11. januára 2022

„Môj systém nezanikne. Tieto budovy a stroje sú len kopami železa a tehál. Ale systém, ktorý som vytvoril, bude slúžiť aj budúcim generáciám. Nevybudoval som podnik – vybudoval som človeka a ten vybudoval podnik.“ Týmito slovami Tomáš Baťa zadefinoval, ako má vyzerať úspešný podnik podľa baťovského princípu.

Dodnes je považovaný za najvýznamnejšieho prvorepublikového podnikateľa. Pre mnohých je najvplyvnejším českým a slovenským podnikateľom všetkých čias.

Zakladateľ svetového impéria, československý kráľ obuvi, ale aj starosta mesta Zlín. To všetko bol Tomáš Baťa. Zo svojej firmy postupne vybudoval rozsiahly a na svoju dobu jedinečný komplex. Kombinoval v ňom nielen obuvnícku výrobu, ale aj obchod, marketing, logistiku a financie.

Jeho pracovné a obchodné metódy a systém motivácie spolupracovníkov boli v tom období revolučné. Ako príklad špičkového manažmentu, vzorovej firemnej kultúry a starostlivosti o zamestnancov sa používajú dodnes. Napriek tomu je už len málo relevantných odpovedí na to, čo vlastne znamená budovať seba alebo firmu baťovsky.

Nielen biznis

Jednou z nich je však napríklad kniha Inšpirácia Baťa, ktorá vyšla v júni 2021 s podporou Nadácie Tomáša Baťu. Výnimočná publikácia s podtitulom: „Ako byť silnejší a šťastnejší podľa životných zásad Tomáša Baťu“ obsahuje 99 základných myšlienok, ktoré podnikateľ uplatňoval pri rozvoji svojej podnikateľskej, ale aj životnej, filozofie.

Reklama

Podľa Tomáša Baťu systém riadenia nie je návodom na vedenie firmy. Funguje ako inšpirácia – pre biznis, ale v prvom rade pre formovanie vlastnej osobnosti.

Inšpirácia Baťa. Zdroj foto: archív Gabriely Končitíkovej

Tomáš Baťa sa preslávil „zdravým sedliackym rozumom“. Typické preňho boli jednoduché riešenia a celkovo nekomplikovaný prístup k životu. Také sú aj zásady, podľa ktorých žil a ktorých dodržiavanie vyžadoval aj od svojho okolia.

Autentická inšpirácia

Kniha Inšpirácia Baťa je kombináciou biografie, literatúry faktu a sebarozvojovej literatúry. Originálnym spôsobom čitateľom ponúka nápady, ako premeniť svoj biznis a celkový prístup k životu. Vychádza pri tom z Baťových osobných poznámok, autentických citátov, denníkových zápiskov a jeho vlastných postrehov, ktoré vznikli pri rozvoji svetového impéria.

Je to nový pohľad na Baťovu životnú a podnikateľskú filozofiu. Ukazuje, ako človek dokáže zmeniť životné postoje, vlastné podnikanie aj chápanie sveta podľa podnikateľských princípov. Alebo sa nimi aspoň inšpirovať.

Vybrali sme titulky niektorých z 99 kapitol knihy Inšpirácia Baťa. Každá z nich je v nej rozpracovaná podľa životných postojov Tomáša Baťu:

 1. Na prvé miesto dajte seba.
 2. Naučte sa spať.
 3. Sval má inú energiu ako tuk.
 4. Akceptujte únavu.
 5. Nenechajte sa ovplyvniť počasím.
 6. Usmievajte sa.
 7. Čas je najcennejší kapitál.
 8. Buďte transparentní.
 9. Nezachraňujte.
 10. Zbavte sa „vzdychajúcich ľudí“.
 11. Nebojte sa disciplíny.
 12. Na názore druhých až tak nezáleží.
 13. Starajte sa o svoju povesť.
 14. Vytvorte si systém.
 15. Hovorte taktne pravdu.

Desiata kniha

Autorkou knihy je Gabriela Končitíková, ktorá roky pracuje v Nadácií Tomáša Baťu ako projektová manažérka. Štúdiu filozofie, života a životných postojov Tomáša Baťu sa venuje viac ako 14 rokov. Inšpirácia Baťa je jej desiatou knihou. Okrem iného zozbierala a vydala aj výber receptov z kuchyne Baťovej manželky Márie Baťovej.

Prvý raz však Gabriela Končitíková radí, ako využívať Baťovu filozofiu v každodennom živote. Základom všetkého je podľa podnikateľa práve sedliacky rozum. S knihou začala projektová manažérka Nadácie Tomáša Baťu vydávať aj rovnomenné podcasty.

Konkrétne a úderne

Kniha je rozdelená na štyri časti, pričom každá sa venuje jednej z oblastí ľudského života – telu, mysli, duši a vzťahom. Práve tieto štyri oblasti sledovala firma Baťa aj u svojich spolupracovníkov a pomáhala im sa v nich zdokonaľovať.

Gabriela Končitíková. Zdroj foto: archív Gabriely Končitíkovej

Do týchto oblastní je rozdelených aj 99 kapitol knihy. Každá z nich prináša jednu krátku a údernú radu, ako sa zlepšiť v konkrétnej činnosti. Čitatelia zistia, ako rada fungovala a v kapitole nájdu aj baťovské pravidlo na jej zavedenie do každodenného života.

Tomáš Baťa rád zostavoval desatorá. Tie sú tiež súčasťou knihy – napríklad Desatoro duševného zdravia, zdravého spánku, komunikácie s ľuďmi…

Upratané priority

Príjemným osviežením sú v knihe krátke príbehy z Baťovho života a podnikania, vďaka ktorým čitatelia lepšie spoznajú jeho osobnosť. Mnoho zásad totiž vzniklo na základe jeho vlastných zážitkov a skúseností.

V príbehoch je významný prvorepublikový podnikateľ niekedy zhovievavý a srdečný, inokedy tvrdý a sebestredný. Zažíva pocity smútku a sklamania, ako aj detskej radosti, keď sa mu niečo podarí.

„Kniha je vhodná pre každého, kto chce fungovať efektívnejšie, mať viac času pre seba, vytvárať si kvalitnejšie vzťahy a nebáť sa zmien,“ hovorí autorka. „Možnosti, ako sa zmeniť podľa baťovskej filozofie, vychádzajú z podstaty baťovskej služby, ktorá začína slovami: Na prvé miesto daj seba.

Článok vyšiel pôvodne na Forbes.cz. Jeho autorkou je Irena Cápová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?