22. septembra 2021

Ženy sa často zdráhajú uchádzať sa o dobre platené miesto a vyjednávajú menej často než muži. Je lákavé zobrať prvú ponuku, ktorú vám na pohovore ponúknu, najmä ak ste boli v poslednej dobe nezamestnaná. Väčšina spoločností je však pripravená zvýšiť ponuku, ak chcú kandidáta naozaj získať. Sú nielen pripravení ju zvýšiť, ale dokonca očakávajú, že budete vyjednávať vyšší plat.

Náborových manažérov to neprekvapí ani neurazí, ani si nebudú myslieť, že ste chamtivá, ak vyjednávate. Väčšina mužov vyjednáva už desaťročia.

Podľa štúdie absolventov z Carnegie Mellon University, 57 percent mužov vyjednávalo o výške platu v porovnaní s len 7 percentami žien. V dôsledku toho mali muži nástupné platy o 7,6 percenta vyššie než ženy.

Výskum ukazuje, že muži začínajú konverzáciu o výške platu štyrikrát častejšie než ženy. Keď ženy vyjednávajú, pýtajú si v priemere o 30 % nižší plat než muži.

Tu je päť tipov pre ženy ako vyjednať vyššie platy:

Reklama

1. Začnite vyjednávať o maličkostiach vo vašom živote.

Takéto precvičovanie vás môže pripraviť na vyjednávanie na pohovore. Vyjednajte si napríklad nižšie poplatky za televíziu. Profesor Adam Grant z Pensylvánskej univerzity vo svojom bestselleri „Give and Take“ píše, že malé víťazstvá nám dodajú sebavedomie konať v dôležitých veciach.

2. Zmeňte myslenie ohľadom peňazí.

Ide o to, aby ste verili vo vlastnú hodnotu. Ak naozaj veríme, že máme väčšiu hodnotu a dáme to najavo, ostatní to budú vnímať tiež.

Ako zistiť, aká je vaša hodnota? Zapíšte si vaše kariérne úspechy, vrátane detailov ako príjmy alebo ušetrené výdavky, pozitívne spätné väzby či úspešné projekty.

Pohľadom na svoje úspechy si nielen zvýšite sebavedomie, ale môžete tieto informácie použiť aj na pracovnom pohovore pri vyjednávaní vyššieho platu ako jasné príklady toho, aká je vaša hodnota.

3. Urobte si prieskum.

Vašou najsilnejšou zbraňou pri získavaní vyššieho platu je pripravenosť. Zistite si, aké sú platy v odvetví, v ktorom sa o prácu uchádzate.

Pozrite si údaje o platoch na stránkach ako LinkedIn či Profesia. Tak získate jasnú predstavu, koľko si môžete vypýtať. S týmito informáciami potom môžete navrhnúť výšku platu, ktorá je primeraná a vhodná.

4. Pripravte sa na vyjednávanie o zamestnaneckých benefitoch.

Nielen plat je potrebné prediskutovať predtým, ako prijmete pracovnú ponuku. Preskúmajte si komplexne celý ponúkaný balík, ako je platené voľno, za čo sú príplatky, či je pracovná doba flexibilná a aké sú benefity. Zvážte, čo je pre vás dôležité predtým, ako začnete vyjednávať o plate a presadzovať to, čo chcete.

5. Nacvičte si scenár pohovoru.

Ak budete pripravení na to, čo chcete povedať, zvýši to vaše sebavedomie a zaistí, že budete mať presvedčivý dôvod na vyšší plat. Keď si tento scenár píšete, zamerajte sa na hodnotu, ktorú spoločnosti prinášate.

Môžete napríklad povedať niečo ako: „Na mojej predošlej pozícii som pomohla spoločnosti, v ktorej som pracovala, získať extra 50-tisíc eur pomocou fundraisingu.“ Pred tým, ako pôjdete na pohovor, nacvičte si váš scenár s rodinným príslušníkom alebo priateľom, ktorému dôverujete.

Samozrejme, neexistuje záruka, že dostanete plat, ktorý požadujete. Ak náborový manažér zareaguje zle, zoberte to ako cenný pohľad na to, ako by zrejme daná spoločnosť zaobchádzala s vašimi požiadavkami, keď tam budete zamestnaná (čiže asi zle). Aj takáto skúsenosť vám môže pomôcť pri vašom ďalšom pohovore a vyjednávaní platu.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Next Avenue.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?