2. júna 2019

Keď získate nové zamestnanie, tak sa pre vás síce skončí obdobie jeho hľadania, no námaha okolo toho ani omylom. Na novom mieste sa totiž budete musieť rýchlo zorientovať. Môžete dúfať, že má váš nový zamestnávateľ pripravený plán, vďaka ktorému sa zabehnete a budete čo najskôr plne produktívni. Nepredpokladajte však, že vás úplne vyškolí, a radšej sa sami pripravte.

Tu je 10 otázok, ktoré by ste mali položiť manažérovi ešte skôr než nastúpite do nového zamestnania:

1. Čo môžem urobiť, aby som sa pripravil ešte pred prvým dňom?

Začnite pracovať skôr. Ešte pred prvým dňom v novom zamestnaní kontaktuje svojho manažéra a opýtajte sa ho, ako sa môžete pripraviť. V prípade, že má nachystaný nejaký plán, tak vám môže povedať, o čo vlastne ide.

Hľadáte si nové zamestnanie? Týchto 10 vecí nikdy nerobte zadarmo

Ak nič pripravené nemá, tak vám môže aspoň predostrieť nápady o tom, čo by ste mohli urobiť, aby ste si pomohli. Prinajmenšom však bude od tohto momentu vedieť, že ste proaktívnym zamestnancom, ktorý chce byť pripravený na svoj prvý deň.

Reklama

2. Čo by som si mal prečítať, s kým by som sa mal porozprávať a na akom školení by som sa mal zúčastniť, aby som bol pripravený naplno pracovať?

Ak váš manažér nemá žiadne nápady, tak by ste ho mohli požiadať, aby vám navrhol materiál na čítanie, predstavil vás kolegom alebo odporučil nejaké školenie. Pokiaľ túto otázku položíte vopred, tak má manažér možnosť urobiť všetko, čo je potrebné. Poslať vám materiály, naplánovať stretnutia i prihlásiť vás na školenie.

3. Aké sú priority pre prvý deň, týždeň, mesiac, štvrťrok?

V závislosti od toho, ako proaktívny je manažér, môže mať už naplánované vaše úlohy. Pokiaľ to tak nie je, tak ho požiadajte o priority, pracovné zadania a termíny, o ktorých by ste mali vedieť. Dokonca i keď manažér nemá naplánovaný váš prvý štvrťrok, tak by vám mohol predložiť predstavu, čo vás vlastne v práci čaká. Prinajmenšom teda uvidí, že myslíte dopredu.

4. Ktoré stretnutia by som mal mať v kalendári?

Váš manažér môže zabudnúť, že sa koná štvrťročný míting celej spoločnosti, schôdza oddelenia, ktorá je každý druhý mesiac, alebo dokonca pravidelné týždenné stretnutie. Na začlenenie nových zamestnancov sú niektorí manažéri pripravení viac ako iní.

Prečo chcete práve túto prácu?
Tu je 7 vhodných odpovedí na onú zradnú otázku

Nováčikovia sa tak môžu od menej pripraveného vedúceho dozvedieť o opakujúcich sa stretnutiach na poslednú chvíľu. A to tiež v prípade, že sú naplánované v dostatočnom predstihu. Ak o tieto informácie požiadate vopred, tak ste pripravení aj vtedy, keď váš manažér nie je.

5. S kým budem pracovať? S kým by som sa mal stretnúť?

V ideálnom prípade váš manažér už premýšľal o všetkých kľúčových kolegoch, s ktorými budete spolupracovať. Tiež vymyslel plán, ako vás predstaví a pomôže vám zistiť, kto vlastne čo robí. Pokiaľ o tom ešte nerozmýšľal, tak ho táto otázka povzbudí, aby podobné stretnutie čo najskôr zorganizoval.

6. Ako často by ste sa chceli stretávať?

Niektorí manažéri sa napríklad nestretávajú s každým jedným zamestnancom a ďalší zase uprednostňujú stretnutia raz týždenne. Nepredpokladajte, že spôsob, akým váš predchádzajúci manažér robil tieto stretnutia, je rovnaký i v prípade nového manažéra.

7. Aký druh aktuálnych informácií alebo správ chcete?

Na stretnutie s manažérom chcete byť pripravení. Pokiaľ nemáte žiadne opakujúce sa mítingy, tak aj napriek tomu potrebujete vedieť, ako čo najlepšie komunikovať svoju prácu. Opäť platí, aby ste nepredpokladali, že nový manažér chce dostávať rovnaké podrobnosti alebo informácie ako ten predchádzajúci. Nechajte si potvrdiť, čo od vás vlastne očakáva.

8. Čo mám robiť v prípade, že mám otázky?

Pred rokmi, keď som pracovala na HR oddelení pre globálnu mediálnu spoločnosť, som najala talentovanú junior marketérku, ktorá mi volala v panike a bála sa o prácu. Prekvapilo ma, že sa jej nedarí, pretože v tom roku patrila medzi tých najlepších ľudí, ktorých som prijala. Tvrdila, že ju jej manažér ignoruje a cíti sa nepríjemne, keď sa ho má na niečo opýtať.

Spojila som sa s týmto manažérom a on mi povedal niečo úplne iné. Myslel si, že táto nová zamestnankyňa je skvelá a nemá s ničím problém, pretože nemá žiadne otázky. Očakával, že kedykoľvek by sa niečo chcela opýtať, tak za ním príde do kancelárie. Ona zase čakala na stretnutia, ktoré nikdy nenaplánoval so žiadnym zamestnancom. Rôzne očakávania, ktoré sa týkali komunikácie, viedli k úplne iným skúsenostiam. Našťastie sa im podarilo si to vysvetliť. Ona za ním chodí s otázkami do kancelárie kedykoľvek a on je spokojný so štýlom vedenia – žiadne stretnutia, pýtajte sa hocikedy.

9. Ako funguje proces spätnej väzby alebo hodnotenia?

Zatiaľ čo sa s manažérom dohadujete, ako často sa budete stretávať, aké aktuálne informácie od vás chce a ako najlepšie komunikovať, tak sa môžete opýtať i na formálnejší proces hodnotenia. Zistite od neho, či v spoločnosti robia buď každoročné hodnotenie, alebo preferujú iný spôsob spätnej väzby. Tak budete vopred vedieť, ako budete hodnotení.

10. Ako sa mi darí? Čo mi ide? Čo by som mohol zlepšiť?

Po prvom dni nemusíte žiadať o spätnú väzbu. Určite by ste však túto otázku mali položiť v priebehu prvého týždňa. Manažérovi by ste ju vlastne mali na začiatku klásť častejšie, kým vás neutvrdí v tom, že ste na tej správnej ceste. Pokiaľ ste v spoločnosti nováčikom, tak predsa potrebujete informácie, ktoré vám umožnia prispôsobiť sa tamojšej firemnej kultúre.

Keď ste novým zamestnancom, tak je najlepší čas klásť otázky. Každý okolo vás totiž očakáva, že ich budete mať. Ukazujú tiež váš záujem a nadšenie pre prácu. A manažérovi určite odľahne, že premýšľate o tom, ako byť v zamestnaní produktívnejší a úspešnejší.

Prispievateľka Caroline Ceniza-Levine píše pre Forbes.com o kariérnych zmenách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk