1. júna 2021

LinkedIn profil je už roky dôležitý pri budovaní úspešnej kariéry, ale teraz, keď práca z domu vystúpila do popredia, je dôležitejší než kedykoľvek predtým. Je to forma prvého dojmu a taktiež miesto, kam ľudia (najmä personalisti) chodia, keď sa chcú o vás dozvedieť viac. Venovať pár minút na vylepšenie vášho profilu vám môže priniesť vytúžené ovocie.

Súhlasíte s tým, že upgrade vášho profilu je dobrý nápad, ale neviete, kde začať? Pripravili sme pre vás päť jednoduchých rád ohľadom toho, čo môžete vo svojom profile vylepšiť. Ukážte ostatným, v čom ste odlišný a v čom vynikáte.

1. Zlepšite si popis pod menom.

Je pravdepodobné, že keď ste si ho vytvorili (alebo ste ho naposledy aktualizovali), počet znakov bol limitovaný na 120. To sa však zmenilo. Posledná verzia LinkedIn vám umožňuje mať popis až s 220 znakmi, čo takmer zdvojnásobuje príležitosť spojiť sa s ľuďmi, ktorí sa chcú o vás niečo dozvedieť. Ak vás zaujíma, čo robiť so všetkými týmito extra znakmi, máme pre vás pár nápadov.

  • Zahrňte doň všetky kľúčové slová, podľa ktorých by ste chceli, aby vás ľudia našli.
  • Opíšte, aké výsledky dosiahnete, keď budete pokračovať v tom, čo robíte.
  • Doplňte niečo pútavé a zaujímavé, čo bude ostatných lákať, aby sa o vás dozvedeli viac.

2. Personalizujte titulný obrázok.

LinkedIn v poslednej aktualizácii zmenil svoju predvolenú titulku z ich modrých guličiek na rovnako nudnú sivozelenú verziu. Nikto sa nechce pozerať na také obyčajné pozadie a preto si ho vytvorte na mieru.

Možno si vravíte, že sa vám kvôli tomu nechce učiť nejaký nový softvér alebo najímať dizajnérov. Dobrá správa je, že ani nemusíte. Vďaka stránke Canva je to hračka. Tu nájdete prispôsobené šablóny bannerov, ktoré sa dajú na LinkedIn bez problémov použiť. S pozadím šitým na mieru váš profil vynikne oveľa viac.

Reklama

3. Aktualizujte informácie o vás.

Informácie v časti O vás sú jednými z najdôležitejších bodov vášho profilu, pretože práve tam vyrozprávate svoj príbeh.

Nemýľte si ju so sekciou o vašich skúsenostiach. Taktiež len nesumarizujte veci, ktoré ste už spomenuli. Tento odsek je určený na skombinovanie vašich úspechov a skúseností s vašou ľudskosťou – hodnotami či vášňami.

Ďalšia dôležitá vec je, aby ste sa obzvlášť sústredili na prvé tri riadky. To je to, čo človek zbadá, keď si otvorí váš profil. Ak sa vám podarí napísať tieto riadky dostatočne zaujímavo, bude si chcieť o vás prečítať viac.

4. Vyplňte, v čom vynikáte.

Sekcia Vybrané (v angličtine Featured) vám dáva veľa priestoru na demonštráciu toho, v čom vynikáte. Zmení to váš dvojrozmerný profil na 3D showroom pod vašou osobnou značkou. Vytvorte si krátku video vizitku, ktorá váš profil isto oživí. Ukážte vo videu autentickosť a ľudskosť.

5. Ukážte svoju štedrosť.

Je čas oceniť zamestnancov, kolegov, manažérov a klientov za skvelé veci, ktoré spravili počas ťažkých dní v roku 2020. Ak to spravíte, môže to mať dva pozitívne výsledky. Váš profil na LinkedIn ukazuje, koľko odporúčaní ste dali druhým. Ak toto číslo prekročí číslo odporúčaní, ktoré ste dostali, dá vám to auru veľkorysosti. A za druhé, ak pošlete niekomu síce nevyžiadané, no premyslené a zo srdca napísané odporúčanie, určite mu zlepšíte deň a posuniete aj váš vzťah o krok napred.

Vždy bolo dobrým zvykom aktualizovať si LinkedIn profil aspoň raz ročne, aby zostal stále použiteľný ako cenný zdroj budovania kariéry. Ale dnes, v plne virtuálnom svete, je táto aktualizácia o to dôležitejšia, ba priam nevyhnutná.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ William Arruda.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?