14. augusta 2020

„Nevýhodou je, že sa na tento kaštieľ neviaže žiadna legenda, výhodou, že tu aspoň nestraší,” usmieva sa Peter Janíček, ktorý spolu s manželkou Evou pred deviatimi rokmi kúpil a neskôr zrekonštruoval bývalé sídlo rodu Majláthovcov, dnes oceňovaný Hotel Château Gbeľany. Nuž, legendu kaštieľ nemá, zaujímavý moderný príbeh rozhodne áno.  

Ten príbeh sa začína v časoch, keď mnohým kaštieľom padali rozsudky smrti. Po druhej svetovej vojne prešiel majetok rodiny Majláthovcov do rúk štátu, a ten sa vtedy k zdedeným pamiatkam nesprával nijako šetrne. Prvý historický zlom a prvý malý zázrak: neumiestnili sem žiadnu sýpku, žiadny vojenský objekt, ale základnú školu a neskôr sídlo vedenia Národného parku Malá Fatra (predtým CHKO Malá Fatra).

Sladký život na medovej farme? Nie vždy. Rodinná firma
vymýšľa nové produkty, aby prežila ťažké časy

K budove sa správali ohľaduplne. V časoch, keď sa krásne budovy stávali obeťou vyrovnávania sa s minulosťou, zostal kaštieľ neďaleko Žiliny, spádajúci do bývalého strečnianskeho panstva, prvý raz ušetrený. Druhá skúška prišla s ďalšou spoločenskou zmenou po nežnej revolúcii. Reštitúcia síce vrátila kaštieľ dedičom, tí ho však predali firme, ktorá pamiatku na pätnásť rokov zakonzervovala.

Od schátrania ku kolapsu nebýva v takýchto prípadoch ďaleko, kaštieľ však bol spasený znova. V roku 2011 sa ho ujal Peter Janíček s rodinou. Práve predal úspešnú stavebnú firmu a získané skúsenosti i financie sa rozhodol investovať do rekonštrukcie pamiatky na historický hotel.

Reklama

Fusakle nie sú len o ponožkách. Zakladateľ chce
zmeniť to, ako spotrebitelia vidia slovenskú výrobu

Nie každá takáto zmena je pre stavbu požehnaním, že v tomto prípade išlo o zmenu k lepšiemu, svedčí aj ocenenie Stavba roka z roku 2015 za celospoločenský prínos. Ocenenie získali aj od ministerstva kultúry, pribudli aj zahraničné ceny od Heritage Hotel of Europe. Odvtedy to išlo ako z rozprávky… až kým neprišla koronakríza. Na druhej strane, aký by to bol príbeh – bez drámy?  

Celý príbeh úspešnej a oceňovanej rekonštrukcie kaštieľa v Gbeľanoch, ako aj to, ako sa hoteliéri vyrovnávajú s koronakrízou, si prečítajte v augustovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete TU. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?