci pozhovárať. Už to samo o sebe môže spôsobiť, že sa na pracovisku budete cítiť lepšie.

5. Obedné prestávky sú dôležité.

Odborníci v štúdii z roku 2018 prišli na to, že najlepším spôsobom, ako si počas obednej prestávky oddýchnuť, je mindfulness cvičenie. Jednotlivci, ktorí sa počas obeda venovali tejto meditácii niekoľko minút, boli na konci pracovného dňa o niečo viac spokojní. Ak sa to dá, nejedzte obed pri svojom pracovnom stole či bezprostredne na pracovisku. Na chvíľu si oddýchnite od práce a urobte niečo, čo uvoľní myseľ i telo. Pomôže vám to zvládnuť druhú polovicu dňa.

6. Doprajte si množstvo cvičenia a spánku.

Osoba, s ktorou sa na pracovisku nezaobchádza dobre, pravdepodobne robí doma to isté svojim blízkym. Podľa štúdie od University of Central Florida sa frustrácii rodinných príslušníkov vyhnete, ak budete dostatočne spať a cvičiť. V prípade jednotlivcov, ktorí boli aktívni a poriadne spali, bolo menej pravdepodobné, že po konflikte s kolegom zaobchádzali zle so svojou rodinou.

7. Zaveďte východiskovú stratégiu.

Toxické pracovné prostredie dokáže časom zlomiť aj tých najsilnejších ľudí. Vytvorte si jasný plán, ktorý bude zahŕňať informácie o tom, kedy a ako zo zamestnania odídete. Ak sa vám práca nepáči, tak potrebujete nájsť pomyselné svetlo na konci tunela. Môžete sa rozhodnúť, že vydržíte ešte jeden rok, aby ste zistili, či sa situácia zlepší, alebo možno budete musieť v zamestnaní zotrvať, kým sa neustáli vaša finančná situácia. V žiadnom prípade však nepodľahnite tým 40 hodinám práce týždenne.

Buďte silní a ostaňte silní

Vytvorte prostredie, ktoré buduje mentálnu silu. Ak ste z práce stále unavení, tak ju jednoducho zmeňte. Nájdite si nové zamestnanie. Odštartujte ďalšiu kariéru. Odchod z práce nie je nevyhnutne známkou slabosti. Môže byť znakom sily. A to by mohlo byť kľúčom k rozvoju mentálnej sily, ktorú potrebujete, aby ste dosiahli svoj najvyšší potenciál.

Prispievateľka Amy Morin píše pre Forbes.com o mentálnej sile.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk