13. septembra 2021

Prvý polrok 2021 ukončil pracovný portál Profesia novým rekordom a tento trend pokračuje. Uchádzači o prácu si ešte nikdy nemohli vyberať z vyššieho počtu príležitostí, ako v súčasnosti. CEO spoločnosti Ivana Molnárová hovorí o tom, ako pandémia zmenila pracovný trh.

Prvý polrok 2021 ukončila Profesia s rekordným množstvom pracovných ponúk. Aká je situácia teraz?

Áno, je to pravda, v druhom kvartáli sme naozaj dosiahli rekordné čísla a tento trend pokračuje. V júni sme sa blížili k tridsiatim tisícom pracovných pozícií, čo je za dvadsaťštyri rokov Profesie historicky najviac, a v júli sme mali viac ako 27 tisíc pracovných ponúk, čo je náš štvrtý najsilnejší mesiac. Paradoxom je, že tri najsilnejšie mesiace Profesie sme zaznamenali práve v roku 2021. Stále teda dosahujeme absolútne rekordné čísla.

Neistota v segmente služieb

Trh sa konečne začal oživovať. Čím je to spôsobené?

Niektoré prevádzky museli kvôli pandémii úplne utlmiť svoju činnosť a prepustili ľudí, no zrazu tých zamestnancov opäť potrebovali. V jeden moment sa teda naakumulovalo veľa pracovných miest v oblastiach, ako sú služby, obchod, retail.

Reklama

Nákupné centrá, hotely a cestovný ruch vo všeobecnosti zaznamenali pokles o osemdesiat percent a v priebehu krátkeho času potrebovali rýchlo naplniť svoju kapacitu. Samozrejme, nie všetkým sa to podarilo. Niektoré prevádzky napríklad nemohli otvoriť, lebo nemali dostatok ľudí.

Chcú ešte dnes ľudia pracovať v službách?

Robili sme prieskum medzi tými, ktorí v tomto segmente pracovali pred pandémiou, a naozaj ho v tomto období vnímajú ako neistý. Nevedia, ako sa bude vyvíjať situácia, a tak dávajú priestor stabilnejším sektorom. Veľa ľudí sa zamestnalo práve vo výrobe, ktorá ponúkala množstvo pracovných pozícií. Človek si tu odrobí osem hodín a dostane pevnú pracovnú mzdu, ktorá je vyššia ako tá minimálna. Je to pre nich väčšia istota.

Mnohé reštaurácie a aj cestovný ruch doplatili na to, že dávali zamestnancom minimálne platy a zvyšné peniaze dostávali len na ruku. Potom prišla realita, keď človek skončil na úrade práce a dostal podporu z tej minimálnej mzdy. Mnohí ľudia si tak aj pod vplyvom pandémie začali uvedomovať, že to nie je úplne pre nich. Ak si reštaurácie chcú udržať zamestnancov, budú musieť zmeniť prístup. Samozrejme, mnohé z nich si to nevedia v momentálnej situácii dovoliť, lebo tá podpora od štátu bola minimálna.

Ideálny čas na hľadanie práce

Prekvapilo vás, keď začal počet ponúk tak rapídne rásť?

Určite áno. Ekonomika a pracovný trh sa začali spamätávať už v roku 2020 po uvoľnení opatrení. V jednom týždni v septembri sme dokonca zaznamenali vyšší počet pracovných pozícií ako v roku 2019 a veľmi nás to prekvapilo. Bol to rapídny nárast a vysiela to dobrý signál.

Bude však zaujímavé sledovať, ako sa bude trh práce správať na jeseň. Mnohí záujemcovia o prácu totiž čakali na to, kým sa skončí leto. Teraz je však ideálna príležitosť, keď niekto chce zmeniť alebo nájsť si nové zamestnanie. Počet pracovných pozícií rastie vo všetkých segmentoch a zatiaľ necítime ani nervozitu firiem pred treťou vlnou.

Osobne si tiež myslím, že spoločnosti sú pripravené – majú vypracované stratégie a ciele a vedia, čo budú robiť, ak by sa to tu znova zavrelo. Nedá sa to porovnať so situáciou počas prvej vlny, keď sme nevedeli, ako to zvládneme. Bežný človek vtedy nemal šancu nájsť si pracovné miesto.

Ktoré profesie boli odolné voči koronakríze?

Potvrdil sa dlhodobý trend – ak ste špecialistom a hlavne v oblasti informačných technológií, tak vás kríza nezasiahne. Práve naopak. Ukázalo sa to aj v roku 2008 počas finančnej krízy, keď bol najstabilnejší segment práve informačné technológie. V súčasnosti sa to znásobilo ešte tým, že všetky firmy prechádzali digitalizáciou a automatizáciou, potrebovali prejsť do online prostredia, nastaviť prácu z domu a bezpečnosť.

Dopyt po ľuďoch z oblasti informačných technológií teda naozaj výrazne rástol aj počas pandémie. V prvom kvartáli 2021, keď boli ostatné segmenty ešte opatrnejšie, rástli informačné technológie o tisíc pracovných pozícií mesačne.

Firmy súperia aj vyššími platmi

S rastúcim množstvom pracovných ponúk sa zvyšuje aj konkurencia medzi jednotlivými firmami. Vplýva to aj na rast platov?

Určite áno. Je to spôsobené aj celkom vysokou infláciou, ktorú budú musieť firmy reflektovať. V pracovných ponukách sa to prejavuje najmä pri IT pozíciách, pretože tam je počet reakcií výrazne nižší, ako v iných segmentoch. Kým priemerný počet reakcií na jednu ponuku je dnes zhruba pätnásť, v pandemickom čase to bolo 20-25, na IT pozíciu to boli a sú priemerne tri reakcie na jednu ponuku, pri niektorých špecialistoch to býva len jedna reakcia.

Boj o uchádzača je tu naozaj výrazný, a tak platy na týchto pozíciách jemne narastajú. Firmy však musia zvoliť správnu stratégiu, lebo niekedy narážajú na to, že v novej pracovnej pozícii je plat podstatne vyšší, ako má ich interný zamestnanec. Vo všeobecnosti však na to, aby boli firmy schopné zvyšovať efektívnosť pracovných pozícií, budú musieť dávať aj vyššie platy.

Pokračovanie rozhovoru si môžete prečítať v septembrovom vydaní magazínu Forbes – realitný špeciál. Poštovné je na nás!

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?