9. októbra 2020

Kariérne dilemy. Aj týmito slovami by sme mohli opísať situáciu, v ktorej nám šéf ponúkne povýšenie, no my sme nadmieru spokojní na aktuálnej pracovnej pozícii. Vyhovuje nám kolektív kolegov, náplň práce i plat. Skrátka sa každý deň tešíme na pracovisko, podávame skvelý výkon a o cestu nahor vo firme akosi nestojíme. Nie každý chce byť na čele či v pomyselnej žiare reflektorov. Ako sa teda rozhodnúť? Čo zvážiť? Kedy odmietnuť povýšenie? 

Emócie hrajú prím

Prvoradé je, aby sme si uvedomili, že nás s takouto pracovnou ponukou šéf neoslovuje bezdôvodne, zaslúžili sme si ju. Nie je to iba tak, zadarmo, nech sa páči, berte. Ako pripomína Peter Križan, CEO personálnej a konzultačnej firmy Personality SK&CZ, ide o ocenenie nášho doterajšieho úsilia v kombinácii s miestom, ktoré sa uvoľnilo v štruktúre spoločnosti. Táto prejavená dôvera je dôvod, aby sme ponuku zvážili a vyhodnotili, preto nekonajme impulzívne a pochabo. „Cesta späť neexistuje. Platí pravidlo, že odmietnuť povýšenie môžete len raz,“ pripomína.  

Povýšenie či lepší plat? Pozrite si 9 tipov, ako o ne požiadať a uspieť

A práve tento fakt spôsobí, že budeme pri rozhodovaní pociťovať väčší tlak. Ako však Križan podotýka, v prípade povýšenia sa nesmieme uchýliť výhradne k chladnej logike, a sústrediť sa iba na čísla či fakty. To by sa nám podľa neho mohlo postupom času vypomstiť v pracovnej i osobnej rovine. Je to ako bumerang, ktorý sa vráti v nečakaný moment. Preto navrhuje inú alternatívu: „Počúvajte vnútorný hlas a nechajte si poradiť emóciou,“ odporúča. „Zlyhať predsa nechce nikto, o to viac na mieste, ktoré si v podstate vyslúžil rokmi tvrdej práce.“ 

O tom, kedy netreba prijať ponuku na vyššiu pracovnú pozíciu, hovorí Peter Križan. Foto: archív

Zároveň je podľa jeho slov dôležité, aby sme sa zaujímali o to, aké boli okolnosti a podmienky uvoľnenia pracovnej pozície v štruktúre firmy, ktorú by sme mali zastávať. Prečo z nej odchádza človek, ktorý tam bol predtým? Po zvážení týchto informácií by sme mali staviť na tú najsilnejšiu kartu, ktorou sú naše celkové pocity. „Ak sa na to necítite, nerobte to. Pokiaľ cítite výzvu, tak si dohodnite férové podmienky a choďte do toho,“ dodáva odborník.  

Vina nemá v rozhodovaní miesto

Pri voľbe, či chceme povýšenie prijať alebo nie, nám pomôže jednoduchá taktika, ktorá je tiež bežným postupom headhunterov z firmy Personality SK&CZ. Každé jedno „pre“ a „proti“ aktuálnej i ponúknutej pracovnej pozície si napíšme na papier, aby sme to mali na očiach. V tomto procese by sme si podľa Križana mali sprvu zaznamenať emócie a pocity, a až neskôr fakty. Čo do týchto skupín vlastne patrí? Odborník približuje v bodoch: 

  • Emócie a pocity: máme ich z firmy, kolegov, náplne práce, ako to ovplyvní náš súkromný život.  
  • Fakty: plat, podmienky, úlohy, očakávania, spoločenský status. 

Ak pri pohľade na papier prídeme na to, že sme skutočne šťastnejší a spokojnejší na aktuálnej pracovnej pozícii, hoci si ponuku povýšenia vážime, nebojme sa odmietnuť. Križan však prízvukuje, že obyčajné „nie“ nestačí, svoje rozhodnutie musíme nadriadenému odôvodniť. Vďaka tomu si takpovediac nezarúbeme cestu. „Čím lepšie sa odkomunikuje odmietnutie, tým je väčšia šanca, že môže prísť niečo aj v budúcnosti. Žiaľ, povýšenie sa nedá vyskúšať a potom sa vrátiť späť. Cesta späť v tomto prípade neexistuje,“ opakuje dôrazne.  

Zamestnanci túžia v práci vyniknúť.
3 spôsoby, ako získať povýšenie alebo vyšší plat

Podľa odborníka teda platí, že by sme mali jasne, premyslene a priamo nadriadenému vysvetliť, prečo o vyššiu pracovnú pozíciu momentálne nemáme záujem. Križan dodáva, že je vhodné, aby sme slušne poďakovali za prejavenú dôveru a ochotne ponúkli našu pomoc i podporu nástupcovi na toto miesto. „Každý rozumný šéf pochopí odmietnutie, aj keď bude smutný, pretože šéf sa predsa nemýli,“ ozrejmuje s úsmevom.  

Tiež sa môže stať, že sa budeme obávať odmietnuť povýšenie kvôli tomu, aby sme sa u šéfa nezapísali ako tí, ktorí nechcú prijať väčšiu zodpovednosť či rozširovať svoje kariérne obzory. Je na mieste pociťovať vinu, prípadne pre istotu na ponuku kývnuť? „Niekedy je politické povýšenie nutné prijať, aby ste sa dostali ďalej, no dobre si to premyslite,“ hovorí Križan a hneď dodáva, „Poznám prípady, keď boli zo šikovných a kľúčových ľudí slabí šéfovia oddelení a následne smutná firma.“

Ak sa na to jednoducho necítime pripravení, nebojme sa povedať „nie“. Sami predsa dokážeme najlepšie zhodnotiť, čo je a čo, naopak, nie je v našich silách, a na aké kariérne výzvy si trúfame. Radšej buďme silnými členmi tímu než želiezkom vo firemnom ohni, ktoré postupne na vyššej pracovnej pozícii vyhasne.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?